Surrealistyczna fotografia uliczna Andrzeja Pilichowskiego-Ragno w ZPAF Gallery

Autor: Maciej Luśtyk

27 Listopad 2015
Artykuł na: 4-5 minut
Zpafgallery zaprasza do Krakowa na wystawę zdjęć “Pejzaże Miasta 2014/2015”, skupiającej prace z wyjątkowego projektu Andrzeja Pilichowskiego-Ragno. Celem autora jest stworzenie obrazu nieistniejącego realnie jednego współczesnego miasta – zawieszonego poza czasem i geografią. Wernisaż odbędzie się 4 grudnia 2016 roku.

Pejzaże Miasta 2014/2015” to fragment projektu oscylującego pomiędzy fotografią socjologiczno-dokumentalną a fotografią streetową. Projekt jest realizowany od lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku aż do dziś – w różnych miastach europejskich – w Polsce, Włoszech, Belgii, Francji, Austrii, Hiszpanii i Czechach. Zdjęcia prezentowane na wystawie powstały na przestrzeni ostatnich dwóch latach.

Zobacz wszystkie zdjęcia (7)

Ideą projektu jest stworzenie nieistniejącego realnie obrazu jednego współczesnego miasta – zawieszonego poza czasem i geografią. Fotografa interesuje przede wszystkim nieoczywista, surrealistyczna strona przestrzeni miejskiej. Fotografie nie opowiadają tutaj konkretnej historii – są bardziej przestrzenią w której odbiorca otwiera się na budowanie swoich własnych interpretacji.

"To, co mnie interesuje w fotografii najbardziej i to, co uważam za swoisty fenomen, to możliwość wyjścia poza realizm za pomocą jakże realistycznego obrazowania i realistycznych środków. „Pejzaże Miasta” są w tym kontekście również pytaniem o ten aspekt fotografii.” - mówi autor, Andrzej Pilichowski-Ragno

Wernisaż wystawy odbędzie się w piątek, 4 grudnia 2015 roku, w Zpafgallery, przy ul. św. Tomasza 24, w Krakowie. Zdjęcia będzie można oglądać do 3 stycznia 2016 roku.

Andrzej Pilichowski-Ragno urodził się w Rzymie w 1967 roku, mieszka i pracuje w Krakowie. Ukończył Filologię polską na UJ, gdzie przez kilka lat był wykładowcą teorii literatury. Fotografii uczył się na krakowskiej ASP. Prowadzi zajęcia z fotografii w Otwartym Studium Fotografii Politechniki Krakowskiej. Zajmuje się również ilustracją dla dzieci. Członek ZPAF, w swoim dorobku ma kilkanaście wystaw indywidualnych w polskich galeriach i kilkadziesiąt wystaw zbiorowych w kraju i za granicą. Jego prace znajdują się w krakowskim Muzeum Historii Fotografii oraz w zbiorach prywatnych.

Główny nurt twórczości Andrzeja Pilichowskiego-Ragno sytuuje się na pograniczu fotografii humanistycznej i street photography. Świadomie nawiązuje do tradycji XX wiecznej fotografii klasycznej, zachowując jednak własne indywidualne spojrzenie. Fotografie artysty nie składają się na odrębne projekty, lecz stanowią jeden wielki cykl koncentrujący się wokół pojęć takich jak krajobraz miejski i miejsce człowieka w tym krajobrazie.

Więcej informacji znajdziecie na stronie zpafgallery.pl

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Widok jest piękny - wystawa zbiorowa Okręgu Warszawskiego ZPAF
Widok jest piękny - wystawa zbiorowa Okręgu Warszawskiego ZPAF
Stara Galeria ZPAF zaprasza na wystawę, w której udział biorą członkowie OW ZPAF. Ekspozycja to mnogość spojrzeń i interpretacji hasła przewodniego „Widok jest piękny”. Zdjęcia można...
6
Zofia Rydet. Świat uczuć i wyobraźni - mniej znane oblicze kultowej artystki w MuFo
Zofia Rydet. Świat uczuć i wyobraźni - mniej znane oblicze kultowej artystki w MuFo
Muzeum Fotografii w Krakowie zaprasza na obszerną wystawę kolaży, prezentujących bardziej liryczne oblicze Zofii Rydet, jednej z najważniejszych polskich fotografek w historii....
7
Pamięć teatru. Polska fotografia teatralna od początku istnienia do dziś - ruszyła wirtualna wystawa
Pamięć teatru. Polska fotografia teatralna od początku istnienia do dziś - ruszyła wirtualna wystawa
Instytut Teatralny zaprasza na wirtualną wystawę „Pamięć teatru. Polska fotografia teatralna od początku istnienia do dziś” dostępną pod adresem www.pamiecteatru.pl. To pierwsza w historii tak...
3
zamknij
Partner:
Zagłosuj
Na najlepsze produkty i wydarzenia roku 2024
nie teraz
nie pokazuj tego więcej
Głosuj