Zobaczcie mniej znane oblicze Wojciecha Plewińskiego

Autor: Michał Chrzanowski

5 Grudzień 2016
Artykuł na: 4-5 minut

Wojciechem Plewińskim to legenda polskiej fotografii powojennej, której nie trzeba nikomu przedstawiać. Kojarzony przed wszystkim z tygodnikiem „Przekrój”, jednak sednem jego twórczości okazała się fotografia reportażowa. I takie właśnie oblicze artysty podjęła się przedstawić Fundacja Sztuk Wizualnych, która na specjalnej platformie zaprezentuje blisko 2 tys. niepublikowanych zdjęć stanowiących unikalne świadectwo rzeczywistości powojennej Polski.

Wojciech Plewiński od samego początku kariery związany był z krakowskim tygodnikiem „Przekrój”, do którego dostarczał portrety na okładkę pisma, zdjęcia młodych, atrakcyjnych kobiet. Właśnie z takich fotografii jest najlepiej znany. Inny ważny nurt jego działalności to fotografia teatralna: jego archiwum tworzy prawdziwą historię polskiego teatru powojennego.

Jednak zbyt rzadko mówi się o Wojciechu Plewińskim jako autorze zdjęć reporterskich. Dlatego też Fundacja Sztuk Wizualnych podjęła się opracowania innej, mniej znanej części dorobku artysty: fotografii reporterskiej, stanowiącej unikalne świadectwo rzeczywistości powojennej. Owocem dwuletniego przedsięwzięcia będzie platforma internetowa zawierająca ponad 2 tysiące w znacznej mierze niepublikowanych zdjęć oraz wystawa najważniejszych cykli reporterskich Plewińskiego, której wernisaż odbędzie się w przyszłym roku.

fot. Wojciech Plewiński, z cyklu Ziemie zachodnie, Słupsk 1957. Dzięki uprzejmości artysty

- Reportaże Plewińskiego, oglądane dzisiaj, uderzają doskonałym kadrowaniem, pewnym, szybkim i powtarzalnym, zainteresowaniem człowiekiem i jego najbliższym otoczeniem - mówi Wojciech Nowicki, kurator platformy i wystawy.

Na platformę wojciechplewinski.com złożą się dwie warstwy. Pierwsza to ponad 2 tysiące zdjęć stanowiących cyfrowe archiwum fotografa. To bogaty wybór, pozwalający na zapoznanie się z najlepszymi zdjęciami z całej jego sześćdziesięcioletniej kariery. Druga warstwa to wirtualna galeria: dwanaście cykli z lat 1957–2003 wybranych przez kuratora projektu.

Przedstawiony materiał uzupełnią teksty dotyczące samego fotografa, jak i poszczególnych cykli, a także wybór portretów artysty i materiały archiwalne. Poszczególnym projektom będzie towarzyszył odautorski komentarz audio, w którym Wojciech Plewiński ujawnia okoliczności powstania kolejnych cykli, a także krótki film wideo, w którym opowiada o swojej karierze fotograficznej.

fot. Wojciech Plewiński, z cyklu Italia’57, 1957. Dzięku uprzejmości artysty

Wydarzeniem towarzyszącym premierze platformy wojciechplewinski.com będzie spotkanie autorskie, w którym wezmą udział Wojciech Plewiński oraz Wojciech Nowicki. Organizatorzy postarają się zwrócić uwagę szerszej publiczności na inną stronę twórczości Plewińskiego, w której jawi się jako jeden z klasyków polskiej fotografii drugiej połowy XX wieku - także za sprawą reportażu. Spotkanie odbędzie 16 grudnia 2016 roku w Domu Innowacji Społecznych „Marzyciele i Rzemieślnicy“ (ul. Bracka 25, Warszawa) o godzinie 19:00. Więcej informacji znajdziecie na stronie www.sztukawizualna.org.

Skopiuj link

Autor: Michał Chrzanowski

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Widok jest piękny - wystawa zbiorowa Okręgu Warszawskiego ZPAF
Widok jest piękny - wystawa zbiorowa Okręgu Warszawskiego ZPAF
Stara Galeria ZPAF zaprasza na wystawę, w której udział biorą członkowie OW ZPAF. Ekspozycja to mnogość spojrzeń i interpretacji hasła przewodniego „Widok jest piękny”. Zdjęcia można...
6
Zofia Rydet. Świat uczuć i wyobraźni - mniej znane oblicze kultowej artystki w MuFo
Zofia Rydet. Świat uczuć i wyobraźni - mniej znane oblicze kultowej artystki w MuFo
Muzeum Fotografii w Krakowie zaprasza na obszerną wystawę kolaży, prezentujących bardziej liryczne oblicze Zofii Rydet, jednej z najważniejszych polskich fotografek w historii....
7
Pamięć teatru. Polska fotografia teatralna od początku istnienia do dziś - ruszyła wirtualna wystawa
Pamięć teatru. Polska fotografia teatralna od początku istnienia do dziś - ruszyła wirtualna wystawa
Instytut Teatralny zaprasza na wirtualną wystawę „Pamięć teatru. Polska fotografia teatralna od początku istnienia do dziś” dostępną pod adresem www.pamiecteatru.pl. To pierwsza w historii tak...
3
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)