Akcesoria
Godox V100 - nowa definicja lampy reporterskiej?
W warszawskim PAN Muzeum Ziemi można oglądać nową wystawę blisko 200 zdjęć wykonanych podczas podróży po Europie w 1900 roku przez doktora nauk technicznych, Henryka Czeczotta.
Utalentowany wszechstronnie człowiek, inżynier górniczy, doktor nauk technicznych, profesor. Henryk Czeczott urodził się w Petersburgu 18 czerwca 1875 roku w szlacheckiej rodzinie pochodzącej z Litwy.
fot. Henryk Czeczott, Droga osetyńska, Kaukaz
Jedną z jego pasji była turystyka i alpinizm. Być może ze względu na zamiłowania geograficzne, wstąpił do Instytutu Górniczego w Petersburgu, który ukończył w roku 1900, zdobywając stopień inżyniera górniczego. Po zakończeniu nauki Henryk Czeczott postanowił zwiedzić Europę. Wyruszył z rodzinnego Petersburga, płynąc statkiem do Rygi. Na trasie jego podróży znalazły się m.in.: Piatigorsk, Odessa, Warszawa, Wiedeń, Salzburg, Monachium, Paryż, Kolonia, Berlin.
fot. Henryk Czeczott, Insytut Górniczy, Petersburg
Henryk Czeczott wykonał w czasie podróży około 200 zdjęć. Negatywy na podłożu nitroceluloidowym w formacie 9x13 cm były przechowywane w specjalnie do tego celu przygotowanym albumie. Być może był to jeden z kilku albumów, a podróż nie kończyła się w Berlinie. Pozostanie to tajemnicą. Do naszych czasów niestety nie wszystkie negatywy się zachowały.
Henryk Czeczott (z tyłu po lewej) z rodzicami i znajomymi, Piatigorsk
Zachowane zdjęcia, znajdujące się w kolekcji PAN Muzeum Ziemi można oglądać do 27 sierpnia na wystawie “Rok 1900. Europa w fotografii Henryka Czeczotta”. Bilety w cenach 5 zł (normalny) i 3 zł (ulgowy).
Więcej informacji znajdziecie pod adresem www.mz.pan.pl oraz na stronie facebookowej muzeum.
(źródło: materiały prasowe)