Branża
Zebraliśmy dla Was oferty Black Friday i Black Week w jednym artykule! Sprawdźcie najlepsze promocje od producentów i dystrybutorów
Na wystawie ”Drzewa zaprezentowanych zostanie 60 oryginalnych autorskich odbitek bromosrebrowych. Ekspozycja skupia fotografie różnych gatunków drzew, zarówno egzotycznych jak i rodzimych. Przez lata Stefan Arczyński uwieczniał je podczas swoich licznych podróży do Kenii, Gabonu, Egiptu, Syrii, Dominikany, w Kolumbii, USA, Tajlandii, i byłej Jugosławii. Najstarsza fotografia została wykonana w 1956 roku w Karkonoszach, najświeższa zaś w roku 1996 w Nowym Meksyku.
Tak o wystawie wypowiada się jej kuratorka, Marzena Smolak - ”Są tu ujęcia drzew silnych, żywotnych, ale przede wszystkim zdjęcia drzew okaleczonych i martwych, często pokazanych w krajobrazie górskim, surowym, pośród zniszczonych erozją skał. Stefana Arczyńskiego fascynowała struktura pnia z licznymi spękaniami, sękami, faktura kory. Obok zdjęć nastrojowych, malowniczych możemy podziwiać kompozycje wyraziście graficzne, nieomal abstrakcyjne (…). Mimo powtarzającego się tematu przemijania zdjęcia drzew Stefana Arczyńskiego nie są w swej wymowie pesymistyczne czy katastroficzne.”
Stefan Arczyński urodził się w 1916 roku w rodzinie polskich emigrantów w Essen. Swoją przygodę z fotografowaniem rozpoczął na Igrzyskach Olimpijskich w Berlinie w 1936 roku. Po wybuchu wojny został wcielony do Luftwaffe i skierowany do Francji, a później na front wschodni. Ranny pod Stalingradem trafił do sowieckiej niewoli. Jako członek Związku Polaków w Niemczech został zwolniony w 1946 i przekazany Polsce. Osiedlił się w Kamiennej Górze na Dolnym Śląsku, gdzie prowadził zakład fotograficzny. W roku 1950 przeprowadził się do Wrocławia. Przez ponad 70 lat pracy twórczej nie rozstawał się z aparatem. Fotografował rozerwany wojną Wrocław, widoki Śląska, Pomorza i Tatr, portrety oraz dokumentował swoje liczne podróże. Jego prace wyróżnia perfekcyjny warsztat, wrażliwość na rolę światła w budowaniu kadru i dążenie do uchwycenia ulotnego piękna rejestrowanej chwili.
Wystawę będzie można oglądać od 4 sierpnia do 31 października 2015 roku w Muzeum Miejskim Wrocławia przy ul. Sukiennica 14/15. Ceny biletów to 10 i 15 zł. Więcej informacji o wystawie znajdziecie na stronie muzeum.miejskie.wroclaw.pl