Akcesoria
Godox V100 - nowa definicja lampy reporterskiej?
Tadeusz Wański urodził się w 1894 roku Środzie Wielkopolskiej. Już od 1923 roku działał w Poznaniu jako fotoamator, a 1926 roku został członkiem Towarzystwa Miłośników Fotografii w Poznaniu, w 1930 jego prezesem, a także najmłodszym członkiem pięcioosobowej Kapituły Seniorów Fotoklubu Polskiego. Od 1947 roku należał do Gdańskiego Towarzystwa Fotograficznego. Razem z dwójką innych fotografów: Tadeuszem Cyprianem oraz Bolesławem Gardulskim założył ugrupowanie o nawie "Trójlistek".
Wystawa obecnie krążąca po Polsce stanowi pierwszą prezentacją zbiorów Rodziny Artysty od półwiecza.
Na wystawie będzie można zobaczyć ponad 80 zdjęć pochodzących ze zbiorów rodziny artysty. Wiele z nich będzie pokazywane po raz pierwszy. Zaprezentowane zostaną najsłynniejsze fotografie m.in. "Zaczarowany zamek", "Ave Maria", "Na karczowisku", "Powrót" oraz fotografie Warszawy, Krakowa, Sopotu i pejzaże liryczne.
Wszystkie prezentowane fotografie są opatrzone stemplami autorskimi i opisami autorstwa artysty. Ekspozycja ma unikalny charakter, bowiem po śmierci Wańskiego zniszczeniu uległy wszystkie negatywy, tak więc każde zdjęcie jest wyjątkowo cenne.
Ekspozycję uzupełnia część dokumentalna poświęcona związkom artysty z Gdynią ( przed II wojną światową był tam właścicielem palarni kawy i sklepu kolonialnego).
Fundacja Positive Image wspólnie z Muzeum Miejskim Wrocławia zapraszają 4 września na konferencję prasową, na której gościem będzie kuratorka wystawy, prezes Fundacji Positive Image, pani Joanna Narkowicz. Podczas czwartkowego spotkania kuratorka wystawy odpowie na pytania dotyczące osoby, życia i twórczości Tadeusza Wańskiego.
Organizator wystawy: Fundacja "Positive Image"
Mecenasi wystawy: HEWLETT- PACKARD POLSKA, KUHN & BÜLOW - oficjalny ubezpieczyciel.
Tadeusz Wański. Fotografie 1930-195. Ze Zbiorów Rodziny Artysty
3 - 28 września 2008
Muzeum Miejskie Wrocławia
Rynek, Stary Ratusz, Wrocław