Akcesoria
Godox V100 - nowa definicja lampy reporterskiej?
Idealnie rozmyta tafla wody czy kolorystyczne smugi świetlne - teraz takie efekty uzyskasz także za pomocą smartfona. Spectre to aplikacja, która na urządzenia mobilne przenosi klimat zdjęć o długich czasach naświetlania.
Na zdjęciach wykonanych przy długich czasach otwarcia migawki jest coś kojącego, magicznego i pięknego. Jednak, aby osiągnąć spektakularne efekty, musimy sięgnąć po lustrzankę lub bezlusterkowca, całą masę akcesoriów (od stabilnego statywu po filtry szare) i wyruszyć w teren. A co jeśli chcemy rozmyć ruch i otrzymać niezapomniane ujęcia, a mamy ze sobą jedynie smartfon? Z pomocą przychodzi aplikacja Spectre, która klimat obrazów o długich czasach ekspozycji przenosi na urządzenia mobilne.
- Spectre używa sztucznej inteligencji, aby pomóc w tworzeniu niesamowitych zdjęć o długiej ekspozycji. Aplikacja usuwa tłumy, zamienia ulice miasta w rzeki światła, sprawia, że wodospady wyglądają jak obrazy i wiele więcej - zaznacza producent.
Spectre wykorzystuje sztuczną inteligencję, uczenie maszynowe, rozpoznawanie scen oraz stabilizację zastosowaną w smartfonie w celu zoptymalizowania efektu finalnego zdjęcia. Aplikacja zamiast przechwytywać pojedyncze ujęcie o długim czasie naświetlania wykonuje kilkaset kadrów o różnej ekspozycji i łączy je w jeden plik zapisany w formacie Live Photos. Tak więc otrzymamy zarówno zdjęcie, jak i krótki film, które będziemy mogli poprawić w dowolnym programie do mobilnej edycji. A najlepsze w tym wszystkim jest to, że do wykonania ujęć o długiej ekspozycji nie będziemy potrzebować statywu - wszystko odbywa się natychmiastowo.
Spectre na razie współpracuje tylko z urządzeniami z systemem iOS. Na chwilę obecną nie wiadomo czy producent zaprezentuje także wersję na Androida. Aplikacja jest już dostępna do pobrania z App Store. Jej cena to 3 dolary.
zdjęcie główne: unsplash.com