Tamron 28-300 mm f/4-7.1 Di III VC VXD - niedrogi obiektyw all in one

Autor: Maciej Luśtyk

31 Lipiec 2024
Artykuł na: 4-5 minut

To prawdopodobnie najbardziej wszechstronny zoom w systemach bezusterkowych - Tamron 28-300 mm f/4-7.1 Di III VC VXD łączy bardzo szeroki zakres ogniskowych z niewielkimi wymiarami i niską wagą, co czyni go idealnym obiektywem podróżniczym.

Tamron kolejny raz sięga po nieco zapomniane konstrukcje sprzed lat, które nie doczekały się jeszcze swoich bezpośrednich odpowiedników w systemach bezlusterkowych. Tym razem jest to zoom 28-300 mm, który z miejsca powinien stać się bardzo popularnym wyborem hobbystów poszukujących obiektywów „do wszystkiego”. Takich, które mogliby zabrać na wakacyjny wyjazd nie oglądając się na inne szkła.

Tamron 28-300 mm f/4-7.1 Di III VC VXD nie jest najjaśniejszy, ale nadrabia to zasięgiem i niezłą optyką

Swoja uniwersalność Tamron 28-300 mm f/4-7.1 Di III VC VXD przypłaca oczywiście jasnością. Przy zakresie f/4-7.1, poza dużymi zbliżeniami nie uzyskamy raczej wyróżniające się plastyki z mocno rozmytym tłem, ale też nie o to w tej konstrukcji chodzi. Pierwsze skrzypce gra tu bowiem 10-krotny zoom, który - w odróżnieniu od dotychczasowych konstrukcji tego typu - ma oferować naprawdę dobrą wydajność i optykę.

Obiektyw może pochwalić się także całkiem imponującą budową. Układ optyczny bazuje tu na 20 elementach w 13 grupach (3 soczewki GM Aspherical i 2 soczewki ED) oraz 9-listkowej zaokrąglonej przysłony, które pozwalają na ostrzenie z minimalnych odległości 19 cm (dla ogniskowej 28 mm) i 99 cm (dla ogniskowej 300 mm). Otrzymujemy też zaawansowane powłoki antyodblaskowe BBAR G2, a producent obiecuje, że szkło bardzo skutecznie tłumi większość aberracji i „charakteryzuje się pierwszorzędną jakością obrazu”.

Po raz pierwszy w zoomie tego typu otrzymać mamy też wysoką wydajność i duży komfort pracy

Za komfort pracy odpowiada tu silnik liniowy VXD, co powinno zapewnić błyskawiczne, bezgłośne i skuteczne przeostrzainie z pełną współpracą z systemami AF aparatów Sony. Ten tym silnika najlepiej sprawdzi się też podczas filmowania, gdzie powinien zaoferować płynną i równomierną pracę. Co ważne, jest to także obiektyw stabilizowany. Producent nie podaje deklarowej skuteczności, ale z pewnością będzie to dużym ułatwieniem podczas korzystania z długich ogniskowych. Zwłaszcza biorąc pod uwagę ograniczoną światłosiłę przy ogniskowych tele.

Obiektyw 28-300 mm F4-7.1 VC jest też oczywiście kompatybilny z oprogramowaniem TAMRON Lens Utility. Za jego pomocą można zmieniać ustawienia obiektywu, przypisywać funkcje z poziomu aparatu i w razie potrzeby aktualizować oprogramowanie sprzętowe.

Ciekawie prezentują się także gabaryty obiektywu. Tamron 28-300 mm f/4-7.1 Di III VC VXD ma raptem 126 mm długości i waży 610 g. To co prawda więcej niż przypadku nawet jaśniejszej wersji lustrzankowej sprzed lat, ale tutaj mamy mieć do czynienia z obiektywem dużo wyższej klasy. Szkło jest też uszczelnione, oferuje przycisk blokady zoomu i przycisk funkcyjny a na przednią soczewkę nakręcimy filtry w rozmiarze 67 mm - takim samym jak w przypadku większości współczesnych obiektywów Tamrona.

Cena i dostępność

Obiektyw Tamron 28-300 mm f/4-7.1 Di III VC VXD debiutuje z mocowaniem Sony E w cenie 899 dolarów (ok. 3600 zł), co czyni go najtańszym szkłem o tak szerokim zakresie ogniskowych na rynku. Dokładnej polskiej ceny na razie nie znamy.

Więcej informacji o obiektywie znajdziecie na stronie tamron.com.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Sony FE 28-70 mm f/2 GM - nowy król standardowych zoomów
Sony FE 28-70 mm f/2 GM - nowy król standardowych zoomów
Sony prezentuje superjasny obiektyw 28-70 mm, będący bezpośrednią odpowiedzią na innowacyjny model Canona. Szkło jest przy tym dużo lżejsze i mniejsze, a do tego oferuje rozbudowaną...
20
Sigma wprowadza 4 stałki APS-C do systemu Canon RF
Sigma wprowadza 4 stałki APS-C do systemu Canon RF
Zgodnie z wiosennymi zapowiedziami do sprzedaży trafiają obiektywy stałoogniskowe Sigma z mocowaniem Canon RF. To dobrze znane i lubiane modele 16 mm f/1.4, 23 mm f/1.4, 30 mm f/1.4 i...
5
Meike AF 85 mm f/1.8 Pro - kolejna „profesjonalna” budżetowa stałka ląduje na rynku
Meike AF 85 mm f/1.8 Pro - kolejna „profesjonalna” budżetowa stałka ląduje na rynku
Meike prezentuje swój drugi obiektyw z serii Pro, który łączyć ma wysoką jakość optyczną i rozbudowaną ergonomie z niską ceną. Szkło wyceniono na mniej niż 1500 zł.
4
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)