Wydarzenia
Black Weeks w sklepie Fotoforma.pl - najlepsze oferty tego roku! [AKTUALIZACJA]
Wyboru prac, które zobaczymy w Warszawie i miejsca ich prezentacji dokonała sama artystka. Po raz pierwszy fotografie zostaną pokazane w formacie 130x180 cm. Na zdjęciach Leibovitz będzie można zobaczyć m.in. aktorki: Gwyneth Paltrow, Nicole Kidman, Susan Sarandon i Scarlett Johansson, sędzie Sądu Najwyższego: Ruth Bader Ginsburg i Sandrę Day O'Connor, tenisistki Venus i Serenę Williams, piosenkarkę Patti Smith oraz astronautkę Eileen Collins. Wystawa nawiązuje do albumu "Woman", wydanego przez Leibovitz w 1999 roku.
To druga wystawa Amerykanki w Polsce. Wcześniejsza, retrospektywna, odbyła się w warszawskim Centrum Sztuki Współczesnej na Zamku Ujazdowskim w 1998 roku - donosi PAP.
Annie Leibovitz (ur. 1949 r. w Waterbury w stanie Connecticut w Stanach Zjednoczonych) karierę rozpoczęła na początku lat 70., w czasie gdy w San Francisco studiowała malarstwo i grafikę. Mając 19 lat zadebiutowała w piśmie "Rolling Stone", a wkrótce została dyrektorem fotograficznym magazynu. W latach 80. jej zdjęcia zaczęły ukazywać się w renomowanych czasopismach amerykańskich - "Life", "Time", "Vogue", "Vanity Fair", "New York Times Magazine". Drukowały jej fotografie - "Paris Match", "Stern", "London Independent Magazine". Leibovitz, jako pierwsza kobieta została wyróżniona indywidualną wystawą w Narodowej Galerii Portretu w Waszyngtonie. Sławę przyniosły jej portrety, w tym portrety inscenizowane. Do najbardziej znanych z nich należą: akt Demi Moore w zaawansowanej ciąży, zdjęcie Whoopi Goldberg w wannie wypełnionej mlekiem, fotografia leżącego w pozycji embrionalnej, obejmującego Yoko Ono nagiego Johna Lennona.
Wystawa będzie pokazywana w ramach Polskiego Festiwalu Reklamy.
To nie jedyne przedsięwzięcia festiwalu związane z fotografią. 20 kwietnia w Zamku Ujazdowskim zostanie otwarta wystawa "Społeczeństwo. Nielekko, niełatwo i nieprzyjemnie" - prezentacja zdjęć i spotów z międzynarodowych i polskich kampanii społecznych. Będzie można zobaczyć m.in. kontrowersyjne prace Oliviero Toscaniego dla Benettona.