Too Tired Project - fotografia w walce z depresją w Leica 6x7 Gallery Warszawa

Autor: Redakcja Fotopolis

12 Marzec 2019
Artykuł na: 6-9 minut

Macie doświadczenie z problemami psychicznymi, które odbiło się na Waszych zdjęciach? Pokażcie je podczas wyjątkowego spotkania #tootiredwarsaw w warszawskiej Leica 6x7 Gallery.

To Tired Project to powstała w 2018 roku inicjatywa fotograficzna, wspierająca osoby zmagające się z depresją. Projekt działa jako platforma kreatywnego wyrazu i budowania społeczności twórców. Po licznych spotkaniach w USA, cykl zawita do Polski - #tootiredwarsaw to kolejna jego odsłona, mająca na celu zgromadzenie fotografów, których zdjęcia zostaną zaprezentowane podczas spotkania w Leica 6×7 Gallery.

- Chcielibyśmy dowiedzieć się, jak fotografia odnosi się do Waszych indywidualnych doświadczeń z depresją i innymi problemami psychicznymi. Nie wymagamy opisu, jednak nawet krótki tekst pozwoli nam spojrzeć na nadesłane prace w kontekście projektu i będzie dla nas bardzo pomocny. - zachęcają organizatorzy.

fot. Christopher Stephens

Spotkanie będzie miało charakter panelu, w którym udział wezmą: Tara Wray, psycholożka i artterapeutka dr Aleksandra Chmielnicka-Plaskota, fotograf Wojciech Grzędziński i artystka wizualna Zuzanna Szarek. Rozmowę poprowadzi Agnieszka Jucewicz.

Jak aplikować?

Aby zaprezentować swoje prace podczas spotkania, należy do środy 13 marca przesłać zdjęcie w formacie JPEG (maksymalny rozmiar 2000 px) na adres info@tootiredproject.com, nazywając plik według następującego klucza “imię_nazwisko_tootiredwarsaw.jpg”. W tytule maila należy umieścić tag #tootiredwarsaw oraz swoje imię i nazwisko. W treści maila należy z kolei wskazać, czy mieszka się w okolicach Warszawy i czy zamierza się osobiście wziąć udział w prezentacji.

Promocja książki Tary Wray

Przy okazji spotkania odbędzie się promocja książki „Too Tired for Sunshine”, autorstwa Tary Wray, w której autorka konfrontuje się z problemem depresji, dokumentując piękno, ciemność oraz absurd życia codziennego. Jej fotografie są wynikiem wędrówek i obserwacji codzienności oraz zgłębiają temat samotności i izolacji przez pryzmat absurdalnego, czarnego humoru. 134-stronicowa publikacja skupia się na kanalizowaniu bólu i cierpienia związanego z depresją w kreację. Obserwujemy tutaj proces oraz doświadczamy jego wyników. Tara Wray zabiera nas w emocjonalną podróż wizualną poprzez rozbrajający humor, który pozwala jednak poczuć smutek.

Sylwetki panelistów

Aleksandra Chmielnicka-Plaskota - doktor nauk humanistycznych w zakresie psychologii twórczości. Nauczycielka akademicka Akademii Pedagogiki Specjalnej, im. Marii Grzegorzewskiej. Praktykująca art terapeutka; Przewodnicząca Sekcji Arteterapii Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego, Wiceprezes Towarzystwa Przyjaciół Tworek Amici di Tworki, Członkini Stowarzyszenia Psychiatria i Sztuka oraz Stowarzyszenia Arteterapeutów Polskich Kajros. Absolwentka staży naukowych w USA i Australii: Boston University, Department of Psychology, USA, Kentucky University, Department of Special Education and Rehabilitation Counseling, USA, School of Creative Media, City University, Hong Kong, University of Western Sydney, Welfare and Therapy Studies, School of Social Sciences (Art Therapy Program), Australia, Harvard University, Harvard Graduate School of Education, USA, Tufts University, Eliot Person Department of Child Study, USA. Autorka licznych programów badawczych i publikacji.

