„Pole widzenia“ - wystawa prac Wojciecha Zamecznika

Autor: Redakcja Fotopolis

12 Kwiecień 2018
Artykuł na: 4-5 minut

Już w przyszły czwartek w warszawskiej galerii Fundacji Archeologia Fotografii będzie można zobaczyć „Pole widzenia“ - wystawę prezentującą fotografie, szkice i projekty Wojciecha Zamecznika.

Fundacja Archeologia Fotografii w ramach projektu „Żywe archiwa” tym razem do współpracy zaprosiła Grupę Centrala. Małgorzata Kuciewicz i Simone de Iacobis na co dzień tworzą projekty architektoniczne i artystyczne, mające swoje korzenie w XX wiecznej awangardzie. Z perspektywy badaczy, projektantów, autorów rekonstrukcji historycznych wystaw, spojrzeli na archiwum projektanta, grafika, plakacisty i fotografa - Wojciecha Zamecznika.

Na ekspozycji pokażą nie tylko, jak współczesne było myślenie o budowaniu wystaw w latach 60. Ukazują też, jak realizacje Zamecznika rezonują z ich własnymi koncepcjami dotyczącymi sztuki kreowania przestrzeni - publicznej, galeryjnej czy ekspozycyjnej.

Wojciech Zamecznik, Międzynarodowe Targi w Mediolanie, Metalexport, projekt, 1959, © J. i S. Zamecznik _ FAF

„Pole widzenia“ to coś więcej niż wystawa

- Analizując materiały archiwalne dotyczące projektów wystaw autorstwa Wojciecha Zamecznika – realizowanych samodzielnie lub wraz ze współpracownikami, możemy odczytać cały repertuar rozwiązań przestrzennych i plastycznych, które miały wzmacniać „doświadczenie” ekspozycji. „Zamecznikowe” wystawiennictwo eksperymentowało z charakterem przestrzeni, równoważąc jego funkcje informacyjne i estetyczne. Mnożąc środki artystyczne, którymi „atakowała” wystawa starano się wpływać na poszerzenie zdolności percepcyjnych zwiedzających. Zamecznik, podobnie jak jemu współcześni, za każdym razem chciał uzyskać inną sumę wrażeń, inny charakter całości. „Pole widzenia” rozszerzano dzięki trójwymiarowości oprawy, łączeniu grafiki, fotografii i malarstwa w całość zmieniającą się / doświadczaną w „ruchu” - dzięki przemieszczaniu się widza, a nie, jak często dzisiaj, w oparciu o ruchomość multimediów - zaznaczają Małgorzata Kuciewicz i Simone de Iacobis.

Wojciech Zamecznik, Międzynarodowe Targi w Mediolanie, 1958, © J. i S. Zamecznik _ FAF

Na wystawę Grupa Centrala opracowala architekturę, powtarzającą rozwiązania z wystawy „Wiek Oświecenia w Polsce” z 1951 roku, którą Zamecznik zaprojektował wspólnie z Maurycym Stryjeckim. W tak zaaranżowanej przestrzeni będą mówiąć o podstawowych elementach konstruowania wystaw, to znaczy o choreograficznym wymiarze przestrzeni, anonsie plastycznym, fotofryzie, etelażu i reliefie przestrzennym. Do zobrazowania tych pojęć wybrali projekty, makiety i szkice z archiwum Zamecznika, m. in. projekty Pawilonu Węgla z 1948 roku, czy wystawy z Międzynarodowych Targów z Mediolanu z 1958 roku.

Wojciech Zamecznik, Wystawa Ziem Odzyskanych we Wrocławiu, dział Węgiel, 1948, © J. i S. Zamecznik _ FAF

Gdzie i kiedy?

Wernisaż odbędzie się w przyszły czwartek, 19 kwietnia o godzinie 19:00 w galerii Fundacji Archeologia Fotografii (ul. Chłodna 20, Warszawa). Wystawę będzie można oglądać codziennie w godzinach od 11:00 do 19:00. Finisaż zaplanowano na 27 maja. Więcej informacji znajdziecie na facebookowej stronie wydarzenia.

zdjęcie główne: Wojciech Zamecznik, Międzynarodowe Targi w Mediolanie, Metalexport, 1959, © J. i S. Zamecznik _ FAF

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Skorzystaj z promocji Calibrite - przy zakupie kalibratora Display HL otrzymasz lampę Hobolite Iris gratis
Skorzystaj z promocji Calibrite - przy zakupie kalibratora Display HL otrzymasz lampę Hobolite...
Kolorymetry Display Pro HL i Display Plus HL do kalibracji monitorów objęte zostały atrakcyjną promocją. Przy zakupie jednego z nich otrzymasz gratis lampę Hobolite Iris Standard Kit o wartości...
5
Nadchodzi święto miłośników fotografii i filmowania - EXPOzycja 2025 startuje już 7 marca
Nadchodzi święto miłośników fotografii i filmowania - EXPOzycja 2025 startuje już 7 marca
Foto-Plus zaprasza na siódmą edycję EXPOzycji, największego wydarzenia branży foto-wideo w południowej Polsce. Podczas wydarzenia na uczestników czekają dziesiątki inspirujących...
26
Słowiański przykuc na salonach - tożsamość wschodnioeuropejska na wystawie polskich i węgierskich fotografów w Budapeszcie
Słowiański przykuc na salonach - tożsamość wschodnioeuropejska na wystawie polskich i węgierskich...
Czym jest tożsamość wschodnioeuropejska? Jak postrzegają ją współcześni artyści? Robert Capa Contemporary Photography Center zaprasza do Budapesztu na zbiorową wystawę European...
11
Powiązane artykuły