Efekty Uboczne Kacpra Kowalskiego

Autor: Marcin Grabowiecki

16 Grudzień 2013
Artykuł na: 4-5 minut
Zapraszamy na otwarcie wystawy Kacpra Kowalskiego "Efekty Uboczne", które odbędzie się 10 stycznia o godz. 20:00 w Leica Gallery Warszawa. Tego dnia swoją premierę będzie miał również album.

Kacper Kowalski to fotograf znany z wysmakowanych estetycznie fotografii z lotu ptaka. Jego zdjęcia uwodzą, zaskakują i dezorientują, często publikuje je zagraniczna prasa. Teraz autor prezentuje wystawę i długo wyczekiwany album. 10 stycznia 2014 w Leica Gallery Warszawa Kacper Kowalski pokaże "Efekty uboczne".

Najbardziej interesują mnie punkty styku cywilizacji z naturą - mówi Kowalski. To tam dzieją się ciekawe rzeczy: zaburzenie harmonii, powstawanie nowych form.

"Efekty Uboczne" to podniebna podróż do źródła trudnych relacji pomiędzy człowiekiem a środowiskiem. Kowalski pokazuje, jak ludzie zmieniają środowisko, w którym żyją i jak ono się przed tym broni. Od idyllicznych wzorów tworzonych przez łąki, pola i lasy, aż do kolorowych, fakturowych kadrów, z których trudno odgadnąć na co patrzymy. Czasem fotografie wyglądają jak mapy, z których można odczytać ślady działalności człowieka odciśnięte w strukturze Ziemi - efekty uboczne spotkania natury z cywilizacją.

Kacper Kowalski, z zawodu architekt, specjalizuje się w fotografii z lotu ptaka i jest obecnie jednym z najlepszych na świecie lotników-fotografów. Zdjęcia wykonuje z pokładu wiatrakowca. Pokazuje niedostępne na co dzień naturalne pejzaże i krajobrazy miejskie. Ale nie są to tylko piękne kadry.

Będąc wysoko nie jestem w stanie wejść w relację z ludźmi czy otoczeniem, jak to się dzieje w klasycznej fotografii. Obserwuję lasy, pola i jeziora. Patrzę na katastrofy naturalne i odpoczywających ludzi - i widzę portret cywilizacji.

Autorski dystans zapewnił fotografowi szereg nagród: World Press Photo, Grand Press Photo, International Photography Award, National Geograhic, Sony World Photography Award, International Photography Awards.

Na wystawie obok zdjęć dobrze znanych, nagrodzonych w licznych konkursach, można będzie obejrzeć premierowe fotografie, w imponujących powiększeniach, pozwalających dostrzec najmniejsze detale.

Wernisażowi towarzyszyć będzie premiera albumu. Jego okładka - ciemna powierzchnia z monochromatycznej, ciepłoczułej substancji - pod wpływem dotyku na chwilę odsłania skrywającą się pod nią fotografię. W środku 80 zdjęć i rebusy podpowiadające ich interpretację.

Kuratorka wystawy: Agnieszka Jacobson-Cielecka.

Fotografie prezentowane na wystawie oraz album znajdą się w ofercie sprzedażowej Leica Gallery Warszawa oraz na www.6x7art.com.

Kacper KowalskiEfekty Uboczne

Wernisaż: 10.01.2014, godz. 20:00
Termin: 10.01-4.02.2014
Pn-Sb 10-20, Nd 12-18, z wyłączeniem: 16, 21 i 28 stycznia

Leica Gallery Warszawa
ul. Mysia 3, III piętro
Warszawa

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Widok jest piękny - wystawa zbiorowa Okręgu Warszawskiego ZPAF
Widok jest piękny - wystawa zbiorowa Okręgu Warszawskiego ZPAF
Stara Galeria ZPAF zaprasza na wystawę, w której udział biorą członkowie OW ZPAF. Ekspozycja to mnogość spojrzeń i interpretacji hasła przewodniego „Widok jest piękny”. Zdjęcia można...
6
Zofia Rydet. Świat uczuć i wyobraźni - mniej znane oblicze kultowej artystki w MuFo
Zofia Rydet. Świat uczuć i wyobraźni - mniej znane oblicze kultowej artystki w MuFo
Muzeum Fotografii w Krakowie zaprasza na obszerną wystawę kolaży, prezentujących bardziej liryczne oblicze Zofii Rydet, jednej z najważniejszych polskich fotografek w historii....
7
Pamięć teatru. Polska fotografia teatralna od początku istnienia do dziś - ruszyła wirtualna wystawa
Pamięć teatru. Polska fotografia teatralna od początku istnienia do dziś - ruszyła wirtualna wystawa
Instytut Teatralny zaprasza na wirtualną wystawę „Pamięć teatru. Polska fotografia teatralna od początku istnienia do dziś” dostępną pod adresem www.pamiecteatru.pl. To pierwsza w historii tak...
3
Powiązane artykuły
zamknij
Partner:
Zagłosuj
Na najlepsze produkty i wydarzenia roku 2024
nie teraz
nie pokazuj tego więcej
Głosuj