Wszyscy Jesteśmy Fotografami w Krakowie vol. 2 - spotkaj się z cenionymi polskimi fotografami

Autor: Redakcja Fotopolis

29 Maj 2018
Artykuł na: 4-5 minut

Już drugi rok z rzędu w trakcie Miesiąca Fotografii odbędzie się krakowska odsłona cyklu Wszyscy Jesteśmy Fotografami. Miłośnicy fotografii będą mogli wziąć udział w bezpłatnych spotkaniach z Maciejem Jeziorkiem, Zuzanną Janin, Tadeuszem Rolke i Chrisem Niedenthalem.

Wszyscy Jesteśmy Fotografami to cykl spotkań i projekcji filmowych skierowany do miłośników fotografii. Został pomyślany jako przyjazny przewodnik po świecie współczesnego obrazu fotograficznego opracowany przez artystów, kuratorów, dziennikarzy, animatorów kultury, historyków sztuki.

W tym roku, po raz drugi z rzędu, projekt Wszyscy Jesteśmy Fotografami zawita do Krakowa. W ramach Miesiąca Fotografii organizatorzy przygotowali spotkania z cenionymi polskimi fotografami: Maciejem Jeziorkiem, Zuzanną Janin, Tadeuszem Rolke i Chrisem Niedenthalem.

- Cykl Wszyscy Jesteśmy Fotografami jest zachętą do uważnego i krytycznego przyjrzenia się fotografii. Rozpoczniemy refleksją nad potrzebą i sensem współczesnego dokumentowania innych kultur, następnie przyjrzymy się twórczości artystek i artystów, którzy w różny sposób mówią o przemocy. Na zakończenie Tadeusz Rolke i Chris Niedenthal opowiedzą o swej pracy w Polsce dawniej i dziś. Po każdym spotkaniu będzie tradycyjnie czas na pytania i dyskusję - zapraszają organizatorzy.

fot. Tomek Tyndyk / Wszyscy Jesteśmy Fotografami w Krakowie vol. 2

Program WJF w Krakowie vol. 2

  • 7 czerwca 2018, godz. 18.00: „Przybyć, zobaczyć, zdobyć, czyli fotograf w obcym kraju”. Prowadzenie: Maciej Jeziorek

    Od swoich początków fotografia utrwalała i rozpowszechniała obrazy z nieznanych wcześniej odbiorcom obcych krain. Dziś również taka rola tego medium kusi fotografujących. Na spotkaniu przeanalizuję ten fenomen w kontekście sylwetek twórców zajmujących się Indiami (w tym fotografa Raghu Raia) oraz na podstawie zrealizowanych tam przeze mnie projektów fotograficznych. Zastanowimy się czy nadal jest sensowne i rozsądne realizowanie materiałów w odległych krajach.

  • 14 czerwca 2018, godz. 18.00: „Blisko, czyli o przemocy w sztuce”. Prowadzenie: Zuzanna Janin

    Spotkanie będzie poświęcone analizie obrazowania przemocy na wybranych przykładach sztuki współczesnej. Reakcje na akcję #Metoo, ujawnienie przemocowego traktowania ludzi w przestrzeni pracy i w aktywności społecznej czy bliskich w przestrzeni domu rodzinnego, którego ukrywaniu służą narzędzia kultury "wstydu", "ciszy", "milczenia", w zderzeniu z otwartą artykulacją współczesnej niezgody na systemowe uciszanie ofiar, kulturę gwałtu, tabu przemocy - znajdują odbicie we współczesnej sztuce wizualnej. Spotkanie przybliży m.in. różnice w działaniu z przemocą, manipulacją czy doświadczeniem osobistym wybranych artystów i artystek.

  • 21 czerwca 2018, godz. 18.00: „Wczoraj i dziś, czyli dwa spojrzenia na Polskę”. Prowadzenie: Tadeusz Rolke i Chris Niedenthal

    Chris Niedenthal, który związany jest głównie z dokumentowaniem ważnych wydarzeń i przemian społeczno-politycznych oraz Tadeusz Rolke, który do komentowania sytuacji w kraju posługuje się zarówno fotografią dokumentalną, jak i kreacyjną. Podczas spotkania opowiedzą o Polsce widzianej i interpretowanej na dwa indywidualne sposoby. Nawiążą także do jednego wspólnego projektu pt. „Sąsiadka”, który zrealizowano w 2001 r., a który teraz wydaje się być wciąż aktualny. To spotkanie będzie także okazją do przyjrzenia się dzisiejszej Polsce poprzez filtr zdjęć. 

Krakowska odsłona Wszyscy Jesteśmy Fotografami vol. 2 odbędzie się w Centrum Festiwalowym (Tytano), ul. Dolnych Młynów 10, Kraków. Wstęp na spotkania jest bezpłatny. Więcej informacji znajdziecie na stronie www.wszyscyjestesmyfotografami.pl.

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Widok jest piękny - wystawa zbiorowa Okręgu Warszawskiego ZPAF
Widok jest piękny - wystawa zbiorowa Okręgu Warszawskiego ZPAF
Stara Galeria ZPAF zaprasza na wystawę, w której udział biorą członkowie OW ZPAF. Ekspozycja to mnogość spojrzeń i interpretacji hasła przewodniego „Widok jest piękny”. Zdjęcia można...
6
Zofia Rydet. Świat uczuć i wyobraźni - mniej znane oblicze kultowej artystki w MuFo
Zofia Rydet. Świat uczuć i wyobraźni - mniej znane oblicze kultowej artystki w MuFo
Muzeum Fotografii w Krakowie zaprasza na obszerną wystawę kolaży, prezentujących bardziej liryczne oblicze Zofii Rydet, jednej z najważniejszych polskich fotografek w historii....
7
Pamięć teatru. Polska fotografia teatralna od początku istnienia do dziś - ruszyła wirtualna wystawa
Pamięć teatru. Polska fotografia teatralna od początku istnienia do dziś - ruszyła wirtualna wystawa
Instytut Teatralny zaprasza na wirtualną wystawę „Pamięć teatru. Polska fotografia teatralna od początku istnienia do dziś” dostępną pod adresem www.pamiecteatru.pl. To pierwsza w historii tak...
3
Powiązane artykuły
zamknij
Partner:
Zagłosuj
Na najlepsze produkty i wydarzenia roku 2024
nie teraz
nie pokazuj tego więcej
Głosuj