Trójkąt ekspozycji - poznanie go nigdy nie było prostsze

Autor: Michał Chrzanowski

10 Listopad 2015
Artykuł na: 2-3 minuty
Stawiasz swoje pierwsze kroki w fotografii i zależności pomiędzy wartością przysłony, czasem naświetlania a czułością matrycy są niezrozumiałe i skomplikowane? Od teraz ich poznanie nigdy nie było łatwiejsze! Wszystko za sprawą interaktywnego narzędzia stworzonego przez fotografa Tony’ego Catalano.

Exposuretool.com to bardzo proste narzędzie, które w przystępny - i co ważniejsze skuteczny - sposób pokazuje zależności pomiędzy czasem naświetlania, wartością przysłony a czułością matrycy ISO. A to właśnie trójkąt ekspozycji (przysłona, czas, ISO) jest podstawową rzeczą, którą każdy musi się nauczyć, by świadomie i efektywnie korzystać z aparatu fotograficznego.

Strona internetowa składa się jedynie z dwóch części - jednej scenki, na której są prezentowane nanoszone zmiany oraz panel, w którym wybieramy dowolne parametry ekspozycji. Ustawień dokonujemy za pomocą zmiany położenia odpowiednich suwaków. Możemy wybrać także tryb pracy - priorytet przysłony, priorytet czasu i tryb manualny.

Zobacz wszystkie zdjęcia (6)

Jak możemy zauważyć na zdjęciach powyżej, zmiana położenia jednego lub wszystkich suwaków wpływa na to, w jaki sposób jest prezentowana scenka. Przykładowo w momencie wybierania parametru przysłony możemy kontrolować rozmycie tła. Z kolei zmniejszanie czasu naświetlania zatrzymuje akcję, dzięki czemu będziemy w stanie dostrzec poszczególne fragmenty wiatraka. Warto też odnotować, że wraz ze wzrostem wartości ISO, na scence pojawiają się szumy, przez co zdjęcie zatraca swoją szczegółowość i jakość obrazu.

Exposuretool.com to narzędzie, które w ciekawy sposób może nauczyć podstawy fotografii. Korzystanie z niego jest bezpłatne.

Skopiuj link

Autor: Michał Chrzanowski

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Komentarze
Więcej w kategorii: Software
Photoshop wprowadza funkcję Live Co-Editing - zbiorowa współpraca nad projektem
Photoshop wprowadza funkcję Live Co-Editing - zbiorowa współpraca nad projektem
Już niebawem Photoshop poszerzy się o wyjątkowo praktyczną funkcjonalność. W ramach Live Co-Editing będziemy mogli pracować na żywo nad materiałami w grupie osób.
6
Final Cut Pro 11 - magnetyczne maski, inteligentny tracking, automatyczne transkrypcje i usprawniony workflow. Apple na dobre bierze się za flagowy edytor wideo
Final Cut Pro 11 - magnetyczne maski, inteligentny tracking, automatyczne transkrypcje i...
Po 13 latach Apple prezentuje w końcu kolejną wersje programu do edycji wideo Final Cut Pro. Nowa odsłona nie wprowadza rewolucji, ale wreszcie otrzymuje funkcje, dzięki którym może...
4
Nowości AI w Adobe Photoshop, Lightroom i Premiere - rewolucja w pracy kreatywnej nabiera rozpędu
Nowości AI w Adobe Photoshop, Lightroom i Premiere - rewolucja w pracy kreatywnej nabiera rozpędu
Podczas konferencji Adobe Max producent oprogramowania przedstawił i zapowiedział szereg nowych funkcji opartych o AI, które jeszcze bardziej ułatwią pracę w programach graficznych....
29
Powiązane artykuły