Akcesoria
Godox V100 - nowa definicja lampy reporterskiej?
Jeszcze tylko dziś (3 kwietnia do północy) można zgłaszać zdjęcia, reportaże, projekty dokumentalne i książki fotograficzne do Grand Press Photo 2019. Organizatorzy przyjmują już także zapisy na warsztaty z Espenem Rasmussenem, przewodniczącym jury tegorocznej edycji GPP.
W połowie lutego magazyn Press wystartował z kolejną, 15. już edycją Grand Press Photo - najbardziej prestiżowego polskiego konkursu dla zawodowych fotoreporterów pracujących w redakcjach prasowych, internetowych, agencjach fotograficznych oraz freelancerów.
W tym roku przewidziano 7 kategorii pojedynczych (Wydarzenia, Życie codzienne, Ludzie, Sport, Środowisko, Kultura i rozrywka, Portret) i 5 kategorii reportażowych (Wydarzenia, Życie codzienne, Ludzie, Środowisko, Kultura i rozrywka). Autor Zdjęcia Roku może liczyć na nagrodę pieniężną w wysokości 10 tys. zł. Kolejny rok z rzędu pojawia się też specjalna kategoria Projekt Dokumentalny, nagradzająca najlepsze projekty długoterminowe. Po raz drugi zobaczymy także sekcję Young Poland, w której oceniani będą młodzi twórcy, przed ukończeniem 26. roku życia. Ponownie w ramach GPP organizowany jest także konkursu Photo Book, który wybierze najciekawsze polskie książki fotograficzne wydane na przestrzeni ostatniego roku. Nowością jest natomiast kategoria specjalna Zdjęcie 30-lecia. Będą w niej oceniane fotografie wykonane między 4 czerwca 1989 roku a 31 marca 2019 roku, które stanowią najlepszą ilustrację transformacji ustrojowej Polski, prezentując zmiany, jakie zaszły w kraju w ciągu ostatniego 30-lecia.
fot. Adam Tuchliński, „Newsweek Polska”, I miejsce w kategorii ŻYCIE CODZIENNE Katowice. Sid jest punkiem. On i jego znajomi imprezują często w miejscu zwanym dżunglą niedaleko dworca PKP w Katowicach. 5 kwietnia 2017
Jury Grand Press Photo 2019 przewodniczy norweski fotoreporter Espen Rasmussen, wielokrotny laureat World Press Photo i Pictures of the Year International. Pracuje jako fotoedytor magazynu „VG Helg” największej norweskiej gazety „VG”. Jest reprezentowany przez agencję Panos Pictures. Wraz nim w jury zasiądą: Piotr Małecki (Panos Pictures, Napo Images), Maria Mann (EPA), Beata Łyżwa-Sokół (Agencji Gazeta), Ahmet Sel (Agencja Anadolu) i Andrzej Zygmuntowicz (Wiceprezes Zarządu Głównego i przewodniczący Rady Artystycznej ZPAF).
W tegorocznej edycji oceniane będą zdjęcia wykonane między 1 kwietnia 2018 roku, a 31 marca 2019 roku (z wyjątkiem kategorii Projekt Dokumentalny). Do konkursu zgłosić można maksymalnie 5 zdjęć pojedynczych, 3 fotoreportaże i 2 projekty dokumentalne. Wybrane zdjęcia należy przesłać za pośrednictwem internetowego formularza zgłoszeniowego. Termin nadsyłania prac upływa dziś, 3 kwietnia o północy. Ogłoszenie wyników nastąpi w maju. Jak zwykle, zwycięskie prace będziemy mieć też prawdopodobnie możliwość obejrzeć na wystawie pokonkursowej. Szczegóły na jej temat nie są jeszcze znane.
Na stronie www.grandpressphoto.pl znajdziecie regulamin, a w nim praktyczne porady i szczegóły dotyczące edycji i przygotowania zdjęć, które chcecie nadesłać do konkursu.
fot. Michał Korta, I miejsce w kategorii PORTRET Bochnia. Portret 25-letniej Barbary, studentki z Krakowa, uczestniczki kilku czarnych marszów. 21 kwietnia 2017
Przewodniczący jury GPP 2019 Espen Rasmussen poprowadzi w maju w Warszawie dwudniowe warsztaty dla zawodowych fotoreporterów. Poświęcone będą zasadom pracy i edycji przy fotoreportażu i projekcie długoterminowym. Magazyn „Press” przyjmuje już zapisy, a liczba miejsc jest ograniczona. Szczegóły na stronie www.grandpressphoto.pl.
zdjęcie główne: fot. Krzysztof Gołuch, „Przegląd Lokalny”, I miejsce w kategorii ŻYCIE CODZIENNE Katowice. Według statystyk co siódma osoba w Polsce jest niepełnosprawna. W tej grupie są ludzie, którzy starają się żyć normalnie, czyli także pracować. Od kilkunastu lat powstają zakłady aktywności zawodowej zapewniające niepełnosprawnym pracę, rehabilitację i opiekę. Przykładem jest Caritas Archidiecezji Katowickiej – Zakład Aktywności Zawodowej św. Marcin. Dla wielu niepełnosprawnych podjęcie pracy jest kolejnym etapem trudnej drogi, którą muszą pokonać, by godnie żyć. 7 lipca – 22 października 2017