Branża
Nowe AI tworzy całe sesje na podstawie prostych fotek odzieży. Nie potrzeba już ani modela ani fotografa
We wszystkich cywilizacjach spotkać możemy wzmianki o sztuce zapaśniczej. Antyczny - Rzym i Grecja, Chiny, Mongolia, Indie, czy Japonia. Ich powstanie wiązało się zarówno z umiejętnością przetrwania, ale też było pewnego rodzaju manifestacją specyficznej kultury ciała, życia i śmierci - pisze kuratorka wystawy Anna Wolska.
W Indiach w ciągu tysięcy lat rozwinęła się tradycyjna forma zapasów zwana "kushti". Nie jest to jednak tylko regionalna, kolorowa dla widza z zewnątrz - dyscyplina sportowa - lecz styl życia ściśle powiązany z religią. Zapaśnicy żyją wszyscy razem w akharach i trenują według tradycyjnych reguł. Najważniejszy cel każdego dnia to rozwijanie "shakti" - energii niezbędnej do walki, doskonalenie umiejętności zapaśniczych i życie w czystości. Alkohol, papierosy i seks są ściśle zabronione. Każde zwycięstwo pozwala zdobyć nie tylko tytuł, ale i ogromny autorytet.
Na wystawę prezentowaną w Galerii Obok ZPAF składa się kilkanaście wyselekcjonowanych fotografii z obszernego materiału, jaki autor zrealizował w trakcie swoich pobytów w indyjskich akharach. Dzielenie dnia z zapaśnikami pozwoliło autorowi na zaobserwowanie codziennych czynności odbywających się w szkołach zapaśniczych oraz utrwalenie na fotografiach obrazów dalekich od tych, z którymi stykamy się na co dzień.
Bartosz Sobanek urodzony w 1978 roku. Z wykształcenia fizyk, zawodowo związany z informatyką. Fotograficzny samouk, dla którego Fotografia stała się motorem napędowym w każdej podejmowanej aktywności. Wciąż poszukujący własnego stylu i formy. Eksperymentujący z różnymi technikami fotograficznymi - od techniki mokrego kolodionu po fotografię cyfrową.
Od 2009 roku prowadzi blog fotograficzny www.blog.sobanek.com.
Bartosz SobanekKushti
Wernisaż: 23.05.2012, godz. 19:00
Termin: 24.05-22.06.2012
Galeria Obok ZPAF
Plac Zamkowy 8
Warszawa