Wojciech Grzędziński - (ur. 1980, Warszawa). Fotoreporter. Laureat konkursów fotograficznych World Press Photo, Visa D’Or, NPPA, Sony World Photography Awards, Grand Press Photo i in. Autor zdjęcia roku 2009 i zdjęcia dekady (2014 rok) w konkursie BZWBK Press Photo. Juror ogólnopolskich i lokalnych konkursów fotograficznych. W fotografii interesuje się człowiekiem i emocjami. Fotografował w strefach konfliktów zbrojnych. W latach 2011-2015 szef zespołu fotografów w Kancelarii Prezydenta RP i fotograf osobisty Prezydenta RP. Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na rok 2014. Członek Związku Polskich Artystów Fotografików.

fot. Zuzanna Szarek

Zuzanna Szarek - (ur. 1984, Warszawa). Artystka wizualna, fotografka i scenarzystka. Ukończyła z wyróżnieniem Wydział Sztuki Mediów, Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Absolwentka studiów doktoranckich. Nauczycielka akademicka. W sztuce interesują ją absurd i melancholia. Pomimo dokumentalnego charakteru jej fotografie często odzwierciedlają stany emocjonalne. Autorka kilku wystaw indywidualnych m.in. : “Innego końca świata nie będzie” i “Tą ziemią nie rządzi człowiek”, której premiera odbędzie się w Muzeum Fotografii w Reykjaviku w 2020 roku. Jej prace znajdują się w kolekcjach prywatnych i instytucjonalnych, w tym w kolekcji Muzeum Narodowego w Gdańsku. Wybrane publikacje: Aint Bad Magazine, Colossal, Fishe Eye Magazine, This Isn’t happiness.

Tara Wray - (ur. 1978, Kansas). Fotografka, pisarka i reżyserka filmowa. Absolwentka New York University, gdzie studiowała reżyserię dokumentalną. Reżyserka dwóch pełnometrażowych filmów dokumentalnych: „Manhattan, Kansas” oraz „Cartoon College”. Jej pierwsza książka fotograficzna „Too Tired for Sunshine” została wydana w 2018 roku (wyd. Yoffy Press). Założycielka Too Tired Project – inicjatywy oferującej przestrzeń ekspresji artystycznej osobom borykającym się z depresją. Jej prace znajdują się w kolekcjach Amon Carter Museum of American Art, George Eastman Museum Library, Beinecke Rare Book & Manuscript Library na Uniwersytecie Yale, oraz w Snite Museum of Art na Uniwersytecie Notre Dame. Wybrane publikacje: NPR, Washington Post, VICE, Huff Post.

Agnieszka Jucewicz - dziennikarka „Wysokich Obcasów” i „Wysokich Obcasów Extra”, specjalizująca się w tematach psychologicznych. Autorka i współautorka (razem z Grzegorzem Sroczyńskim) książek - rozmów z polskimi i zagranicznymi psychologami, psychoterapeutami i seksuologami, pt. „Żyj wystarczająco dobrze”, „Kochaj wystarczająco dobrze”, „Wybieraj wystarczająco dobrze”. Jej najnowsza książka pt. „Czując. Rozmowy o emocjach”, w której o 17 uczuciach rozmawia m.in. z Zofią Milską - Wrzosińską, prof. Bogdanem de Barbaro, Danutą Golec i psychologiem Bartłomiejem Dobroczyńskim, ukaże się 13 marca. (wyd. AGORA) Książkę ilustracjami opatrzył Arobal.

fot. C. Roese Ramp

Kiedy i gdzie?

Spotkanie #tootiredwarsaw odbędzie się w czwartek, 21 marca 2019 roku, o godzinie 18:00, w Leica 6x7 Gallery Warszawa, przy ul. Mysiej 3. Wstęp wolny.

Panel będzie prowadzony w języku angielskim.

Więcej informacji znajdziecie pod adresem warsaw.leica-gallery.pl oraz na stronie facebookowej wydarzenia.

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Widok jest piękny - wystawa zbiorowa Okręgu Warszawskiego ZPAF
Widok jest piękny - wystawa zbiorowa Okręgu Warszawskiego ZPAF
Stara Galeria ZPAF zaprasza na wystawę, w której udział biorą członkowie OW ZPAF. Ekspozycja to mnogość spojrzeń i interpretacji hasła przewodniego „Widok jest piękny”. Zdjęcia można...
6
Zofia Rydet. Świat uczuć i wyobraźni - mniej znane oblicze kultowej artystki w MuFo
Zofia Rydet. Świat uczuć i wyobraźni - mniej znane oblicze kultowej artystki w MuFo
Muzeum Fotografii w Krakowie zaprasza na obszerną wystawę kolaży, prezentujących bardziej liryczne oblicze Zofii Rydet, jednej z najważniejszych polskich fotografek w historii....
7
Pamięć teatru. Polska fotografia teatralna od początku istnienia do dziś - ruszyła wirtualna wystawa
Pamięć teatru. Polska fotografia teatralna od początku istnienia do dziś - ruszyła wirtualna wystawa
Instytut Teatralny zaprasza na wirtualną wystawę „Pamięć teatru. Polska fotografia teatralna od początku istnienia do dziś” dostępną pod adresem www.pamiecteatru.pl. To pierwsza w historii tak...
3
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)