Akcesoria
Virtus X1 - Yashica i I’m Back prezentują kask rowerowy z wbudowaną kamerą
Fundacja Archeologia Fotografii dołączyła do platformy Google Cultural Institute. Wśród kolekcji udostępnionych za darmo przez muzea i instytucje z całego świata znajdziecie trzy wirtualne wystawy fotografii ze zbiorów Fundacji.
Fundacja Archeologia Fotografii dołączyła do Google Cultural Institute. W platformie znajdziemy trzy wirtualne wystawy fotografii, które są dostępne w zbiorach Fundacji.
Pierwszą z nich jest kolekcja fotografii Wojciecha Zamecznika, które wykonał podczas swoich licznych podróży. Zafascynowany fotografią Zamecznik niemal ciągle nosił ze sobą aparat i robił setki zdjęć. Tropił rytm, grę świateł i kontrast – te obserwacje później często wykorzystywał w pracach graficznych. Prezentowane zdjęcia powstały w latach 50. i 60., podczas podróży do Bułgarii, Albanii, Francji, i Włoch.
Kolejna wirtualna ekspozycja to obrazy powojennej Warszawy. W scenerii ruin odradza się drobny handel i przedsiębiorczość. Maria Chrząszczowa pokazuje prowizoryczne stragany, transport miejski i ludzi powracających do stolicy. Ale dokumentuje także zniszczone budynki, gruzy i nieistniejące ulice – czytamy na stronie wystawy.
Całość domykają przemysłowe zdjęcia, które Tadeusz Sumiński wykonał w latach 60. dla magazynu „Polska”. I choć magazyn miał charakter propagandowy, a zdjęcia promowały ówczesne polskie osiągnięcia za granicą, to dziś mają przede wszystkim wartość dokumentacyjną. Pokazują też Sumińskiego jako uważnego fotografa – perfekcjonistę, który z precyzją buduje kadry.
Fundacja Archeologia Fotografii jest pierwszą instytucją w Polsce, która kompleksowo zajmuje się opracowaniem i ochroną archiwów polskich fotografów. Powstała od 2008 r. i w ciągu kilku lat objęła opieką archiwa 8 fotografów. Fotografie są porządkowane, digitalizowane i udostępniane on-line. Więcej zdjęć Fundacji znajdziecie w platformie Google Cultural Institute.