Mobile
Oppo Find X8 Pro - topowe aparaty wspierane AI. Czy to przepis na najlepszy fotograficzny smartfon na rynku?
Canon EF 50 mm F1.2 L USM to propozycja dla bezkompromisowych zwolenników światła zastanego. Bo jak inaczej określić obiektyw o otworze względnym F1.2? Stosowana jedynie w profesjonalnych modelach uszczelniona i wzmocniona obudowa "L" sprawia, że najnowszej standardowej propozycji firmy nie powinno zaszkodzić lekkie zachlapanie. Żeby ograniczyć do minimum aberrację sferyczną w konstrukcji optycznej obiektywu wykorzystano element asferyczny wykonany ze szkła o wysokim współczynniku załamania światła.
Za błyskawiczne ustawienie ostrości odpowiada ultradźwiękowy system AF typu USM pozwalający na ręczne przeostrzenie w dowolnej chwili bez konieczności przełączania trybu pracy. Producent przekonuje, że najjaśniejsza "elka" będzie się równie dobrze sprawowała w połączeniu z pełnoklatkową lustrzanką (np. modelem EOS 5D), jak z niepełnoklatkowymi matrycami (jak np. w modelu EOS 30D). Opisywany obiektyw będzie idealnym kompanem zaprezentowanego w lutym br. roku szkła Canon EF 85 mm F1.2L II US.
Więcej szczegółów w specyfikacjach poniżej.
Canon EF 70-200 mm F4 L IS USM to również bardzo ciekawe szkło, ale jego odbiorca jest zupełnie inny. Z "targetem" "pięćdziesiątki" F1.2 łączy go głównie gruby portfel (nie oszukujmy się - opisywane obiektywy nie będą tanie) oraz zawodowe ambicje. Zwolennicy systemu Canona od dawna czekali na taki obiektyw - kompaktowy (wymiary zaledwie 76 x 172 mm) standardowy telezoom w obudowie "L", ze stałym światłem F4 i stabilizacją obrazu. I to właśnie system IS (Image Stabilizer) odróżnia najnowszy produkt od popularnego poprzednika - Canona EF 70-200 mm F4 L USM, który pozostaje w ofercie.
Więcej szczegółów w specyfikacjach poniżej.
Oba opisywane obiektywy mają trafić do sprzedaży w listopadzie tego roku. Nie znamy jeszcze polskich cen.
Poniżej zamieszczamy polskie informacje prasowe producenta.
Nowy standardowy obiektyw Canon f/1.2
Amstelveen, Holandia, 24 sierpnia 2006: Canon zaprezentował dziś nowy standardowy obiektyw serii L - model EF 50mm f/1.2 L USM. Posiadając największy otwór względny spośród wszystkich obecnie produkowanych obiektywów Canon EF nowa konstrukcja pozwala na bardzo dokładną kontrolę głębi ostrości i fotografowanie przy słabym oświetleniu. Zapewne osiągnie popularność wśród portrecistów i fotografujących śluby oraz profesjonalnych fotoreporterów. Obiektyw, w którym zastosowano najnowsze technologie firmy Canon, odpowiada znanym dla tej linii obiektywów standardom szybkości autofokusa a okrągły otwór przysłony daje równomiernie rozmyte tło.
Charakterystyka obiektywu EF 50 f/1.2L USM:
- najnowszy silnik USM do szybkiego i cichego ustawiania ostrości
- stała możliwość ręcznej korekty ustawień ostrości
- powłoki Super Spectra i optymalny kształt soczewek redukują ilość odbić światła wewnątrz obiektywu
- uszczelki chroniące przed kurzem i wilgocią
- okrągły otwór przysłony dający pięknie rozmyte tło i usuwający jego niepożądane szczegóły
- minimalna odległość zdjęciowa 45cm
- osłona przeciwsłoneczna i miękki futerał dostarczane w zestawie
Fotografowanie przy słabym świetle
Dzięki przysłonie f/1.2 nowy obiektyw jest w tej chwili najjaśniejszym obiektywem produkowanym obecnie przez Canona. Dzięki temu doskonale nadaje się do fotografowania przy słabym świetle - typowym dla fotoreporterów i fotografujących śluby, którzy nie chcą burzyć nastroju sceny światłem błyskowym.
Szybkie ustawianie ostrości
Najnowszy pierścieniowy silnik ultradźwiękowy USM, szybki procesor oraz poprawione algorytmy ustawiania ostrości połączono tu aby zapewnić szybkie i pewne działanie układu AF. Pierścieniowy silnik USM Canona zatrzymuje obiektyw z precyzją i dokładnością w chwili ustawienia ostrości i posiada stałą możliwość ręcznej korekcji ustawienia.
