Aparaty
Instax Wide Evo - nareszcie cyfrowy Instax na duże wkłady. To najlepsze, co ma do zaoferowania natychmiastowy system Fujifilm
„Interesuje mnie przede wszystkim nieewidentna, surrealistyczna strona przestrzeni miejskiej“ - tak o projekcie City Landscapes mówi jego autor Andrzej Pilichowski-Ragno. Wernisaż wystawy już w najbliższy piątek w Krakowie.
Nadchodząca wystawa City Landscapes stanowi jedynie wycinek z całości projektu, który tworzony jest przez Andrzeja Pilichowskiego-Ragno od lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku aż do dziś. Jego prace nie składają się na odrębne projekty, lecz stanowią jeden wielki cykl koncentrujący się wokół pojęć takich jak krajobraz miejski oraz miejsce człowieka w tym krajobrazie. Twórczość Andrzeja Pilichowskiego-Ragno sytuuje się na pograniczu fotografii humanistycznej i street photography. Autor świadomie nawiązuje do tradycji XX wiecznej fotografii klasycznej, zachowując jednak własne, indywidualne spojrzenie.
fot. Andrzej Pilichowski-Ragno, "City Landscapes"
Fotografie należące do projektu City Landscapes wykonane zostały podczas podróży artysty po między innymi Włoszech, Belgii, Austrii, Hiszpanii, Czechach i oczywiście Polsce. Ukazują one krajobraz fragmentaryczny, wyłaniający się z chaosu i nieobliczalności tkanki miejskiej, wyjęty z ram konkretnego obszaru i zawieszony poza czasem.
- Autor stara się zaprezentować głównie to, co marginalne, często migawkowe, niezauważalne i pomijane. Jednocześnie uwiecznione na kliszy urywki rzeczywistości, mimo iż przedstawiają krajobraz różnych miast, formują się w jedną całość; tworzą coś na kształt puzzli, które układać możemy w nieskończenie wiele konfiguracji - mówią organizatorzy wystawy.
fot. Andrzej Pilichowski-Ragno, "City Landscapes"
- Interesuje mnie tu przede wszystkim nieewidentna, surrealistyczna strona przestrzeni miejskiej, można powiedzieć – swego rodzaju miasto w mieście, czasami bardziej ukryte przed obserwatorem, czasami bardzo jawne. Te fotografie nie opowiadają jakiejś konkretnej historii – myślę, że są bardziej przestrzenią, w której odbiorca sam tworzy sensy, otwiera się na budowanie swoich własnych interpretacji. To, co mnie interesuje w samej fotografii najbardziej i to, co uważam za swoisty fenomen, to jej możliwość wyjścia poza realizm za pomocą realistycznego obrazowania i realistycznych środków. Pejzaże miasta są w tym kontekście również pytaniem o ten aspekt fotografii - podkreśla Andrzej Pilichowski-Ragno.
fot. Andrzej Pilichowski-Ragno, "City Landscapes"
Pokaz zaprezentowany w krakowskiej Galerii Pauza (ul. Stolarska 5/3) będzie kontynuacją dotychczasowej pracy fotografa nad tym wieloletnim cyklem. Podczas wystawy eksponowane będą czarno-białe fotografie wykonane w latach 2016 – 2017, wyselekcjonowane spośród rozległego archiwum artysty. Wernisaż City Landscapes odbędzie się już w najbliższy piątek, 22 września o godzinie 19:00. Ekspozycję będzie można oglądać do 31 października.
Organizatorem wystawy jest Fundacja Pauza. Jej nadrzędnym celem jest promowanie i wspieranie rozwoju sztuki współczesnej, jej twórców oraz działanie na polu edukacyjnym. Fundacja odgrywa rolę pośrednika, którego zadaniem jest umożliwienie realizacji ciekawych i twórczych projektów skupiających się wokół współczesnej sztuki wizualnej, a także wspieranie działań artystycznych wyróżniających się twórców na każdym etapie procesu powstawania ich dzieła.
Więcej informacji znajdziecie na facebookowej stronie Galerii Pauza.