Tokina ATX-M 56 mm f/1.4 X - jasny ekwiwalent 85 mm do Fujifilm X trafia na rynek

Autor: Maciej Luśtyk

19 Lipiec 2021
Artykuł na: 2-3 minuty

Tokina zaprezentowała pierwszy z zapowiedzianych niedawno obiektywów. Model ATX-M 56 mm f/1.4 to jasna, wyposażony w silnik AF kompaktowa portretówka, która uzupełnia stałoogniskowe trio w systemie Fujifilm X.

Za sprawą Viltroxa i Tokiny użytkownicy aparatów Fujifilm doczekali się wreszcie przystępnych cenowo alternatyw dla obiektywów natywnych. Na rynek właśnie trafia kolejny taki model - zapowiedziany niedawno obiektyw Tokina ATX-M 56 mm f/1.4, czyli ekwiwalent obiektywu 85 mm do systemu Fujifilm X, który zadowoli także filmujących.

Tokina ATX-M 56 mm f/1.4 X to niedroga i szybka alternatywa dla natywnej portretówki Fujifilm

Obiektyw zbudowano na bazie 10 soczewek (1 soczewka SD o obniżonej dyspersji) w 9 grupach i 9-listkowej przysłony. Zestaw ten pozwoli na ostrzenie z minimalnej odległości 60 cm, a duża światłosiła zaoferować ma nam plastyczne rozmycie nieostrości. Producent zapewnia też, że sposób reprodukcji kolorów został skalibrowany specjalnie pod kątem aparatów Fujifilm.

Użytkownicy otrzymują też bezgłośny i szybki silnik autofokusu ST-M, a także pełną kompatybilność z 5-osiowym systemem stabilizacji matrycy aparatów. Filmowcom używającym aparatów Fujifilm spodoba się z kolei bezstopniowy pierścień przysłony.

Co chyba najważniejsze, Tokina ATX-M 56 mm f/1.4 jest stosunkowo mała i lekka - obiektyw mierzy 72 x 65 mm przy wadze 315 g. Wygląda jednak na to, że obiektyw nie oferuje uszczelnień, a przynajmniej producent o tym na razie nie informuje.

Cena i dostępność

Obiektyw Tokina ATX-M 56 mm f/1.4 trafi do sprzedaży w sierpniu 2021 roku. Oficjalna cena nie jest jeszcze znana, ale należy spodziewać się podobnego pułapu jak w przypadku szkieł ATX-M 23 mm f/1.4 i ATX-M 33 mm f/1.4, czyli ok. 2 tys. Złotych.

Biorąc pod uwagę, że natywną alternatywą jest wyłącznie dwukrotnie droższy Fujinon XF 56 mm f/1.2, propozycja Tokiny powinna zostać bardzo ciepło przyjęta przez użytkowników. Warto jednak pamiętać, że bliźniaczo podobny obiektyw Villtrox możemy kupić już za ok. 1500 zł.

Więcej informacji znajdziecie na stronie tokinalens.com.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Canon RF-S 7.8 mm f/4 STM Dual - kolejny obiektyw do treści VR i 3D
Canon RF-S 7.8 mm f/4 STM Dual - kolejny obiektyw do treści VR i 3D
Canon prezentuje kolejny obiektyw z rodziny EOS VR. Nowy RF-S 7.8 mm f/4 STM Dual to według producenta praktyczny i niedrogi sposób na tworzenia treści 3D i opowiadanie historii w rozwijającym...
2
Nikon zapowiada obiektyw Nikkor Z 28-135 mm f/4 PZ - uniwersalny zoom do pracy wideo
Nikon zapowiada obiektyw Nikkor Z 28-135 mm f/4 PZ - uniwersalny zoom do pracy wideo
Nikon na dobre bierze się za segment wideo i zapowiada uniwersalny obiektyw 28-135 mm f/4 ze sprzęgłem Power Zoom, który ma szansę znaleźć się na podstawowym wyposażeniu dużej rzeszy...
5
Canon RF 24 mm f/1.4L VCM i RF 50 mm f/1.4L VCM - nowe ogniskowe dołączają do linii hybrydowych stałek
Canon RF 24 mm f/1.4L VCM i RF 50 mm f/1.4L VCM - nowe ogniskowe dołączają do linii hybrydowych...
Canon prezentuje kolejne po modelu RF 35 mm f/1.4L VCM obiektywy, które budować będą serię kompaktowych, jasnych stałek do filmu i fotografii. Modele RF 24 mm f/1.4L VCM i RF 50 mm...
7
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (3)