David LaChapelle, ikona współczesnej fotografii, już 10 listopada wystąpi w Starym Browarze

Autor: Redakcja Fotopolis

6 Listopad 2018
Artykuł na: 6-9 minut

Przed jego obiektywem stają zarówno siostry Kardashian, jak i uznane gwiazdy sceny muzycznej czy ekranu. David LaChapelle, ulubiony fotograf aktorów, piosenkarzy i ikon mody w sobotę 10 listopada pojawi się osobiście w Poznaniu. Poprowadzi wykład związany zarówno z trwającą wystawą „LaChapelle. Songs To The World”, jak i tajnikami własnego doświadczenia.

5 września w Starym Browarze w Poznaniu odbyła się inauguracja wystawy „LaChapelle. Songs For The World”. Niepokorny, znany z bezkompromisowego, popartowskiego i nierzadko skandalicznego podejścia do sztuki fotografii, David LaChapelle przez lata działalności wypracował charakterystyczny i trudny do podrobienia styl.

Ta wyjątkowa, dedykowana ekspozycja prac Davida LaChapelle’a, jednego z najsłynniejszych współczesnych fotografików, związana jest z 15-leciem Starego Browaru, przestrzeni, która od początku swojej działalności gości światowe wydarzenia kulturalne prezentowane w Poznaniu.

© David LaChapelle, A New World

LaChapelle. Songs To The World

- Organizując setki wydarzeń w ciągu roku, przyzwyczailiśmy naszych gości do wyjątkowego repertuaru artystycznego i kulturalnego, tym samym stawiając sobie wysoko poprzeczkę przy takich okazjach jak uczczenie naszego 15-lecia. Z drugiej strony, nasz dorobek otwiera wiele drzwi i daje nam okazję do ściągania do Polski wybitnych osób i projektów. Była nim m.in. wystawa Bjork Digital z wizytą avatara artystki w ubiegłym roku i jest nim wystawa Davida LaChapelle’a, stworzona w ścisłej współpracy z kuratorem, który związany jest ze Starym Browarem od lat i jak nikt inny zna i czuje energię naszego miejsca - podkreśla Joanna Tupalska, dyrektor marketingu Starego Browaru.

© David LaChapelle, Awakened Ruth

Do przestrzeni galerii sztuki mieszczącej się w Starym Browarze trafiło aż 57 prac LaChapelle’a: zarówno dzieł sztandarowych, jak „Rebirth Of Venus” czy „Showtime at the Apocalypse”, ale też najnowszych i wcześniej nieprezentowanych. Kuratorowi wystawy, Wojciechowi Piotrowi Onakowi, mniej niż na retrospektywnym charakterze wystawy zależało na zwróceniu uwagi na proces twórczego rozwoju artysty oraz na zaakcentowaniu tematów, które zajmują autora obecnie. Stąd zestawienie portretów gwiazd - Miley Cyrus, rodzina Kardashianów, Stevie Wonder, ze scenkami ze świata natury czy cyklem „Awakened” z 2007 roku. „Rape of Africa”, głośne zdjęcie z Naomi Campbell jest tym, które pojawiło się na oficjalnym plakacie promującym wystawę „LaChapelle. Songs To The World”.

© David LaChapelle, Rape of Africa (uncensored)

Według Wojciecha Piotra Onaka, kuratora projektu, niekonwencjonalny artysta potrzebuje niekonwencjonalnej przestrzeni. Stary Browar to idealne miejsce do prezentacji prac tego artysty. Niesztampowe, łączące tradycyjną architekturę z najnowocześniejszymi rozwiązaniami architektonicznymi, podobnie jak dzieła LaChapelle’a eklektyczne i pełne rozmachu. To centrum handlowe i autentyczne centrum kultury, swoisty pop art w wersji przestrzennej, w którym można znaleźć rozrywkę na najwyższym poziomie. Stanowi dowód na to, że sztuka i komercja mogą iść w parze. W bogatym kalendarium wydarzeń artystycznych Starego Browaru wystawa Davida La Chapelle’a z pewnością zapisze się wielkimi literami.

© David LaChapelle, Land Scape, Pacific Sunset

- David LaChapelle nie osiada na laurach, wciąż realizuje nowe projekty, zarówno artystyczne, jak i komercyjne. Najgorętszą sesją ostatnich tygodni jest ta zrealizowana dla marki kosmetycznej Kim Kardashian, KKW Beauty. Tradycyjnie już pełna mitycznej i biblijnej symboliki, tradycyjnie przewrotna i sensualna, po raz kolejny ukazuje estetyczną siłę twórcy, który w żadnym wypadku nie idzie na kompromis. LaChapelle, choć zajmuje mocne miejsce wśród największych fotografów ostatniego stulecia, zaskakuje i porusza nawet w tak mocno zdigitalizowanych i skomercjalizowanych czasach. Jego sztuka pozostaje ponadczasowa, w początkach jego kariery wydawała się bardzo nowoczesna i odważna. Obecnie doskonale odzwierciedla prędkość zdarzeń na świecie, wciąż budzi emocje i niepokój - podkreślają organizatorzy.

