„Portret prowincji” Jacentego Dędka - zobacz przekrojowy projekt dokumentalny poświęcony Polsce małomiasteczkowej

Autor: Redakcja Fotopolis

8 Luty 2019
Artykuł na: 4-5 minut

Niezwykły dokument będący zapisem sześcioletniej podróży przez małomiasteczkową Polskę - tak w kilku słowach można opisać „Portret prowincji” autorstwa Jacentego Dędka. „To opowieść o nas, o Polsce, która zmienia się na naszych oczach” - zaznacza fotograf. Wernisaż już jutro w Częstochowie.

Celem „Portretu prowincji” było wykonanie aktualnego portretu Polaków żyjących poza wielkimi ośrodkami - w niewielkich miastach i wsiach na terenie całego kraju, we wszystkich województwach. Całemu przedsięwzięciu przyświecało pytanie, jaka jest polska prowincja w oczach jej mieszkańców. 

Prace Jacentego Dędka nad zbieraniem materiałów w całej Polsce trwały w sumie sześć i pół roku, między styczniem 2011, a połową 2017 roku. Jacenty Dędek odwiedził kilkaset miast i wsi - zdjęcia powstawały w 421 miejscowościach.

Zobacz wszystkie zdjęcia (6)

- Mając świadomość nieuchronności procesów globalizacji i unifikacji, które niewątpliwie zmieniają polską rzeczywistość, chciałem, jak powiedziała Zofia Rydet, dokonać pewnego balsamowania czasu, utrwalić to, co już się zmienia i co przestaje istnieć i może już w niedługim czasie będzie trudne do wyobrażenia - zaznacza Jacenty Dędek.

- Staraliśmy się stworzyć wielopłaszczyznową opowieść o ludziach żyjących w niewielkich miastach, miasteczkach, wsiach. Mimo poruszania się po lokalnych obszarach, chcieliśmy opowiadać o sprawach uniwersalnych, takich, które mogą dotyczyć każdego z nas. Ważne były tematy społeczne, relacje międzyludzkie, życiowe niedogodności, rzeczy, które uwierają i choć dotyczą naszych konkretnych bohaterów, z imienia i nazwiska, to znane są wszystkim. Opowiadamy o tym, jak widzą siebie, swoje szanse, przyszłość. To opowieść o nas, o Polsce, która zmienia się na naszych oczach.

Gdzie i kiedy?

Na wystawie zobaczymy portrety, które przedzielone są fotografiami reporterskimi, czy dokumentalnymi, pokazującymi przestrzeń w której nasi bohaterowie żyją, ważne wydarzenia z małych miast czy wsi, albo pokazują zwykle chwile. Wernisaż odbędzie się jutro, 22 lutego o godzinie 18:00 w Galerii Dobrej Sztuki (Muzeum Częstochowskie, al NMP 47). Więcej informacji o tym projekcie znajdziecie na stronie www.portretprowincji.pl.

Jacenty Dędek - fotograf, zajmuje się portretem i dokumentem. Dla polskiej edycji magazynu National Geographic przygotował kilkanaście autorskich reportaży. Publikował w Dużym Formacie, Tygodniku Powszechnym, Polityce, Przekroju, Newsweeku, Wprost, Forbes i wielu innych tytułach. W ostatnich latach pracuje nad własnymi tematami. Najbardziej interesują go rzeczy zwykłe, dziejące się na marginesie głównych wydarzeń, ale zawsze bardzo blisko człowieka. Laureat konkursów fotografii prasowej w Polsce (Polska Fotografia Prasowa, Śląska Fotografia Prasowa, BZ WBK Press Foto, Newsreportaż, Grand Press Photo). Dwukrotny stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

wykorzystane zdjęcia: Jacenty Dędek „Portret prowincji”

Skopiuj link
Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Widok jest piękny - wystawa zbiorowa Okręgu Warszawskiego ZPAF
Widok jest piękny - wystawa zbiorowa Okręgu Warszawskiego ZPAF
Stara Galeria ZPAF zaprasza na wystawę, w której udział biorą członkowie OW ZPAF. Ekspozycja to mnogość spojrzeń i interpretacji hasła przewodniego „Widok jest piękny”. Zdjęcia można...
6
Zofia Rydet. Świat uczuć i wyobraźni - mniej znane oblicze kultowej artystki w MuFo
Zofia Rydet. Świat uczuć i wyobraźni - mniej znane oblicze kultowej artystki w MuFo
Muzeum Fotografii w Krakowie zaprasza na obszerną wystawę kolaży, prezentujących bardziej liryczne oblicze Zofii Rydet, jednej z najważniejszych polskich fotografek w historii....
7
Pamięć teatru. Polska fotografia teatralna od początku istnienia do dziś - ruszyła wirtualna wystawa
Pamięć teatru. Polska fotografia teatralna od początku istnienia do dziś - ruszyła wirtualna wystawa
Instytut Teatralny zaprasza na wirtualną wystawę „Pamięć teatru. Polska fotografia teatralna od początku istnienia do dziś” dostępną pod adresem www.pamiecteatru.pl. To pierwsza w historii tak...
3
zamknij
Partner:
Zagłosuj
Na najlepsze produkty i wydarzenia roku 2024
nie teraz
nie pokazuj tego więcej
Głosuj