Canon RF 100-300 mm f/2.8L IS USM - nowy standard profesjonalnej fotografii sportowej?

Autor: Maciej Luśtyk

20 Kwiecień 2023
Artykuł na: 4-5 minut

Canon prezentuje nowy profesjonalny zoom, który ma szansę stać się najbardziej popularnym obiektywem w arsenale fotografów sportowych. Canon RF 100-300 mm f/2.8L IS USM oferuje praktyczny zakres ogniskowych, dużą jasność i jak na swoje możliwości jest naprawdę lekki.

Gdy myślimy, że nic nas już nie zaskoczy, pojawia się coś takiego jak Canon RF 100-300 mm f/2.8L IS USM - konstrukcja tak oczywista i dobrze stargetowana, że aż dziwne iż nie ujrzeliśmy jej wcześniej w ofercie producenta.

Canon RF 100-300 mm f/2.8L IS USM to marzenie fotografów sportowych

Canon RF 100-300 mm f/2.8L IS USM to propozycja kierowana właściwie wyłącznie do fotografów sportu, którzy bardzo upodobali sobie ogniskową 300 mm. Z tą różnicą, że teraz w podobnej formie otrzymują obiektyw, który świetnie sprawdzi się także na krótszych dystansach, np. w sportach halowych.

Oczywiście obiektyw o takim zakresie nie jest niczym nowym, jednak do tej pory obiektywy 100-300 mm były konstrukcjami kierowanymi na rynek amatorski. Wyjątkiem jest tu jedynie nieco węższa Sigma 120-300 mm f/2.8 DG OS HSM, dla której Canon staje się bezpośrednim konkurentem. Choć biorąc pod uwagę, że Sigma jest 10-letnim obiektywem lustrzankowym, można powiedzieć, że Canon nie ma obecnie dla siebie konkurencji.

Układ optyczny obiektywu zbudowano na bazie 23 elementów w 18 grupach i 9-listkowej przysłony. Wśród soczewek specjalnych znajdziemy 4 elementy UD, 1 soczewkę asferyczną GMo i 1 element fluorytowy. Szkło jest w stanie ostrzyć już z odległości 180 cm (stała odległość dla całego zakresu ogniskowych) i oferuje maksymalne powiększenie 0,16 x.

Nowy zoom jest szybki i naprawdę lekki. Niestety nie możemy liczyć na kompaktowość rodem z RF 70-200 mm

Oprócz tego otrzymujemy superszybki podwójny liniowy napęd autofokusu Dual Nano USM oraz system stabilizacji optycznej o deklarowanej skuteczności 5,5 EV (przy współpracy ze stabilizowanymi sensorami skuteczność wynieść ma 6 EV).

Jak przystało na profesjonalne szkło mamy też szereg przełączników ograniczających zakres działania AF, stabilizacji czy przywołujący dane ustawienia. W ręce użytkowników oddane zostają także przyciski funkcyjne, dodatkowy pierścień kontrolny (możliwość przypisania wybranej funkcji aparatu), a obiektyw posiada oczywiście odczepianie mocowanie statywowe.

Producent chwali się też, że jest to najlżejszy obiektyw w swojej klasie. Szkło waży jedynie 2,59 kg, ale przy rozmiarach 128 × 323,4 mm trudno mówić tu o jakiejś kompaktowości. Obiektyw jest oczywiście uszczelniony a dodatkowo pokryty powłoką termoizolacyjną. Szkło jest kompatybilne z telekonwerterami 1,4x i 2x, a na przednią soczewkę nakręcimy filtry w rozmiarze 112 mm.

Cena i dostępność

Jak można się było spodziewać Canon RF 100-300 mm f/2.8L IS USM debiutuje w astronomicznej cenie. Na zachodnim rynku obiektyw wyceniono na 9499 dolarów, czyli ok. 40 tys. złotych. Na polskim rynku cena będzie oczywiście sporo wyższa - 58 909 zł.

Więcej informacji o nowym obiektywie znajdziecie na stronie canon.pl.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Viltrox AF 35 mm f/1.7 - kompaktowy, jasny i tani. Nowy standard do APS-C
Viltrox AF 35 mm f/1.7 - kompaktowy, jasny i tani. Nowy standard do APS-C
Viltrox odświeża pierwsze konstrukcje ze swojej oferty prezentując kolejny mały, lekki i naprawdę tani obiektyw z serii Air. Viltrox AF 35 mm f/1.7 będzie dostępny w wersjach z...
8
Problemy z Sigmą 24-70 mm f/2.8 DG DN II ART - rusza akcja serwisowa
Problemy z Sigmą 24-70 mm f/2.8 DG DN II ART - rusza akcja serwisowa
Sigma informuje o problemach technicznych dotyczących niektórych egzemplarzy obiektywu SIGMA 24-70 mm f/2.8 DG DN II ART. Sprawdź czy twój model kwalifikuje się do bezpłatnej...
4
Sirui 40 mm T1.8 1.33X S35 AF - niedrogi anamorficzny obiektyw z... autofokusem. Czy można chcieć więcej?
Sirui 40 mm T1.8 1.33X S35 AF - niedrogi anamorficzny obiektyw z... autofokusem. Czy można chcieć...
Sirui nie zwalnia tempa i dalej demokratyzuje rynek obiektywów anamorficznych. Tym razem prezentuje swój pierwszy obiektyw tego typu wyposażony w układ AF.
8
Powiązane artykuły