Leica APO Summicron-M 35 mm f/2 ASPH. - nowy punkt odniesienia?

Autor: Maciej Luśtyk

4 Marzec 2021
Artykuł na: 4-5 minut

Leica prezentuje kolejny obiektyw z bagnetem M. Tym razem to klasyczna reporterska stałka o ogniskowej 35 mm, która odznaczać ma się wzorową optyką.

Jak czytamy w informacji prasowej, podczas prac nad obiektywem Leica APO Summicron-M 35 mm f/2 ASPH. projektantom dano tylko jedną wskazówkę: osiągnąć maksymalną jakość obrazowania bez kompromisów. Producent przekonuje też, że jest to obiektyw, w którym w zasadzie nie ma już miejsca na poprawki, gwarantujący wzorowe rezultaty na całej powierzchni kadru już od nominalnej wartości przysłony, dzięki czemu jej domykanie (maksymalnie do f/16) będzie konieczne wyłącznie w celu uzyskania większej głębi ostrości czy wyrównania ekspozycji.

Leica APO Summicron-M 35 mm f/2 ASPH. to zaawansowany układ optyczny w superkompaktowej obudowie

Układ optyczny obiektywu bazuje na 10 soczewkach w 5 grupach, wśród których aż cztery to soczewki asferyczne, a kolejnych pięć zostało wykonanych ze szkła o anomalnej, częściowej dyspersji. Cała konstrukcja jest apochromatyczna, co powinno zminimalizować występowanie aberracji chromatycznej właściwie do zera.

Szkło ma być także wolne od problemu dystorsji, a przyjemny charakter rozmycia nieostrości zapewni nam 11-listkowa, zaokrąglona przysłona. Mamy też nowe powłoki antyrefleksyjne, które w połączeniu z nową osłona przeciwsłoneczną zapewnić mają świetne rezultaty podczas pracy pod światło.

Dodatkowo, jak na obiektyw systemu M, model Leica APO Summicron-M 35 mm f/2 ASPH. oferuje bardzo krótką minimalną odległość ostrzenia wynoszącą zaledwie 30 cm. W precyzyjnym ostrzeniu pomoże nam pierścień o wyjątkowo dużym kącie obrotu, wynoszącym aż 300°. Jak zwykle w przypadku szkieł Leiki mamy też wygodną podkładkę na palec.

Do tego nowe szkło jest bardzo kompaktowe (40,9 x 53 mm), dzięki czemu będzie doskonałą parą dla korpusów Leica M. Nie otrzymujemy natomiast uszczelnień.

Zdjęcia przykładowe

Jak obietnice producenta przekładają się na rzeczywistość? Póki co możemy to ocenić jedynie na oficjalnych zdjęciach przykładowych producenta, niestety nie w pełnej rozdzielczości. Tak czy siak, zdjęcia prezentują się naprawdę obiecująco.

 

fot. Huw John

fot. Huw John

fot. Huw John

fot. Huw John

fot. Huw John

fot. Huw John

fot. Huw John

fot. Huw John

fot. Huw John

fot. Huw John

Cena i dostępność

Skoro Leica APO Summicron-M 35 mm f/2 ASPH. ma być nowym benchmarkiem w systemie, musiał też otrzymać adekwatną cenę. Obiektyw dostępny jest na polskim rynku w cenie 35 400 zł. Zakup samochodu odkładamy więc na kolejny rok.

Więcej informacji znajdziecie na stronie pl.leica-camera.com.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
TTArtisan 35 mm T2.1 Cine - pierwszy obiektyw kinowy w ofercie. I od razu z unikalną funkcją
TTArtisan 35 mm T2.1 Cine - pierwszy obiektyw kinowy w ofercie. I od razu z unikalną funkcją
Chińczycy z TTAtisan prezentują swój pierwszy pełnoklatkowy obiektyw filmowy. Jest kompaktowy, ma oferować wysoką jakość optyczną, a do tego może pochwalić się unikalną możliwością...
3
Viltrox AF 35 mm f/1.2 LAB FE - profesjonalne parametry w niskiej cenie
Viltrox AF 35 mm f/1.2 LAB FE - profesjonalne parametry w niskiej cenie
Viltrox rozszerza ofertę obiektywów o kolejny model z flagowej linii LAB. Pełnoklatkowy AF 35 mm f/1.2 LAB do aparatów Sony Alfa to bardzo jasny standard w zaskakująco konkurencyjnej cenie.
9
Czy Nikon pracuje nad teleobiektywem Z 200-700 mm f/6.3-8?
Czy Nikon pracuje nad teleobiektywem Z 200-700 mm f/6.3-8?
Firma Nikon zgłosiła patenty trzech obiektywów, w tym modelu 200-700 mm f/6.3-8. Czy jest szansa, że portfolio systemu Z wzbogaci się niedługo o nowy zoom dla miłośników przyrody i fotografii...
1
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (2)