Mobile
Oppo Find X8 Pro - topowe aparaty wspierane AI. Czy to przepis na najlepszy fotograficzny smartfon na rynku?
"Milpa" Krystiana Bielatowicza to opowieść, która powstała w wyniku spotkania. Przez blisko cztery lata autor wracał do Ameryki Środkowej, by podążając śladem osób, których życie osadzone jest mocno w lokalnej tradycji, dokumentować jej żywotność. Jednocześnie zaś, by śledzić zachodzące w jej obrębie zmiany - zachłanność, z jaką małe społeczności wchłaniają zachodnią popkulturę, ich bezradność wobec zalewu rzeczy "made in China".
Odwiedzał miasta, docierał do wsi położonych wysoko pośród gór. Był tam, gdzie odbywały się ważne uroczystości religijne. Dotrzymywał towarzystwa tym, którzy troszczyli się o zwykłe codzienne sprawy - świeże kwiaty w świątyni, smaczne placki na obiad, drzewo na opał.
Wystawa w galerii Pauza prezentuje wybór wielkoformatowych portretów osób, które autor spotkał przemierzając Meksyk. Upozowane, nierzadko z rekwizytem w dłoni są świadectwem tego, z jakimi pytaniami autor zmagał się, obserwując tamtejszą rzeczywistość. Czy fakt, że można zarabiać na tradycji, pozwoli jej przetrwać? Co może ocaleć w słowie, gdy zmienia się świat materialny wokół? Czy rozluźnienie więzi człowieka z naturą to tylko stan przejściowy? I czy w rysach twarzy jest coś nieśmiertelnego?
Jesienią 2012 roku ukazał się album z czarno-białymi fotografiami Krystiana Bielatowicza, zatytułowany MILPA. Jest to zapis jego mistycznej podróży przez kraje i kultury Ameryki Łacińskiej. Nawarstwiają się w nim zdjęcia z poszczególnych wyjazdów. Wspomnienia odżywają w nieoczekiwanych momentach. Doświadczenia jednych podróży wpływają na przebieg następnych. Zmieniają się aparaty i sposoby patrzenia. Czasem autor próbuje złapać coś w ramy definicji, czasem odnotowuje tylko luźną impresję.
Prezentację książki można zobaczyć na stronie: vimeo.com.
Premierze albumu w listopadzie 2012 towarzyszą dwie wystawy: "Milpa" w krakowskiej Galerii Pauza oraz "Behind the Mask" w warszawskiej Leica Gallery.
"Milpa" to zaproszenie do poznania - obcej kultury, samego siebie.
Krystian Bielatowicz (1978) - Fotograf, archeolog, podróżnik. Polak urodzony w stolicy kraju zlińskiego, niegdysiejszym mieście Gottwaldov. Wychował się na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Ukończył archeologię Ameryki Łacińskiej na Uniwersytecie Warszawskim. Specjalizuje się w fotoreportażu społecznym, portrecie i fotografii podróżniczej. W 2008 roku rozpoczął współpracę z Nikon Polska oraz portalem Szeroki Kadr, dla którego realizuje projekty multimedialne. Jest wykładowcą Akademii Nikona, w ramach której prowadzi warsztaty fotoreportażu oraz kieruje fotoekspedycjami, m.in. na Kubę, do Nowego Jorku i Gwatemali. Jego fotografie publikowane były w prasie polskiej i zagranicznej m.in. w: Newsweek Polska, National Geographic Polska, National Geographic Traveller, Polityce, Dużym Formacie Gazety Wyborczej, Przekroju, The Virginia Quarterly Review (USA), Private Magazine (Włochy), El Comercio i Caretas (Peru). W 2012 roku wydał swoją pierwszą książkę Milpa, gdzie opowiada o kulturach Meksyku i Gwatemali. Swoje prace prezentował na wystawach m.in. w Nowym Jorku, Limie, Cuzco, Arequipie, Warszawie, Łodzi, Krakowie, Gdańsku, Toruniu, Lublinie, Zakopanem.
Mecenasem projektu jest Nikon Polska.
Krystian BielatowiczMilpa
Wernisaż: 22.11.2012, godz. 20:00
Termin: 22.11.2012-6.01.2013
Galeria Pauza
ul. Floriańska 18/5 (II piętro)
Kraków