Akcesoria
Sennheiser Profile Wireless - kompaktowe mikrofony bezprzewodowe od ikony branży
Genezą wystawy był projekt, dzięki któremu powstała książka fotograficzna "Stand By". Siedmiu fotografów różnych narodowości pojechało na Białoruś, aby zobaczyć, co kryje się pod wyświechtanym określeniem "ostatnia dyktatura w Europie". Nie było łatwo zrozumieć ten kraj. Jak pisze Victor Martinovich w swoim eseju, na Białorusi na każdym kroku stykasz się z przykładami podwójnego systemu, są dwa związki literatów, między 1996 a 1999 były nawet dwa parlamenty, życie jest ciężkie, ale jednocześnie gdy przyjeżdżasz do Mińska wszystko jest czyste i zadbane. Było ciężko zrobić zdjęcia, ale jeszcze trudniej było opowiedzieć cokolwiek o Białorusi po powrocie. Zająć stanowisko w sprawie Białorusi. Czy robienie książki fotograficznej to działanie polityczne?
Tematy poruszane przez fotografów: Puszcza Białowieska i jej miejsce w życiu społeczności nadgranicznej, biuro matrymonialne dla zagranicznych klientów, weteranki Wielkiej Wojny Ojczyźnianej, emigracja zarobkowa Białorusinów do USA, współczesna interpretacja II Wojny Światowej, zwycięzcy konkursów państwowych, manifestowanie przekonań poprzez modę uliczną.
Książce towarzyszą multimedia oraz blog, a także warsztaty dla studentów. Projekt finansowany przez Europejską Fundację Kultury. "Stand by" zdobyło nagrodę Miesiąca Fotografii w Bratysławie jako fotograficzna książka roku 2012 w Europie Środkowo-Wschodniej. W projekcie udział wzięli: Jan Brykczyński, Andrei Liankevich, Manca Juvan, Justyna Mielnikiewicz, Rafał Milach, Adam Pańczuk oraz Agnieszka Rayss.
Organizatorzy: Fundacja Kultury Audiowizualnej Strefa Szarej, Sputnik Photos.
Zachęcamy do lektury naszego wywiadu z Agnieszką Rayss i Adamem Pańczukiem, w którym opowiadają, jak zrodziły się ich pomysły na białoruski projekt oraz jak powstawały same zdjęcia.
Stand By
Wernisaż: 19.06.2013, godz. 18:00
Termin: 19.06-31.07.2013
Galeria Szara
ul. Srebrna 1
Cieszyn