© David LaChapelle, Kardashian, a page of revelations

Gdzie i kiedy?

Spotkanie z David’em LaChapelle’m odbędzie się już w najbliższą sobotę, 10 listopada o godzinie 18:00 w przestrzeniach Starego Browaru w Poznaniu (ul. Półwiejska 42). Opowie zarówno o trwającej wystawie  „LaChapelle. Songs To The World”, jak i tajnikach własnego doświadczenia. Blisko dwugodzinne spotkanie poprowadzi Wojciech Piotr Onak, kurator wystawy, od lat związany ze Starym Browarem. Prace wchodzące w skład ekspozycji „La Chapelle. Songs For  the World” będzie można oglądać do 10 grudnia w godzinach 12:00-20:00. Cena biletu wynosi 20 zł.

© David LaChapelle, Aristocracy One

David LaChapelle - sylwetka fotografa

Urodził się w Connecticut i uczęszczał do liceum School of the Arts w Północnej Karolinie. W połowie lat 80-tych przygotował pierwsze wystawy w nowojorskich galeriach. Wkrótce potem Andy Warhol zaproponował mu pracę w Interview Magazine. Swoim unikalnym i przełomowym podejściem do tworzenia obrazu, fotograf nieustanie wzbogaca sztukę fotografii o swoje szeroko rozpoznawalne zdjęcia pozowane. W 1991 roku The New York Times przewidywał: "LaChapelle z pewnością wpłynie na pracę nowego pokolenia... w taki sam sposób, w jaki pan Avedon był pionierem tego, co znane dzisiaj.“

David LaChapelle, © Tom Wagner

Przez ostatnie trzydzieści lat prace ustanowiły Davida LaChapelle ikoną współczesnej sztuki. Jego portrety, prace teatralne i filmowe stały się ikonicznymi archetypami Ameryki w XXI wieku. W 2006 roku LaChapelle powrócił do swoich korzeni poszukując inspiracji w sztuce. Skoncentrował się na tworzeniu serii prac, a swoje dzieła zaprezentował w ramach międzynarodowych wystaw, takich jak Potępienie (2007), Earth Laughs In Flowers (2011), Land SCAPE (2013) i Gas (2013).

Najważniejsze wystawy miały miejsce w Muzeum Sztuki w Tel Awiwie, Palazzo Reale (Mediolan), MOCA Taipei, Musee de La Monnaie de Paris, Muzeum Wiktorii i Alberta, Ara Modern Art Muzeum (Seul) i Museo Casa dei Tre Oci (2017 Venice Biennale). W 2017 r. LaChapelle wydał najobszerniejszy album dotyczący swojej dotychczasowej kariery. Zagubiony i Odnaleziony (Lost and Found) oraz Dobre Wieści (Good News) są ostatnimi tomami pięcioksięgu będącego antologią, rozpoczętą Ziemią LaChapelle (LaChapelle Land) (1996), kontynuowaną Hotelem LaChapelle (1999) i Heaven to Hell (2006). W 2018 odbywają się wystawy m.in. w Belgii, Holandii, Londynie, Kolonii, Szanghaju i Paryżu.

zdjęcie główne: © David LaChapelle, Rape of Africa (censored) / źródło: materiały prasowe

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Odkrywając światłość - prawdziwa Ameryka Marka Steinmetza na wystawie w Pałacu Schoena
Odkrywając światłość - prawdziwa Ameryka Marka Steinmetza na wystawie w Pałacu Schoena
Pałac Schoena Muzeum w Sosnowcu zaprasza na wystawę klasyka współczesnej fotografii dokumentalnej, który od dziesięcioleci dokumentuje południe USA.
6
Spotkanie z Pawłem Żakiem w Muzeum Powstania Warszawskiego
Spotkanie z Pawłem Żakiem w Muzeum Powstania Warszawskiego
MPW zaprasza na kolejne bezpłatne spotkanie z cyklu „Decydujący moment”. Tym razem gościem będzie Paweł Żak, artysta fotografik, autor kilkudziesięciu wystaw i wykładowca. Start 21...
5
Nie przegap okazji! Zimowy Cashback Sony w sklepie Fotoforma.pl dobiega końca
Nie przegap okazji! Zimowy Cashback Sony w sklepie Fotoforma.pl dobiega końca
Już tylko dwa tygodnie pozostały do zakończenia promocji Zimowy Cashback Sony w sklepie Fotoforma.pl. Robiąc zakupy do końca stycznia można otrzymać zwrot do 2200 zł na wybrane aparaty i...
9