Akcesoria
Godox V100 - nowa definicja lampy reporterskiej?
Pierwszy raz o dwóch zoomach o zakresie ogniskowych 16-50 mm i 50-135 mm przeznaczonych do pracy z lustrzankami cyfrowymi z bagnetem K usłyszeliśmy niemal dokładnie 12 miesięcy temu - pod koniec lutego 2006 roku. Podaną wtedy datą wprowadzenia tych szkieł do sprzedaży był grudzień 2006. Na targach Photokina 2006 zaprezentowano pierwsze zdjęcia i prototypy obiektywów, oraz nową datę rynkowej premiery - marzec 2007. Wygląda na to, że już więcej opóźnień nie będzie, ponieważ producent właśnie udostępnił pełne specyfikacje i potwierdził marcową datę.
SDM]
Opisywane obiektywy należą do nowej linii DA*. Pierwsza część nazwy oznacza, że są to szkła przeznaczone wyłącznie do pracy z niepełnoklatkowymi lustrzankami cyfrowymi - mają pole krycia matrycy o wymiarach 23,5x15,7 mm. Gwiazdką Pentax oznaczał już obiektywy małoobrazkowe z najwyższej półki - ma ona symbolizować niepowtarzalną jakość optyczną i solidność wykonania. Już rok temu, kiedy ujawniono jedynie zakres ogniskowych i otwór względny obiektywów, spekulowaliśmy, że aby dwa nowe zoomy stanowiły dopełnienie lustrzanki K10D, powinny być uszczelnione (tak jak aparat). I tak właśnie jest. Mamy więc do czynienia z produktem przeznaczonym dla zaawansowanego amatora lub profesjonalisty.
Kiedy podczas targów Photokina 2006 zaprezentowano pierwsze zdjęcia opisywanych obiektywów, poinformowano, że będą to pierwsze szkła marki Pentax wyposażone w ultradźwiękowy silnik SDM odpowiedzialny za ustawianie ostrości. Na razie jedynym aparatem, który będzie mógł wykorzystywać tę funkcję jest K10D (po uaktualnienu oprogramowania sterującego), ale zawsze to coś na początek. Warto również wspomnieć o systemie szybkiego przełączania z trybu AF do MF (Quick-Shift Focus System), który działa nie tylko z aparatami zgodnymi z obiektywami z silnikiem SDM. Producent chwali się dodatkowo powłoką SP (Super Protect), którą naniesiono na przednie soczewki obu modeli. Chroni ona obiektyw przez osadzaniem się zanieczyszczeń, ułatwia też późniejsze czyszczenie (np. odcisków palców).
SDM]
Pentax DA* 16-50 mm F2.8 ED AL [IF] SDM zwraca uwagę nie tylko uszczelnioną obudową i pierwszym silnikiem SDM w stajni Pentaksa. Jest to chyba jedyny "standardowy" jasny zoom do niepełnoklatkowych lustrzanek cyfrowych, którego szeroki koniec zaczyna się przy odpowiedniku 24 mm w małym obrazku. Tele nie jest już tak imponujące (ekwiwalent 76 mm), ale w lustrzankach APS-C najtrudniej o prawdziwy szeroki kąt. Zresztą od ogniskowej 50 mm (pole widzenia 76 mm w małym obrazku) pałeczkę przejmuje drugie szkło - Pentax DA* 50-135 mm F2.8 ED [IF] SDM. Na długim końcu zakres ogniskowych opisywanej pary kończy się przy 135 mm, które z niepełnoklatkową matrycą dają pole widzenia odpowiadające 207 mm w małym obrazku. A wszystko przy stałej jasności F2.8, z silnikiem ultradźwiękowym, uszczelnioną obudową, znakomitymi powłokami przeciwodblaskowymi, soczewkami niskodyspersyjnymi i asferycznymi. Co ciekawe, opisywane obiektywy powstały we współpracy z Tokiną.
Nie znamy jeszcze cen opisywanych obiektywów. Więcej szczegółów technicznych w zamieszczonych poniżej specyfikacjach.
SDM]
{ITL|Dane techniczne obiektywu Pentax DA* 16-50 mm F2.8 ED AL [IF] SDM]
{ITL|Dane techniczne obiektywu Pentax DA* 50-135 mm F2.8 ED [IF] SDM]