Wystawa "Foto-soc-dizajn 50.60." w Galerii Asymetria

Autor: Marcin Grabowiecki

21 Luty 2012
Artykuł na: 4-5 minut
Warszawska Galeria Asymetria zaprasza na wystawę "Foto-soc-dizajn 50.60.", która jest pierwszą odsłoną projektu "Polski Fotodizajn". Zobaczycie na niej fotografie dizajnu autorstwa Zbigniewa Dłubaka, Tadeusza Sumińskiego oraz Wojciecha Plewińskiego. Wernisaż w sobotę, 25 lutego o godz. 19:00.
Tadeusz Sumiński, Dworzec Warszawa Śródmieście, 1963

Wystawa "Foto-soc-dizajn 50.60." stanowi pierwszą odsłonę projektu "Polski Fotodizajn" o charakterze badawczym, wystawowym i edytorskim, zainicjowanym przez galerię Asymetria, Fundację Archeologia Fotografii i Raster. Naszym zamierzeniem jest przyjrzenie się historii szczególnego gatunku fotograficznego - fotografii dizajnu. Poprzez cykl wystaw oraz podsumowującą ją publikację albumową chcemy odkryć na nowo intrygującą, ale mało znaną część dorobku polskich fotografików, a przy okazji ukazać historię polskiego XX-wiecznego dizajnu z innej niż dotychczas perspektywy. Interesuje nas nie tylko rola fotografii w kreowaniu aury produktu i jego "ikoniczności", znaczenie dokumentacji fotograficznej dla historiografii, ale również przedmiot i towar jako temat fotograficzny, relacja między artystycznym a komercyjnym wymiarem fotografii.

Proporcje pokazów ustanawia tutaj historia polskiej fotografii a nie kultowy dizajn, którego kariera przyspiesza razem z rozwojem technologii produkcji.

Wojciech Plewiński, Ogólnopolski Salon Architektury Wnętrz (modelka Krystyna Zachwatowicz), 1958

Na wystawie w galerii Asymetria w pierwszej kolejności zobaczycie prace klasyka polskiej fotografii Zbigniewa Dłubaka, który w latach 60-tych w opinii Urszuli Czartoryskiej zrobił również najciekawszą aranżację wnętrza sklepu z użyciem fotografii. Jego projekt salonu "Adam" z konfekcją męską przy ul. Świętokrzyskiej (1962), pełny jest "dwuznacznego" dowcipu - młody elegancki człowiek, leżący na ścianie i wydłużony do niemożliwości pokazany zostaje na fotografii w innych miejscach sklepu w perspektywie nadrealistycznej.

Po raz pierwszy pokazane zostaną fotografie Tadeusza Sumińskiego, kojarzonego powszechnie z fotografią krajobrazu. Był on wieloletnim współpracownikiem Instytutu Wzornictwa Przemysłowego, dla którego fotografował wzornictwo, modę i architekturę. Materiał prezentujący warszawskie dworce PKP z 1963 r. odnosi się do artystycznego credo autora: Za najwyższą wartość w fotografii uważam jej dokumentalność, ale nie potrafię pozbyć się chęci estetyzowania.

Wojciech Plewiński, Ogólnopolski Salon Architektury Wnętrz, 1958

W końcu zobaczycie kontynuację błyskotliwego reportażu Wojciecha Plewińskiego z Ogólnopolskiego Salonu Architektury Wnętrz w Krakowie (1958), gdzie nowoczesne meble - prototypy przeznaczone dla masowego odbiorcy pokazane w poodwilżowej estetyce, dzięki obecności modelki (Krystyna Zachwatowicz) tworzą aurę pełną erotyzmu. Ponadto w gablocie zostaną pokazane historyczne zdjęcia i projekty Wojciecha Zamecznika z najważniejszego pokazu dizajnu okresu odwilży: Ogólnopolskiej Wystawy Architektury Wnętrz w warszawskiej Zachęcie (1957).

Foto-soc-dizajn 50.60
Wernisaż: 25.02.2012, godz. 19:00-22:00
Termin: 27.02-3.04.2012

Galeria Asymetria / Dom Funkcjonalny
ul. Jakubowska 16
Warszawa

Skopiuj link
Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Widok jest piękny - wystawa zbiorowa Okręgu Warszawskiego ZPAF
Widok jest piękny - wystawa zbiorowa Okręgu Warszawskiego ZPAF
Stara Galeria ZPAF zaprasza na wystawę, w której udział biorą członkowie OW ZPAF. Ekspozycja to mnogość spojrzeń i interpretacji hasła przewodniego „Widok jest piękny”. Zdjęcia można...
6
Zofia Rydet. Świat uczuć i wyobraźni - mniej znane oblicze kultowej artystki w MuFo
Zofia Rydet. Świat uczuć i wyobraźni - mniej znane oblicze kultowej artystki w MuFo
Muzeum Fotografii w Krakowie zaprasza na obszerną wystawę kolaży, prezentujących bardziej liryczne oblicze Zofii Rydet, jednej z najważniejszych polskich fotografek w historii....
7
Pamięć teatru. Polska fotografia teatralna od początku istnienia do dziś - ruszyła wirtualna wystawa
Pamięć teatru. Polska fotografia teatralna od początku istnienia do dziś - ruszyła wirtualna wystawa
Instytut Teatralny zaprasza na wirtualną wystawę „Pamięć teatru. Polska fotografia teatralna od początku istnienia do dziś” dostępną pod adresem www.pamiecteatru.pl. To pierwsza w historii tak...
3
Powiązane artykuły