24h Project: dokumentuj ludzkość, to ma znaczenie

Autor: Michał Chrzanowski

25 Styczeń 2017
Artykuł na: 4-5 minut

24 Hour Project to przeszło 700 miast z ponad 100 krajów świata i prawie 3 tysiące fotografów, którzy 19 marca 2016 roku o północy rozpoczęli fotograficzny maraton, którego finał miał miejsce po 24 godzinach. Efekt projektu będzie można zobaczyć już na początku lutego w Warszawie.

Akcja 24 Hour Project zrzesza miłośników fotografii ulicznej i dokumentalnej z całego świata, którzy w ciągu jednej doby w czasie rzeczywistym dzielą się na Instagramie fotografiami dokumentującymi życie mieszkańców swoich miast. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny i otwarty dla wszystkich chętnych.

fot. Antolinjmez "16", 4:46 pm, Villahermosa (Meksyk)

fot, Grzegorz Milewski, 3:50 pm, Kraków

Pomysłodawcami 24 Hour Project jest dwóch fotografów: Renzo Grande i Sam Smotherman z USA. Misja jaka im przyświecała to ukazania prawdziwego codziennego życia mieszkańców naszej planety wraz z jego rozpowszechnianiem poprzez światowe wystawy. Poprzez wirtualny charakter akcji obrazy łączące sztukę fotografii z reportażem docierają do wielomilionowej widowni społeczność różnych zakątków świata.

fot. Diobastoge, "Truco", 6:38 pm, Sao Paulo (Brazylia)

fot, Zuzanna Konarska, "Like A Rollimg Stone", 2:10 am, Warszawa

Przewodnie hasło „Document Humanity To Make A Difference” wyraża cel przedsięwzięcia: dokumentuj ludzkość, to ma znaczenie. Zrzeszając światową społeczność oraz nawiązując współpracę z organizacjami pozarządowymi, akcja dąży do podniesienia świadomości zagadnień związanych z zagrożeniami i problemami ludzkości na świecie. 24 Hour Project w 2016 roku wspierał fundację She Has Hope działającą na rzecz ofiar ocalałych z procederu handlu ludźmi, która poprzez uwalnianie i rehabilitację ofiar, daje im nową nadzieję na normalne życie.

fot. Jakub Baczyński, 6:27 pm, Warszawa

fot. Mrakhoondi, "Abacus", 8:53 am, Yazd (Iran)

W jednym ustalonym dniu w roku w ciągu 24 godzin każdy z uczestników fotografuje ludzi w ich naturalnym zastanym otoczeniu. Według narzuconych wskazówek używając odpowiednich tagów i opisów, na bieżąco publikuje w mediach społecznościowych jedno zdjęcie, co godzinę. Powstałe w ten sposób obrazy o wspólnej tematyce i treści rozpowszechniane na publicznych portalach społecznościowych tworzą relację „na żywo” z godziny na godzinę z zakątków całej planety. Po zakończeniu wydarzenia uczestnik przesyła swoje 24 zdjęcia na stronę ​www.24hourproject.org​. Następnie fotografie biorą udział w wystawach, konferencjach i warsztatach oraz są prezentowane w albumach fotograficznych. Międzynarodowa współpraca ambasadorów projektu zaowocowała już wieloma wystawami fotograficznymi,m.in. w Finlandii, Wenezueli, Australii, Stanach Zjednoczonych, Iranie, Meksyku i we Włoszech.

fot. Damian Kostka, 11:31 am, Wrocław

fot. Streetnmonger, "Mowawk Envy", 8:38 pm, Hollywood (USA)

Połowa prezentowanych na polskiej wystawie zdjęć pochodzi z rodzimych miast: Warszawy, Wrocławia, Krakowa, Gliwic i Rudy Śląskiej, a druga połowa z różnych stron świata. 

Wernisaż odbędzie się już 5 lutego 2017 roku o godzinie 17:00 w Domu Kultury Śródmieście przy ul. Smolnej 9 w Warszawie. Ekspozycję będzie można oglądać do 24 lutego bieżącego roku. Wstęp na wystawę jest bezpłatny.

zdjęcie główne: Aliveinnyc, „The Girl of Coogee“, 4:01 pm, Sydney (Australia)

Skopiuj link

Autor: Michał Chrzanowski

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Widok jest piękny - wystawa zbiorowa Okręgu Warszawskiego ZPAF
Widok jest piękny - wystawa zbiorowa Okręgu Warszawskiego ZPAF
Stara Galeria ZPAF zaprasza na wystawę, w której udział biorą członkowie OW ZPAF. Ekspozycja to mnogość spojrzeń i interpretacji hasła przewodniego „Widok jest piękny”. Zdjęcia można...
6
Zofia Rydet. Świat uczuć i wyobraźni - mniej znane oblicze kultowej artystki w MuFo
Zofia Rydet. Świat uczuć i wyobraźni - mniej znane oblicze kultowej artystki w MuFo
Muzeum Fotografii w Krakowie zaprasza na obszerną wystawę kolaży, prezentujących bardziej liryczne oblicze Zofii Rydet, jednej z najważniejszych polskich fotografek w historii....
7
Pamięć teatru. Polska fotografia teatralna od początku istnienia do dziś - ruszyła wirtualna wystawa
Pamięć teatru. Polska fotografia teatralna od początku istnienia do dziś - ruszyła wirtualna wystawa
Instytut Teatralny zaprasza na wirtualną wystawę „Pamięć teatru. Polska fotografia teatralna od początku istnienia do dziś” dostępną pod adresem www.pamiecteatru.pl. To pierwsza w historii tak...
3
zamknij
Partner:
Zagłosuj
Na najlepsze produkty i wydarzenia roku 2024
nie teraz
nie pokazuj tego więcej
Głosuj