Obiektywy
TTArtisan AF 35 mm f/1.8 II - mniejszy, lżejszy i tak samo tani. Nowy kompaktowy standard do APS-C
"Intymność czytania" to cykl ponad pięćdziesięciu fotografii wybitnego węgierskiego artysty André Kertésza. Wystawa prezentowana jest od 12 kwietnia 2005 roku w poznańskim CK Zamek. Później będą mogli obejrzeć ją mieszkańcy innych miast Polski.
Prezentowany cykl Intymność czytania André Kertész tworzył kilkadziesiąt lat. Pierwsze zdjęcie z cyklu powstało w roku 1912, natomiast ostatnie zostało wykonane w 1981 roku. Kertész fotografował ludzi czytających. Robił to zawsze za ich zgodą i zawsze tak, by nie przeszkadzać i nie zakłócić intymnego, i specyficznego nastroju.
Ktoś, kto czyta - nie ważne czy znajduje się w ogrodzie, autobusie, kawiarni, bibliotece, salonie czy w swoim łóżku - zawsze jest tak naprawdę zupełnie gdzie indziej, w innym świecie i w innym czasie, dokąd przenosi go lektura. Dzięki zdjęciom Kertesza doświadczamy tej niezwykłej i intymnej przyjemności czytania - powiedział Maciej Szymanowicz, kurator wystawy
Andre Kertesz urodził się w 1894 roku w Budapeszcie, zmarł w 1985 roku w Nowym Jorku.
Jest jednym z najwybitniejszych, uznanych fotografów XX wieku. Przez ponad 70 lat swojej drogi artystycznej, zrobił ponad 100 tys. negatywów, a wiele z jego prac, takich jak: "Pływak", "Ławka w parku", "Pracownia Mondriana" czy "Widelec", zostało prawdziwymi ikonami fotografii poprzedniego stulecia.
Swoje pierwsze zdjęcie Andre Kertesz opublikował w 1917 roku. W 1925 roku opuścił Budapeszt i zamieszkał w Paryżu. Tam spędził dziesięć lat pracując dla europejskich magazynów. Lata spędzone w Paryżu, ukształtowały Kertesz postawę artystyczną. We wczesnych latach zajmował się portretem przyjaciół i artystów. Wśród nich byli: Leger, Mondrian, Chagall i Colette. Jednak jego ulubionym tematem była codzienność miasta. Odbywał spacery po Montmartrze i Meudon starając się uchwycić kruchość i ulotność życia. Fotografował ludzi w nieoczekiwanych momentach, próbując uchwycić to, co chwilowe, niezauważalne i niewyraźne. Był wnikliwym i czułym obserwatorem. Dyskrecje ułatwiała mu Leica, aparat jakby stworzony do tego typu zdjęć. W 1932 roku powstał słynny cykl nazwany Distortions /Zniekształcenia. Były to kobiece, zdeformowane akty, które w swojej formie przypominały abstrakcyjne obiekty.
W 1936 roku, Andre Kertesz wyjeżdża do Nowego Jorku, gdzie współpracuje z takimi magazynami jak: "Look", "Harper's Bazar" i "Voque". Przełomem w "amerykańskiej" części kariery Kertésza okazała się wystawa w 1964 roku prezentowana w Museum of Modern Art.
Cykl Intymność czytania André Kertésza prezentowany jest w poznańskim CK Zamek przy ul Św. Marcina 80/82) do 3 maja 2005 roku. Później wystawa eksponowana będzie podczas Festiwalu Fotografii w Łodzi (maj) i prawdopodobnie podczas krakowskiego Miesiąca Fotografii (listopad).
Wystawa została zorganizowana przez Galerie Jeu de paume przy wsparciu oddziału Sztuk Pięknych i Dyrekcji Architektury i Dziedzictwa Narodowego Francuskiego Ministerstwa Kultury i Środków Przekazu.