Aparaty
Instax Wide Evo - nareszcie cyfrowy Instax na duże wkłady. To najlepsze, co ma do zaoferowania natychmiastowy system Fujifilm
Czy rzeczywiście jest tak, że archiwum stało się warunkiem możliwości niepamiętania? Czy może siła archiwum wyczerpuje się, a wiązane z nim doświadczenie wzniosłości generowanej przez wielkość i kompletność powoli traci moc przyciągania? Na te i inne pytanie postara się odpowiedzieć prowadzący spotkanie “Atlas jako gest artystyczny, czyli jak pokonać archiwum”, Krzysztof Pijarski
”Podczas wystąpienia postaram się zaprezentować praktyki i projekty takich artystów i artystek, którzy wiedzą, że archiwum jako takie nie stanowi żadnej odpowiedzi. Ci artyści ogromnym zaangażowaniem przyprawionym odpowiednią dozą dystansu tworzą własne prace w oparciu o archiwalne kwerendy. Posługując się montażem i narracją jako narzędziami tworzą wizualne eseje; zestawiając obrazy, opowiadają, argumentują. Do nich zaliczają się chociażby Adam Broomberg i Oliver Chanarin, Joan Fontcuberta, Camille Henrot, Zoe Leonard, Arwed Messmer, i Mario Pfeiffer.” - powiedział Krzysztof Pijarski.
Krzysztof Pijarski - artysta posługujący się medium fotografii, adiunkt w łódzkiej Szkole Filmowej, historyk sztuki, tłumacz. Obronił pracę doktorską o pismach i myśli Michaela Frieda, modernizmie i fotografii, zatytułowaną “Archeologia modernizmu”. Jako artysta – zajmują go przede wszystkim losy obrazów i obiektów w (po)nowoczesnym świecie – tworzy wizualne archeologie muzeów, archiwów, krajobrazów, przestrzeni miejskich i innych “maszynerii reprezentacji”. W roku 2010 nakładem Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego ukazała się antologia tekstów Allana Sekuli w jego przekładzie. Redaktor tomu “Archiwum jako projekt” (2011) oraz autor książki “(Po)Nowoczesne losy obrazów. Allan Sekula / Thomas Struth” (Warszawa 2013). Uczestnik PLAT(T)FORM 2012 w Fotomuseum Winterthur. Właśnie zamknął swoją wystawę w C/O Berlin. Redaktor “Widoku”.
Wszyscy Jesteśmy Fotografami to cykl spotkań skierowany do miłośników fotografii, pomyślany jako przyjazny przewodnik po świecie współczesnego obrazu fotograficznego. W jego opracowaniu wzięli udział artyści, kuratorzy, dziennikarze, animatorzy kultury i historycy sztuki. W pierwszej, drugiej i trzeciej edycji, które odbyły się na przestrzeni dwóch ostatnich lat, spotkania poprowadzili wybitni specjaliści, praktycy i teoretycy, zajmujący się fotografią. Cykl jest zachętą do uważnego i krytycznego przyjrzenia się fotografii. Każde spotkanie podsumowuje dyskusja z udziałem publiczności.
Spotkanie “Atlas jako gest artystyczny, czyli jak pokonać archiwum” odbędzie się w najbliższą środę, 9 grudnia 2015 roku o godzinie 19:00 w warszawskim barze Studio. Więcej informacji o wydarzeniu możecie znaleźć pod adresem wszyscyjestesmyfotografami.blogspot.com oraz na facebookowej stornie cyklu.