Wydarzenia
Sprawdź promocje Black Friday w Cyfrowe.pl
Nakładem Pix.House ukaże się nowa książka fotograficzna Michała Adamskiego. „Ciemno w dzień, ciemno w nocy” to dokumentalna refleksja na temat aktualnej sytuacji społeczno-politycznej w Polsce.
Wolność i bezpieczeństwo są dwoma niezmiernie istotnymi aspektami ludzkiego życia, których równowaga jest kluczowa dla stabilnego społeczeństwa. Profesor Zygmunt Bauman twierdził, że wolność bez bezpieczeństwa to chaos, a bezpieczeństwo bez wolności to niewola. Wraz z odejściem od systemu totalitarnego stajemy przed fundamentalnym pytaniem: czym tak naprawdę jest dla nas wolność?
Różne koncepcje wolności, takie jak osobista swoboda, możliwość wyboru, praktykowanie wyznania, prawa jednostki oraz prawa mniejszości stanowią kluczowe elementy naszej dyskusji. Niemniej jednak różnice i konflikty w zrozumieniu wolności, jej zakresu i ograniczeń, stają się źródłem trwającej od lat wojny polsko-polskiej. Od ponad dekady konflikt ten narasta, a jego wzrost jest wspierany przez różne czynniki. Rządzący, kościół, kryzysy ekonomiczne, zmiany klimatyczne, pandemia, media społecznościowe oraz wojna w Ukrainie - wszystkie te elementy przyczyniają się do nasilania napięć społecznych i politycznych w Polsce.
"Ciemno w dzień, ciemno w nocy" stanowi autorską refleksję i odnosi się do obecnej sytuacji społeczno-politycznej w Polsce. Jest próbą wyrażenia mojego osobistego komentarza do skomplikowanej rzeczywistości, która powoduje w społeczeństwie ogromne zagubienie i jest dla nas źródłem ciągłego niepokoju.
Fotografie powstały w Polsce w latach 2014 - 2022
Oficjalna premiera książki odbędzie się 9 września podczas tegorocznego Rybnik Photo Festiwal. Książkę będzie można nabyć za pośrednictwem księgarni Pix.House.
Fotograf dokumentalista. Głównie zajmuje się realizacją długoterminowych projektów dokumentalnych. Skupia się na tworzeniu szczerych historii, ale naznaczonych autorską interpretacją rzeczywistości. W swojej fotografii porusza tematy społeczne, w których ważny jest człowiek i jego życie we współczesnym świecie. Współtworzy Fundację i Galerię Pix.House. Studiował w Instytucie Twórczej Fotografii w Opawie. Jest członkiem kolektywu Archiwum Protestów Publicznych. Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w 2017 r. oraz Marszałka Województwa Wielkopolskiego w 2015 r.. Autor książek fotograficznych “Nie mogę przebrnąć przez chaos” i “Two tailed dog”. Jego prace wystawiane były w wielu miejscach w Polsce oraz w USA, Portugalii, Niemczech, Francji i Litwie.