Mobile
Oppo Find X8 Pro - topowe aparaty wspierane AI. Czy to przepis na najlepszy fotograficzny smartfon na rynku?
Tematy graniczne dotyczące choroby, śmierci zawsze wzbudzają emocje, jednak społecznie są spychane i ograniczane do wymiaru prywatnego dramatu i cierpienia - pisze kuratorka Galerii Obok ZPAF - Anna Wolska. - A przecież tak jak narodziny, śmierć stanowi wymiar naszego humanizmu i jest odpowiedzią na sens i pojęcie człowieczeństwa.
W takim charakterze utrzymana jest wystawa Piotra Niklasa, którą Państwu prezentujemy. Autor z wielką wrażliwością, ciepłem, zrozumieniem i otwartością podszedł do tematu "umierania", albo raczej "odchodzenia", bo jest to przecież często proces rozciągnięty w czasie.
O swojej wystawie mówi: jest to opowieść fotograficzna o ludziach żyjących w Hospicjum. Starałem się by wydźwięk był moralnie pozytywny, aby pokazać wartość ludzkiego życia, uczuć w obliczu choroby i cierpienia, przedstawić chwile radosne, które nawet w Hospicjum także się zdarzają. Uważam, że takie fotografie mogą pomóc w odnajdywaniu sensu ludzkiego cierpienia, zmniejszyć dystans społeczeństwa do choroby i śmierci. Przede wszystkim jednak pokazują ogromną wartość ludzkiego istnienia i relacji pomiędzy ludźmi.
Piotr Niklas, fotograf niezależny. Urodził się 1976 roku w Kościerzynie. Adiunkt na Politechnice Gdańskiej. Laureat krajowych i międzynarodowych konkursów fotograficznych. Prace prezentował na dwóch wystawach indywidualnych i licznych wystawach zbiorowych. Tematem, który pasjonuje autora jest człowiek, relacje jednostki z innymi ludźmi oraz role, które pełni jednostka w społeczeństwie.
Piotr Niklas "Przejście"
Termin: do 13.01.2012
Galeria Obok ZPAF
Plac Zamkowy 8, Warszawa