Deutsche Börse Photography Foundation Prize 2017 - poznaliśmy finalistów

Autor: Michał Chrzanowski

25 Listopad 2016
Artykuł na: 4-5 minut

Sophie Calle, Dana Lixenberg, Awoiska van der Molen oraz Taiyo Onorato i Nico Krebs to finaliści Deutsche Börse Photography Foundation Prize - jednej z ważniejszych nagród w świecie fotografii. Na zwycięzcę czeka 30 000 funtów.

Pytania o prawdę i fikcję, wątpliwości i pewności, a także relację między obserwatorem a obserwowanym są tematem przewodnim tegorocznej odsłony The Deutsche Börse Photography Prize. Jest to jedna z bardziej prestiżowych nagród wręczanych fotografowi, który w znaczący sposób przyczynił się do rozwoju medium w mijającym roku. Nagroda została powołana do życia w 1996 roku przez londyńską The Photographers’ Gallery.

„Poziom prac finalistów to kolejny dowód ogromnego znaczenia w świece fotografii nagrody Deutsche Börse Photography Foundation Prize" - mówi Anne-Marie Beckmann, członek jury. „Nominowani twórcy oferują różne podejścia, badając tym samym fotografię w swojej materialności i szczególnym stosunku do czasu i przemijania“ - dodaje Beckmann.

Sophie Calle to francuska fotografka urodzona w 1953 roku. Została nominowana za swoją publikację „My All“, w której ukazała fotografię eksperymentalną. Calle analizuje swoje dotychczasowe osiągnięcia i wyciąga wnioski prezentując je w formie pocztówek, które w tym znaczeniu spełniają funkcję fotograficznego portfolio artystki.

Dana Lixenberg to pochodząca z Holandii fotografka, która nominację do Deutsche Börse Photography Foundation Prize otrzymała za projekt „Imperial Courts“. W 1992 udała się do Los Angeles, gdzie udokumentowała zamieszki które wybuchły po ogłoszeniu werdyktu w procesie Rodney'a Kinga. Te wydarzenia były zaledwie zalążkiem projektu. Przez ponad dwadzieścia lat tworzyła zmieniający się obraz tego społeczeństwa.

Awoiska van der Molen to kolejna nominowana Holenderka. W gronie finalistów znalazła się za sprawą cyklu „Blanco“. Artystka tworzy monochromatyczne i abstrakcyjne obrazy, które na nowo definiują fotografię krajobrazową. van der Molen „odkrywa tożsamość danego miejsca, pozwalając mu wpoić niej swoje specyficzne cechy emocjonalne, fizyczne i jej osobiste doświadczenia w jego obrębie“.

Ostatnimi finalistami został duet Szwajcarów - Taiyo Onorato i Nico Krebs. Projekt „EURASIA“ w żartobliwy sposób nawiązuje do ikonografii podróży i buduje doświadczenia oparte na pamięci i wyobraźni.

Zwycięzca Deutsche Börse Photography Foundation Prize zostanie ogłoszony podczas specjalnej ceremonii wręczenia nagród podczas wystawy prac nominowanych finalistów. Zdjęcia w londyńskiej The Photographers' Gallery będzie można oglądać od 3 marca do 11 czerwca 2017 roku. Następnie wystawa przeniesie się do Museum für Moderne Kunst (Frankfurt). Ekspozycja będzie otwarta dla zwiedzających w dniach 29 czerwiec - 17 wrzesień 2017 rok. Więcej informacji o nagrodzie znajdziecie na www.deutscheboersephotographyfoundation.org.

Skopiuj link

Autor: Michał Chrzanowski

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Widok jest piękny - wystawa zbiorowa Okręgu Warszawskiego ZPAF
Widok jest piękny - wystawa zbiorowa Okręgu Warszawskiego ZPAF
Stara Galeria ZPAF zaprasza na wystawę, w której udział biorą członkowie OW ZPAF. Ekspozycja to mnogość spojrzeń i interpretacji hasła przewodniego „Widok jest piękny”. Zdjęcia można...
6
Zofia Rydet. Świat uczuć i wyobraźni - mniej znane oblicze kultowej artystki w MuFo
Zofia Rydet. Świat uczuć i wyobraźni - mniej znane oblicze kultowej artystki w MuFo
Muzeum Fotografii w Krakowie zaprasza na obszerną wystawę kolaży, prezentujących bardziej liryczne oblicze Zofii Rydet, jednej z najważniejszych polskich fotografek w historii....
7
Pamięć teatru. Polska fotografia teatralna od początku istnienia do dziś - ruszyła wirtualna wystawa
Pamięć teatru. Polska fotografia teatralna od początku istnienia do dziś - ruszyła wirtualna wystawa
Instytut Teatralny zaprasza na wirtualną wystawę „Pamięć teatru. Polska fotografia teatralna od początku istnienia do dziś” dostępną pod adresem www.pamiecteatru.pl. To pierwsza w historii tak...
3
zamknij
Partner:
Zagłosuj
Na najlepsze produkty i wydarzenia roku 2024
nie teraz
nie pokazuj tego więcej
Głosuj