Fotografia portretowa
Połączenie niemal idealnie okrągłego otworu przysłony [równomiernie rozmyte tło] z bardzo niewielką głębią ostrości czynią z nowego obiektywu idealny wybór do fotografii portretowej i studyjnej. Przysłona f/1.2 może być stosowana w celu dodania zdjęciom napięcia - oczy fotografowanej osoby są ostre a inne części twarzy rozmyte.]
{BIT|Konstrukcja serii L
Seria L to elita profesjonalnych obiektywów Canon, zaprojektowana i zbudowana pod kątem potrzeb najbardziej wymagających zawodowców. Aby osiągnąć wytrzymałość na warunki pogodowe na poziomie korpusów EOS-1 obiektyw wyposażono w uszczelkę bagnetu chroniącą przed kurzem i wilgocią, co pozwala fotografować w trudnych warunkach
Soczewki asferyczne
Aby przeciwdziałać zmiękczeniu obrazu spowodowanemu przez aberrację sferyczną tradycyjnych jasnych obiektywów - w konstrukcji nowego obiektywu wśród 8 soczewek [6 grup] zastosowano dużą soczewkę asferyczną. Zapewnia ona w całym zakresie odległości i przysłon doskonałą ostrość i kontrast obrazu.
Powłoki Super Spectra
Oprócz optymalizacji kształtu soczewek i pokryciu wnętrza obiektywu materiałami przeciwodblaskowymi - model EF 50mm f/1.2L USM korzysta z opatentowanych przez Canona powłok przeciwodblaskowych Super Spectra. Zapobiegają on powstawaniu odbić światła i poświaty, o które łatwiej w aparatach cyfrowych posiadających matryce odbijającą światło. . Zwiększenie absorbcji światła przez powłoki prowadzi do otrzymania wolnych od odbić i dystorsji ostrych obrazów naturalnej równowadze kolorów.
Integracja z systemem E-TTL II
Obiektyw EF 50mm f/1.2L USM dostarcza informacji o odległości będąc kompatybilnym z systemem kontroli światła błyskowego E-TTL II stosowanym w najnowszych lustrzankach cyfrowych Canon EOS, poprawiając ekspozycje światłem błyskowym kiedy używa się nowych lamp błyskowych Canon EX Speedlite.
Akcesoria i środowisko zewnętrzne
Obiektyw EF 50mm f/1.2L USM dostarczany jest w zestawie z okrągłą osłona przeciwsłoneczną i miękkim futerałem.
Zgodnie z wyznawaną przez Canona filozofią Kyosei życia w harmonii ze środowiskiem naturalnym - obiektyw zbudowano ze szkła bezołowiowego
Canon skonstruował stabilizator obrazu odpowiadający czterem stopniom
Amstelveen, Holandia, 24 sierpnia 2006: Canon zaprezentował dziś obiektyw EF 70-200mm f/4L IS USM, pierwszy wymienny obiektyw Canona z optyczną stabilizacja obrazu, której działanie odpowiada 4 stopniom czsu. Pozwala to na fotografowanie z ręki bez zauważalnego rozmycia obrazu przy czasie ekspozycji wydłużonym o 4 kroki - idealne do zdjęć przy słabym oświetleniu i bez lampy błyskowej.
Najnowszy obiektyw profesjonalnej serii L Canona jest odporny na kurz i wilgoć, mały, wygodny w obsłudze i zbudowany z zastosowaniem najlepszych standardów precyzyjnej optyki Canona. Z pewnością stanie się popularny w fotografii podróżniczej oraz przyrodniczej, stosowany wtedy sprzęt musi być jak najlżejszy przy jednoczesnym zachowaniu wysokiej jakości.
Charakterystyka obiektywu EF 70-200mm f/4L IS USM:
- niewielki ciężar i rozmiary - 760g, 172mm długości
- stabilizacja obrazu o 4EV działająca w 2 trybach
- 1 soczewka fluorkowa oraz 2 soczewki o niskiej dyspersji dające najwyższą jakość optyczną
- pierścieniowy silnik USM ustawiający ostrość ze stałą możliwością ręcznej korekcji
- okrągły otwór przysłony dający równe rozmycie tła
- uszczelki chroniące przed wpływem kurzu i wilgoci
- powłoki Super Spectra zmniejszające odbicia światła na powierzchni soczewek
- minimalna odległość zdjęciowa 1,2m
- osłona przeciwsłoneczna i miękki futerał
Obiektyw EF 70-200mm f/4 ISUSM to lekka alternatywa uznanego obiektywu EF 70-200m f/2,8L USM. Rozszerza on linię lekkich profesjonalnych zoomów należących do serii L takich jak EF 17-40 f/4L USM i EF 24-105 f/L IS USM. Obiektywy f/4 L zostały skonstruowane dla zawodowych fotografów, którzy potrzebują lekkich zoomów o stałym świetle w całym zakresie ogniskowych. Canon dodał sprawdzoną technologię Stabilizacji obrazu do popularnej konstrukcji EF 7-200mm f/4L USM zachowując niewielkie rozmiary obiektywu.
