Najlepsze górskie pejzaże 1982-2003

Autor: Marta Majewska

5 Sierpień 2003
Artykuł na: 2-3 minuty
Wkrótce w krakowskim Muzeum Hisorii Fotografii będziemy mieli okazję obejrzeć zdjęcia górskich pejzaży w obiektywach najlepszych fotografików z lat 1982-2003. Wystawa będąca syntezą wszystkich dotychczasowych edycji Konkursu Fotografii im. Jana Sunderlanda "Krajobraz Górski", rozpocznie się w piątek, 8 sierpnia 2003.

Wkrótce w krakowskim Muzeum Hisorii Fotografii będziemy mieli okazję obejrzeć zdjęcia górskich pejzaży w obiektywach najlepszych fotografików - laureatów konkursu im. Jana Sunderlanda. Ekspozycja skupi prace wszystkich zwycięzców: od Krzysztofa Pileckiego (1982) do tegorocznego laureata - Tytusa Żmijewskiego (2003), poprzez obiektyw Ryszarda Kozłowskiego (1986) i Janusza Nowackiego (1988, 1996).

Tytus Żmijewski (Bydgoszcz), 2003

Przypomnimy sobie jak w 1990 Inez Szczypińska przedstawiła poetycką błękitną panoramę gór, a zielone pagórki, sfotografowane ręką Barbary Troch zwyciężyły w 1998. Zaś w 2002 roku laury zdobyli artyści ze Słowacji.

Benicka&Galas (Słowacja), 2002

Konkurs zainicjowany został w 1980 roku, czyli w rok po śmierci Jana Sunderlanda, w Nowym Targu. Impreza ta, na początku ogólnopolska, zyskała w 1998 roku formułę międzynarodową. Konkurs zawsze cieszył się renomą znaczącego wydarzenia artystycznego, przyciągając utalentowanych autorów i widzów. Nie bez znaczenia był tu skład jury, które każdego roku skupiało mistrzów obiektywu (między innymi: prof. Z. Łagocki, Z.Bielawka). Ponadto estetyka tego konkursu pozostała w harmonii z tym, co robił przez całe życie przedwojenny mistrz - Jan Sunderland.

Zdzisław Zieliński (Wrocław), 1984

Jego nazwisko obok Cypriana, Wańskiego i Wieczorka, kojarzy się z doskonałą interpretacją górskiego pejzażu lat 20. i 30. XX wieku. Konkursowi towarzyszy duch wypowiedzi Jana Sunderlanda Fotografia uczy odkrywać w naturze te wartości, których bez pomocy dzieła sztuki byśmy nie dostrzegli.

Ryszard Kozłowski (Oświęcim), 1986

Wystawa będzie prezentowana od 8 do 31 sierpnia 2003 w Muzeum Historii Fotografii (Kraków, ul. Józefitów 16) w godzinach otwarcia (środa - piątek: 11.00 - 17.30, sobota - niedziela: 10.00 - 15.00).

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Widok jest piękny - wystawa zbiorowa Okręgu Warszawskiego ZPAF
Widok jest piękny - wystawa zbiorowa Okręgu Warszawskiego ZPAF
Stara Galeria ZPAF zaprasza na wystawę, w której udział biorą członkowie OW ZPAF. Ekspozycja to mnogość spojrzeń i interpretacji hasła przewodniego „Widok jest piękny”. Zdjęcia można...
6
Zofia Rydet. Świat uczuć i wyobraźni - mniej znane oblicze kultowej artystki w MuFo
Zofia Rydet. Świat uczuć i wyobraźni - mniej znane oblicze kultowej artystki w MuFo
Muzeum Fotografii w Krakowie zaprasza na obszerną wystawę kolaży, prezentujących bardziej liryczne oblicze Zofii Rydet, jednej z najważniejszych polskich fotografek w historii....
7
Pamięć teatru. Polska fotografia teatralna od początku istnienia do dziś - ruszyła wirtualna wystawa
Pamięć teatru. Polska fotografia teatralna od początku istnienia do dziś - ruszyła wirtualna wystawa
Instytut Teatralny zaprasza na wirtualną wystawę „Pamięć teatru. Polska fotografia teatralna od początku istnienia do dziś” dostępną pod adresem www.pamiecteatru.pl. To pierwsza w historii tak...
3
zamknij
Partner:
Zagłosuj
Na najlepsze produkty i wydarzenia roku 2024
nie teraz
nie pokazuj tego więcej
Głosuj