Aparaty
Czy DJI zaprezentuje aparat bezlusterkowy? Pierwsze plotki na temat potencjalnej premiery
Już dziś odbędzie się piąte spotkanie dziewiątej edycji cyklu Wszyscy Jesteśmy Fotografami. Prowadzącym będzie Maciej Jeziorek, fotograf NAPO Images. Spotkanie towarzyszy pokazowi filmu „Raghu Rai, portret niepozowany“.
Wszyscy Jesteśmy Fotografami to cykl spotkań i projekcji filmowych skierowany do miłośników fotografii. Został pomyślany jako przyjazny przewodnik po świecie współczesnego obrazu fotograficznego opracowany przez artystów, kuratorów, dziennikarzy, animatorów kultury, historyków sztuki. Od wiosny 2014 r. w ramach Wszyscy Jesteśmy Fotografami spotkania poprowadzili wybitni specjaliści, praktycy i teoretycy, zajmujący się fotografią (i nie tylko). Cykl jest zachętą do uważnego i krytycznego przyjrzenia się fotografii.
Fot. Maciej Jeziorek/Napo Images, 2011, Bangalore (Indie)
Dzisiejsze spotkanie „Przybyć, zobaczyć, zdobyć, czyli fotograf w obcym kraju“ w ramach dziewiątej edycji WJF poprowadzi Maciej Jeziorek, fotograf NAPO Images.
- Od swoich początków fotografia utrwalała i rozpowszechniała obrazy z nieznanych wcześniej odbiorcom obcych krain. Dziś również taka rola tego medium kusi fotografujących. Na spotkaniu przeanalizuję ten fenomen w kontekście sylwetek twórców zajmujących się Indiami (w tym fotografa Raghu Raia) oraz na podstawie zrealizowanych tam przeze mnie projektów fotograficznych. Zastanowimy się czy nadal jest sensowne i rozsądne realizowanie materiałów w odległych krajach - powiedział Maciej Jeziorek.
Spotkanie w ramach Wszyscy Jesteśmy Fotografami towarzyszy pokazowi filmu „Raghu Rai, portret niepozowany“ w reżyserii Avani Rai. Jest to filmowy portret znanego indyjskiego fotografa i fotoreportera Raghu Raia, protegowanego Henri Cartier-Bressona, który zaprosił go do słynnej kooperatywy fotografów Magnum Photos. Raghu Rai zaczął robić zdjęcia w latach 60. i 70. XX wieku i opublikował do tej pory ponad 50 książek. Najbardziej znany jest z cyklu zdjęć przedstawiających skutki tragedii gazu toksycznego Bhopal w 1984 roku, a także Matkę Teresę z Kalkuty i Indirę Ghandi.
- Reżyserka nie nakręciła filmu o słynnym ojcu, lecz stworzyła studium jego arcyciekawej osobowości. Chciała go lepiej poznać, obserwując jak zachowuje się i pracuje podczas jednej z jego wielu fotograficznych wypraw. W filmie oboje podróżują do Kaszmiru, gdzie jest bardzo niespokojnie, panuje polityczna zawierucha, a przemoc jest niemal wszechobecna. Dokumentują otoczenie i siebie nawzajem, a w przerwach zastanawiają się nad swoim życiem, polityką i rzemiosłem, które wykonują, co jest bogato ilustrowane materiałem z prywatnego archiwum Raghu Raia - zaznaczają organizatorzy.
Fot. Maciej Jeziorek/Napo Images, 2011, Bangalore (Indie)
Pokaz filmu „Raghu Rai, portret niepozowany" odbędzie się o 18:30 w warszawskiej Kinotece w ramach 15. Millennium Docs Against Gravity Film Festival. Wstęp jest płatny, a bilety można nabyć na stronie docsag.pl.
Natomiast spotkanie „Przybyć, zobaczyć, zdobyć, czyli fotograf w obcym kraju“, które poprowadzi Maciej Jeziorek odbędzie się o 19:30 w barStudio (Pałac Kultury i Nauki, Plac Defilad 1, Warszawa). Wstęp jest wolny. Więcej informacji znajdziecie pod adresem wszyscyjestesmyfotografami.pl.
Fot. Maciej Jeziorek/Napo Images, 2011, Bangalore (Indie)
Fotograf dokumentalista. Założyciel i członek Napo Images. Jako fotoreporter od 1998 roku współpracował z kilkoma redakcjami i agencjami. Dziś szef działu foto w FORUM Polska Agencja Fotografów. Członek Press Club Polska i ZPAF. Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w 2012 i 2018. Od 2008 r. wielokrotnie realizował autorskie projekty fotograficzne w Indiach.
(źródło: materiały prasowe)