Stabilizacja obrazu
Stabilizator obrazu [IS, Image Stabilizer] o zakresie działania 4EV rozszerza możliwości fotografowania do niewyobrażalnych wcześniej poziomów. Fotograf robiący zdjęcie z czasem ekspozycji 1/250s po włączeniu układu IS może otrzymać podobne rezultaty wolne od rozmycia stosując czas migawki 1/15s.
Układ IS znacząco redukuje rozmycie obrazu wywołane przez drżenie aparatu. Czujniki żyroskopowe rozpoznają niepożądane wibracje i sterują odpowiednio prostopadłym do osi optycznej ruchem zespołów soczewek. Zmienia to drogę światła - przywracając obraz do właściwej pozycji na powierzchni filmu lub matrycy.
Do fotografowania nieruchomych obiektów odpowiedni jest tryb 1, który koryguje ruch obrazu w płaszczyźnie poziomej i pionowej. Fotografowanie z poziomym ruchem aparatu śledzącego poruszające się obiekty wymaga zastosowania trybu 2, kiedy wyłączona jest korekcja ruchu poziomego a fotografowane obiekty mieszczą się w kadrze.]
{BIT|Najlepsza automatyka ostrości
Pierścieniowy silnik USM korzysta z drgań o częstości ultradźwięków co prowadzi do ustawiania ostrości z niespotykaną szybkością i praktycznie w ciszy. Silny procesor i poprawiony algorytm ustawiania ostrości odpowiadają za szybkość działania. Silne sprzęgło pozwala na zatrzymanie ruchu soczewek z dużą precyzją dokładnie wtedy kiedy osiągną one punkt ostrości. Fotograf może błyskawicznie przejść na ręczny tryb ustawiania ostrości dotykając po prostu pierścienia ostrości, nie trzeba wcześniej wyłączać automatyki ostrości.
Przysłona f/4 od 70 do 200mm
Obiektyw EF 70-20mm f/4L IS USM oferuje najwyższą jakość optyczna obrazu bez zmiany przysłony w całym zakresie ogniskowych. Pozwala to wybrać najwyższą przysłonę i fotografować w cały zakresie ogniskowych do 200mm bez potrzeby wydłużania czasu ekspozycji. Podczas zmiany ogniskowej długość obiektywu nie zmienia się a przednia soczewka nie obraca się [również podczas zmiany ostrości]. Obiektyw posiada niemal okrągły otwór przysłony, co prowadzi do atrakcyjnego równomiernego rozmycia tła.]
{BIT|Jakość obrazu
Zaprojektowany od podstaw układ optyczny ogranicza rozmiary obiektywu i poprawia jakość obrazu na całej powierzchni klatki. Jedna soczewka ze szkła fluorkowego oraz dwie soczewki ze szkła o niskiej dyspersji UD zastosowano tu w celu ograniczenia aberracji chromatycznej, która pogarsza ostrość i wprowadza kolorowe zabarwienie krawędzi. Optymalizując powłoki Super Spectra oraz kształt soczewek inżynierowie Canona zredukowali powstawanie odbić światła wewnątrz obiektywu wywołujących poświatę i spadek kontrastu, łatwych do powstania zwłaszcza w aparatach cyfrowych posiadających matrycę. Zwiększenie absorbcji światła przez powłoki prowadzi do otrzymania wolnych od odbić i dystorsji ostrych obrazów naturalnej równowadze kolorów.
Integracja z systemem EOS
Obiektyw EF 70-200mm f/4L IS USM dostarcza informacji o odległości będąc kompatybilnym z systemem kontroli światła błyskowego E-TTL II stosowanym w najnowszych lustrzankach Canon takich jaki EOS-1D Mark II, EOS-1Ds, EOS 5D i EOS 400D. Nowy lampy błyskowe serii EX korzystają z informacji o odległości przekazywanych przez obiektyw do obliczenia ilości światła błyskowego. Aby osiągnąć wytrzymałość na warunki pogodowe na poziomie korpusów EOS-1 obiektyw wyposażono w uszczelka bagnetu chroniącą przed kurzem i wilgocią.
Przełączniki trybu pracy układów AF i IS zostały ukształtowane na nowo, są teraz mniej podatne na przypadkowe przełączenie.
Obiektyw EF 70-200mm f/4L IS USM dostarczany jest w zestawie z osłona przeciwsłoneczna i miękkim futerałem.
Zgodnie z wyznawaną przez Canona filozofią Kyosei życia w harmonii ze środowiskiem naturalnym - obiektyw zbudowano ze szkła bezołowiowego.