Akcesoria
Nanlite FC-120C - niezła moc, kolorowe światło, kompaktowa budowa i przystępna cena. To LED stworzony do dynamicznej pracy
Karolina Breguła, Przemek Dzienis, Magda Hueckel i Szymon Rogiński na zaproszenie Fundacji Archeologia Fotografii zrealizują prace poddające refleksji relację światła i fotografii. Efekt ich działań będzie można zobaczyć na wystawie „LUX”. W ramach projektu powstanie także książka.
Wystawą „LUX" Fundacja Archeologia Fotografii kontynuuje ideę projektów, w ramach których zaprasza do współpracy współczesnych artystów, by sprowokować do namysłu teoretycznego nad zagadnieniami istotnymi z punktu widzenia historii i praktyki fotograficznej. W pokazywanych po raz pierwszy zdjęciach i filmach artyści wzięli na warsztat różnorodne aspekty związane z problematyką światła i jego związku z istotą fotografii.
Karolina Breguła, Światłowstręt / Photophobia, 2016
„Światłowstręt”, film Karoliny Breguły, wszechstronnej artystki multimedialnej, to ponura, metaforyczna opowieść o strachu przed ciemnością. Jej bohaterka obsesyjnie zbiera żarówki próbując w ten sposób ograniczać wolność mieszkańców swojej dzielnicy. Przemek Dzienis (znany przede wszystkim z fotografii ludzi w ich relacjach z przedmiotami i przestrzenią) tym razem, wychodząc od fizycznej natury światła, bada jego transformacje i percepcję barw. Artysta wykorzystuje nowoczesne techniki druku, aby na wystawie stworzyć iluzję efektów świetlnych - powiedziała kuratorka projektu, Marta Przybyło-Ibadullajev.
Przemek Dzienis, Projekcja badawcza 2, 2016
Dla Magdy Hueckel – autorki docenionej książki „Anima. Obrazy z Afryki" – światło będzie symbolem uzdrawiania i wychodzenia z choroby. Jednym z twórców stale powracających do problematyki światła jest Szymon Rogiński, którego prace takie jak „Projekt UFO” czy opowiadająca o braku światła seria „Czerń / Blackness” weszły już do kanonu polskiej fotografii współczesnej. Autor skupi się na rejestracji zjawisk świetlnych wykorzystując m.in. proces solaryzacji, zachodzący wskutek intensywnego naświetlania materiału światłoczułego - dodała.
Magda Hueckel, Autoportret obsesyjny 2006 / Autoportret odobsesyjny - Uzdrawianie, 2016
Wystawie będzie towarzyszyć książka o tym samym tytule, będąca jednocześnie kontynuacją serii zapoczątkowanej przez projekt „Emulsja" (2015), który poświęcony był zagadnieniu materialności fotografii. W „Luxie” znajdziemy współczesne i archiwalne prace poświęcone światłu. Zaprezentowanie zostaną w niej dzieła polskich oraz zagranicznych artystów tworzących w XX i XXI wieku m.in. Wojciecha Zamecznika, Mariusza Hermanowicza, Zbigniewa Dłubaka. Dopełnieniem zdjęć będą dwa teksty, m.in. Jörga Colberga, autora wielu artykułów i książek o fotografii, doktora fizyki. Książka będzie dostępna w polsko-angielskiej wersji językowe. Premiera książki odbędzie się podczas finisażu wystawy – październik 2016.
Szymon Rogiński, 2016
Wernisaż rozpocznie się 23 września 2016 roku o godzinie 17:00 w warszawskiej Galerii Fundacji Archeologii (ul gen. Władysława Andersa 13). Ekspozycję będzie można oglądać do 14 października bieżącego roku. Wystawa LUX odbywa się w ramach Warsaw Gallery Weekend. Więcej informacji znajdziecie na stronie www.faf.org.pl.