Aparaty
Instax Wide Evo - nareszcie cyfrowy Instax na duże wkłady. To najlepsze, co ma do zaoferowania natychmiastowy system Fujifilm
Odnalezione w latach 70. szklane negatywy Jadwigi Wolskiej odmieniły postrzeganie naszej rodzimej fotografii. Teraz w krakowskiej ZPAF Gallery można oglądać wystawę, która jest historią o pasji, talencie, a także zapisem unikatowego rytmu życia niewielkiej polskiej wsi i jej mieszkańców.
Jadwiga Wolska, fotografka amatorka, wraz ze swoją siostrą Marią w latach 20. XX wieku wykonywały portrety par młodych, zdjęcia rodzinne, fotografie do dokumentów. Tworzyły intymny zapis historii mieszkańców niewielkiej wsi Dołęga znajdującej się kilkadziesiąt kilometrów od Krakowa. Jadwiga Wolska w 2009 roku została dołączona do „Dokumentalistek” zapisując się w historii polskiej fotografii dokumentalnej.
W latach 80. XX wieku, kiedy dwór przeszedł w ręce Muzeum Okręgowego w Tarnowie, na strychu odnaleziono kartonowe pudełka zapełnione niszczejącymi kliszami szklanymi, ale dopiero w 2013 roku Fundacja Kultura na Dworze zwróciła uwagę na ich wartość.
„Fotografie te są szczególnie ważne ze względu na unikatowy zapis rytmu życia wsi, zwyczajów, tradycji i wspomnień o najbliższych i przyciągają niezwykłym wyczuciem autorki. Uwiecznione postaci hipnotyzują, zdjęcia zachwycają nie tylko jako materiał antropologiczny, ale także jako prace dojrzałej artystki“ - mówią organizatorzy wystawy.
Wystawę „Wolska“ będzie można oglądać do końca października 2016 roku. Zdjęcia są prezentowane w krakowskiej ZPAF Gallery (ul. św. Tomasza 24). Więcej informacji znajdziecie na stronie zpafgallery.pl.
Fundacja Kultura na Dworze zajmuje się archiwizacją, dokumentacją i opieką nad spuścizną artystyczną sióstr Wolskich. Dzięki grantowi z projektu BZWBK „Tu mieszkam tu zmieniam“ udało się zdobyć środki na prace nad zbiorem pozostawionych po siostrach fotografii. Rezultatem tych działań jest wystawa „Wolska“ w ZPAF oddział w Krakowie, oraz galeria internetowa dzięki której można zapoznać się ze zdigitalizowanym materiałem z archiwum fundacji (www.kulturanadworze.pl). Wystawa będzie szansą na zobaczenie nie pokazywanych wcześniej prac artystki. Będzie także szansą na zapoznanie się z archiwum umieszczonym na stronie fundacji.