Akcesoria
Godox V100 - nowa definicja lampy reporterskiej?
Czy rzeczywiście jest tak, że archiwum stało się warunkiem możliwości niepamiętania? Czy może siła archiwum wyczerpuje się, a wiązane z nim doświadczenie wzniosłości generowanej przez wielkość i kompletność powoli traci moc przyciągania? Na te i inne pytanie postara się odpowiedzieć prowadzący spotkanie “Atlas jako gest artystyczny, czyli jak pokonać archiwum”, Krzysztof Pijarski
”Podczas wystąpienia postaram się zaprezentować praktyki i projekty takich artystów i artystek, którzy wiedzą, że archiwum jako takie nie stanowi żadnej odpowiedzi. Ci artyści ogromnym zaangażowaniem przyprawionym odpowiednią dozą dystansu tworzą własne prace w oparciu o archiwalne kwerendy. Posługując się montażem i narracją jako narzędziami tworzą wizualne eseje; zestawiając obrazy, opowiadają, argumentują. Do nich zaliczają się chociażby Adam Broomberg i Oliver Chanarin, Joan Fontcuberta, Camille Henrot, Zoe Leonard, Arwed Messmer, i Mario Pfeiffer.” - powiedział Krzysztof Pijarski.
Krzysztof Pijarski - artysta posługujący się medium fotografii, adiunkt w łódzkiej Szkole Filmowej, historyk sztuki, tłumacz. Obronił pracę doktorską o pismach i myśli Michaela Frieda, modernizmie i fotografii, zatytułowaną “Archeologia modernizmu”. Jako artysta – zajmują go przede wszystkim losy obrazów i obiektów w (po)nowoczesnym świecie – tworzy wizualne archeologie muzeów, archiwów, krajobrazów, przestrzeni miejskich i innych “maszynerii reprezentacji”. W roku 2010 nakładem Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego ukazała się antologia tekstów Allana Sekuli w jego przekładzie. Redaktor tomu “Archiwum jako projekt” (2011) oraz autor książki “(Po)Nowoczesne losy obrazów. Allan Sekula / Thomas Struth” (Warszawa 2013). Uczestnik PLAT(T)FORM 2012 w Fotomuseum Winterthur. Właśnie zamknął swoją wystawę w C/O Berlin. Redaktor “Widoku”.
Wszyscy Jesteśmy Fotografami to cykl spotkań skierowany do miłośników fotografii, pomyślany jako przyjazny przewodnik po świecie współczesnego obrazu fotograficznego. W jego opracowaniu wzięli udział artyści, kuratorzy, dziennikarze, animatorzy kultury i historycy sztuki. W pierwszej, drugiej i trzeciej edycji, które odbyły się na przestrzeni dwóch ostatnich lat, spotkania poprowadzili wybitni specjaliści, praktycy i teoretycy, zajmujący się fotografią. Cykl jest zachętą do uważnego i krytycznego przyjrzenia się fotografii. Każde spotkanie podsumowuje dyskusja z udziałem publiczności.
Spotkanie “Atlas jako gest artystyczny, czyli jak pokonać archiwum” odbędzie się w najbliższą środę, 9 grudnia 2015 roku o godzinie 19:00 w warszawskim barze Studio. Więcej informacji o wydarzeniu możecie znaleźć pod adresem wszyscyjestesmyfotografami.blogspot.com oraz na facebookowej stornie cyklu.