Aparaty
Instax Wide Evo - nareszcie cyfrowy Instax na duże wkłady. To najlepsze, co ma do zaoferowania natychmiastowy system Fujifilm
"Alicja w krainie czarów" to kultowy cykl inscenizowanych fotografii, autorstwa fotografa Tomka Sikory i grafika Marcina Mroszczaka. Projekt powstał na przełomie 1978/1979 roku i składa się na niego 12 wielkoformatowych czarno-białych zdjęć malowanych aerografem, ilustrujących 12 wybranych rozdziałów z dwóch tomów książki Lewisa Carrolla. Praca nad cyklem, z wyjątkiem 3 fotografii wykonanych w telewizji polskiej, realizowana była całkowicie własnymi środkami, w gronie przyjaciół i znajomych, z wykorzystaniem samodzielnie budowanej scenografii, własnoręcznych kostiumów i charakteryzacji. Realizacja ilustracji do książki Carrolla, bliskiej zainteresowaniom obydwu autorów, pracujących w tym okresie m.in. nad projektami plakatów filmowych i teatralnych, stanowiła "ucieczkę od socjalistycznej rzeczywistości", w świat nieskrępowanej wyobraźni. Najważniejsze - jak mówi Tomek Sikora - jest to, że Alicja wpadając do dziury odkrywa rzeczywistość w której wszystko jest możliwe. Prace, utrzymane w poetyce surrealizmu, oddają charakter literackiego pierwowzoru, przełamując jednocześnie konwencje panujące w ilustracji książkowej tego okresu.
"Alicja w krainie czarów" - prezentowana m.in. na Biennale Młodych w Paryżu w 1980 roku, oraz na wielu innych ekspozycjach w Polsce i za granicą, cieszyła się dużym zainteresowaniem publiczności i krytyków. W 1982 roku cztery prace z tej serii zostały zakupione przez Muzeum Sztuki w Łodzi.
W Asymetrii przypomnimy 10 prac z tego cyklu - oryginalnych, malowanych ręcznie odbitek w formacie 46 na 66 cm - zapowiadają organizatorzy. Od dnia otwarcia wystawy będzie dostępna w sprzedaży limitowana edycja 9 współcześnie wykonanych przez autorów odbitek prac tego projektu.
Na wystawie zaprezentowany zostanie także "Album" - powstały pod koniec lat 70-tych projekt oryginalnej książki autorskiej, a zarazem pierwszą długoterminową realizację duetu Sikora - Mroszczak. Praca powstała jako wyraz refleksji dotyczącej kondycji społeczeństwa w państwie socjalistycznym i prezentuje szereg portretów środowiskowych w konwencji reportażu. Wszystkie zdjęcia spaja powtarzająca się postać dziewczyny (Marzeny Mysłek) o niezmiennym wyrazie twarzy i charakterystycznym stroju. Album kończy się sekwencją obrazów z marzeń sennych, które stanowią zapowiedź późniejszych ilustracji do "Alicji w krainie czarów."
Ekspozycja "Alicja w krainie czarów / Album" Mroszczaka i Sikory wpisuje się w strategię wystawienniczą Galerii Asymetria polegającą na odkrywaniu i powtórzeniu pokazów istotnych dla historii fotografii w Polsce.
Zapraszamy również na spotkanie z Tomkiem Sikorą, które odbędzie się 7 października (czwartek) o godzinie 19:00 w Galerii Asymetria.
Marcin Mroszczak (ur. 1950) Grafik, plakacista, zdobywca wielu międzynarodowych nagród. Studiował grafikę na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, w pracowni prof. Henryka Tomaszewskiego. Odbył szereg praktyk w prestiżowych europejskich agencjach projektowych. W latach 1970-1981 tworzył liczne plakaty filmowe i teatralne. Pod koniec lat 70-tych, razem z Tomkiem Sikorą, tworzył autorskie książki ilustrowane. W 1981 roku jego prace reprezentowały Polskę na Biennale Sztuki Nowoczesnej w Paryżu. W 1984 został uhonorowany przez wydawnictwo Macmillan Publishers, które umieściło go w gronie najwybitniejszych designerów i architektów XX wieku.
W okresie stanu wojennego przebywał w Belgii, gdzie zdobył doświadczenie w branży reklamowej i założył własną agencję, a także wykładał na Akademii Sztuk Pięknych w Gandawie. Po powrocie do Polski został współwłaścicielem i dyrektorem kreatywnym agencji Corporate Profiles (obecnie warszawski oddział agencji DDB) jednej z najbardziej nagradzanych polskich agencji reklamowych. Kampanie, których jest autorem (Lotto, Ikea, Lot, Tyskie) zdobywały wiele nagród na polskich i międzynarodowych festiwalach reklamowych.
Tomek Sikora (ur. 1948) Fotograf, autor plakatów, ilustracji książkowych, projektów graficznych. W wieku 22 lat wyjechał do Paryża, gdzie pracował w laboratorium Kodaka. Szkolił tam swój warsztat techniczny, a także wykonywał materiały reklamowe na potrzeby zakładu. Po powrocie do Polski w 1971 roku, przez kolejną dekadę pracował jako reporter m.in. w tygodniku "Perspektywy" (1972-1981). Drugim jego zajęciem w tym okresie było projektowanie plakatów filmowych i teatralnych, ilustracji, okładek płyt, kalendarzy. Współpracował wówczas z czołowymi grafikami (m.in. Andrzejem Krauze). Pod koniec lat 70-tych, wraz z Marcinem Mroszczakiem wykonał cykl "Alicja w krainie czarów", który, obok wcześniejszego "Albumu" zaprezentował na Biennale Młodych w Paryżu w 1980 roku. W 1982 roku wyjechał do Australii, gdzie m.in. wykładał w Victorian College of Arts, a przede wszystkim prowadził studio fotograficzne, pracując dla tamtejszych największych agencji reklamowych. Dwukrotnie - w 1991 i 1992 roku, otrzymał w Australii tytuł najlepszego fotografa reklamowego.
W drugiej połowie lat 80-tych dużo podróżował i pracował poza Australią - m.in. w Stanach Zjednoczonych i Azji. Niezależnie od fotografii komercyjnej, realizował projekty artystyczne, w tym limitowane edycje ilustrowanych książek dla dzieci i kalendarzy. Od 1996 roku przebywa i pracuje w Polsce i Australii. Począwszy od 1999 roku realizuje cykl "Przeźroczystość rzeczy", wielokrotnie prezentowany w galeriach w kraju i na świecie. W 2001 roku, razem z Andrzejem Świetlikiem inicjuje Galerię Bezdomną, która promuje niezależną fotografię. Od 2002 roku jest wykładowcą w wielu szkołach fotograficznych w Warszawie.
Marcin Mroszczak, Tomek Sikora
Alicja w krainie czarów / Album [1978-79]
Wernisaż: 16.09.2010, godz. 19:00
Termin: 17.09-29.10.2010
Galeria Asymetria i Fundacja Archeologia Fotografii
ul. Nowogrodzka 18a / 8a, Warszawa