Aparaty
Instax Wide Evo - nareszcie cyfrowy Instax na duże wkłady. To najlepsze, co ma do zaoferowania natychmiastowy system Fujifilm
„Fotosynteza” autorstwa Kamila Myszkowskiego i „Ustąp mi słońca” Krzysztofa Szlapy, to dwa wyjątkowe cykle utrzymane w różnych stylistykach. Łączy je jednak tematyka i sposób wykonania - camera obscura.
Młodzi artyści Kamil Myszkowski i Krzysztof Szlapa wspólnie zaprezentują swoje fotografie w sosnowieckiej Galerii Łakomscy. Dwie wypowiedzi autorskie zaprezentowane w jednej przestrzeni przenikają się ze sobą, poruszając wspólny temat, jakim jest Słońce.
”W projekcie „Fotosynteza” Kamila Myszkowskiego, zostało ono ujęte pod kątem biologicznym. Cykl fotografii obrazuje karmiącą funkcje światła słonecznego - jest ono paliwem dla wszystkich organizmów żywych, napędza je i pobudza. Fotografie przedstawiają niewielkie - wydawałoby się słabe - rośliny z poziomu gruntu, uchwycone w szaleńczej pogoni wzrostu, czymś na kształt świetlnego tańca. Natomiast Krzysztof Szlapa, projektem „Ustąp mi słońca”, nawiązuje do opowieści o filozofie Diogenesie i jego słynnym zwrocie, wypowiedzianym do Aleksandra Wielkiego. Dodatkowo Szlapa wzbogacił cykl fotograficzny materiałem audio, w którym jedenastu bliskim osobom zadaje to samo pytanie: „czym jest światło?” - powiedzieli organizatorzy wystawy.
Wszystkie prace zostały wykonane przy pomocy camera obscura, czyli w technice otworkowej, którą autorzy od wielu lat wykorzystują w swoich działaniach artystycznych. Wernisaż „Fotosynteza” Kamila Myszkowskiego i „Ustąp mi słońca” Krzysztofa Szlapy oraz spotkanie z artystami odbędzie się 9 lutego 2016 roku, o godzinie 18:00 w Galerii Łakomscy (ul. Wysoka 1a, Sosnowiec).
Kamil Myszkowski – fotograf, dziennikarz piszący o fotografii, kolekcjoner fotografii i cudzych negatywów, kurator wystaw fotograficznych i historycznych. Jest członkiem i współzałożycielem Grupy Fotograficznej „Poza Kadrem” działającej przy Miejskim Domu Kultury „Kazimierz” w Sosnowcu. Uczestniczy także w działaniach jaworznickiej Szkoły Widzenia. Prowadzi warsztaty fotograficzne, współpracując z różnymi instytucjami. Od 2010 roku w swoich działaniach artystycznych wykorzystuje fotografię otworkową. Autor licznych wystaw indywidualnych, uczestnik wystaw zbiorowych. Jego prace znajdują się w zbiorach Muzeum Miejskiego w Sosnowcu i kolekcjach prywatnych.
Krzysztof Szlapa – rocznik ’87, od urodzenia mieszka w Katowicach, członek Związku Polskich Artystów Fotografików – Okręg Śląski, autor wystaw indywidualnych i uczestnik wystaw zbiorowych, uczestnik Szkoły Widzenia oraz Grupy 999, częsty gość w Żywym Skansenie Fotografii, kurator w Galerii Pustej cd. w Jaworznie oraz w Galerii ZA SZYBĄ w Katowicach, laureat nagrody dla młodego twórcy imienia Anny Chojnackiej. Organizator warsztatów fotograficznych dla dzieci, młodzieży i dorosłych we współpracy z różnymi instytucjami oraz autorskich spotkań. Z wykształcenia filolog.