Aparaty
Leica M11 Black Paint - nowa wersja, która pięknie się zestarzeje
5 września w Starym Browarze w Poznaniu odbędzie się inauguracja wystawy „LaChapelle. Songs For The World”. Niepokorny, znany z bezkompromisowego, popartowskiego i nierzadko skandalicznego podejścia do sztuki fotografii, David LaChapelle przez lata działalności wypracował charakterystyczny i trudny do podrobienia styl.
David LaChapelle to artysta, fotograf, producent, reżyser filmowy, którego nie trzeba przedstawiać szerszej publiczności. Dzięki swoim często skandalicznym i surrealistycznym zdjęciom został przez wielu uznany nie tylko za ikonę współczesnej pop-kultury, lecz także za jedynego godnego spadkobiercę spuścizny Andy’ego Warhola. Teraz jego pracę będziemy mogli zobaczyć na wyjątkowej wystawie „La Chapelle. Songs For the World”.
Ekspozycja prac Davida LaChapelle’a, jednego z najsłynniejszych współczesnych fotografików, związana jest z 15-leciem Starego Browaru, przestrzeni, która od początku swojej działalności gości światowe wydarzenia kulturalne prezentowane w Poznaniu.
- Organizując setki wydarzeń w ciągu roku, przyzwyczailiśmy naszych gości do wyjątkowego repertuaru artystycznego i kulturalnego, tym samym stawiając sobie wysoko poprzeczkę przy takich okazjach jak uczczenie naszego 15-lecia. Z drugiej strony, nasz dorobek otwiera wiele drzwi i daje nam okazję do ściągania do Polski wybitnych osób i projektów. Była nim m.in. wystawa Bjork Digital z wizytą avatara artystki w ubiegłym roku i jest nim wystawa Davida LaChapelle’a, stworzona w ścisłej współpracy z kuratorem, który związany jest ze Starym Browarem od lat i jak nikt inny zna i czuje energię naszego miejsca - podkreśla Joanna Tupalska, dyrektor marketingu Starego Browaru.
fot. David LaChapelle, Showtime at the Apocolypse, 2013
fot. David LaChapelle, Earth Laughs in Flowers, 2008-2011
Do przestrzeni galerii sztuki mieszczącej się w Starym Browarze trafi aż 57 prac LaChapelle’a: zarówno dzieł sztandarowych, jak „Rebirth Of Venus” czy „Showtime at the Apocalypse”, ale też najnowszych i wcześniej nieprezentowanych. Kuratorowi wystawy, Wojciechowi Piotrowi Onakowi, mniej niż na retrospektywnym charakterze wystawy zależało na zwróceniu uwagi na proces twórczego rozwoju artysty oraz na zaakcentowaniu tematów, które zajmują autora obecnie. Stąd zestawienie portretów gwiazd - Miley Cyrus, rodziny Kardashianów, Stevie Wondera, ze scenkami ze świata natury czy cyklem „Awakened” z 2007 roku. „Rape of Africa”, głośne zdjęcie z Naomi Campbell jest tym, które pojawi się na oficjalnym plakacie promującym wystawę „LaChapelle. Songs To The World”.
fot. David LaChapelle, Rape of Africa, 2009
fot. David LaChapelle, A New World, 2017
Według Wojciecha Piotra Onaka, kuratora projektu, niekonwencjonalny artysta potrzebuje niekonwencjonalnej przestrzeni. Stary Browar to idealne miejsce do prezentacji prac tego artysty. Niesztampowe, łączące tradycyjną architekturę z najnowocześniejszymi rozwiązaniami architektonicznymi, podobnie jak dzieła LaChapelle’a eklektyczne i pełne rozmachu. To centrum handlowe i autentyczne centrum kultury, swoisty pop art w wersji przestrzennej, w którym można znaleźć rozrywkę na najwyższym poziomie. Stanowi dowód na to, że sztuka i komercja mogą iść w parze. W bogatym kalendarium wydarzeń artystycznych Starego Browaru wystawa Davida La Chapelle’a z pewnością zapisze się wielkimi literami. Prace artysty będzie można oglądać do 10 grudnia 2018.
Wernisaż wystawy odbędzie się 5 września w Starym Browarze w Poznaniu, Galeria na Dziedzińcu (ul. Półwiejska 42). Prace wchodzące w skład ekspozycji „La Chapelle. Songs For the World” będzie można oglądać do 10 grudnia w godzinach 12:00-20:00. Cena biletu wynosi 20 zł.
LaChapelle w Rudolfinum (2011) / licencja CC 3.0
David LaChapelle - urodził się w Connecticut i uczęszczał do liceum School of the Arts w Północnej Karolinie. W połowie lat 80-tych przygotował pierwsze wystawy w nowojorskich galeriach. Wkrótce potem Andy Warhol zaproponował mu pracę w Interview Magazine. Swoim unikalnym i przełomowym podejściem do tworzenia obrazu, fotograf nieustanie wzbogaca sztukę fotografii o swoje szeroko rozpoznawalne zdjęcia pozowane. Przez ostatnie trzydzieści lat prace ustanowiły Davida LaChapelle ikoną współczesnej sztuki. Jego portrety, prace teatralne i filmowe stały się ikonicznymi archetypami Ameryki w XXI wieku.
W 2006 roku LaChapelle powrócił do swoich korzeni poszukując inspiracji w sztuce. Skoncentrował się na tworzeniu serii prac, a swoje dzieła zaprezentował w ramach międzynarodowych wystaw, takich jak Potępienie (2007), Earth Laughs In Flowers (2011), Land SCAPE (2013) i Gas (2013). Najważniejsze wystawy miały miejsce w Muzeum Sztuki w Tel Awiwie, Palazzo Reale (Mediolan), MOCA Taipei, Musee de La Monnaie de Paris, Muzeum Wiktorii i Alberta, Ara Modern Art Muzeum (Seul) i Museo Casa dei Tre Oci (2017 Venice Biennale).
W 2017 r. LaChapelle wydał najobszerniejszy album dotyczący swojej dotychczasowej kariery. Zagubiony i Odnaleziony (Lost and Found) oraz Dobre Wieści (Good News) są ostatnimi tomami pięcioksięgu będącego antologią, rozpoczętą Ziemią LaChapelle (LaChapelle Land) (1996), kontynuowaną Hotelem LaChapelle (1999) i Heaven to Hell (2006). W 2018 odbywają się wystawy m.in. w Belgii, Holandii, Londynie, Kolonii, Szanghaju i Paryżu.
informacja i zdjęcia: materiały prasowe