Mitakon 85 mm f/2.8 1-5X Super Macro - ekstremalne makro w dobrej cenie

Autor: Maciej Luśtyk

28 Listopad 2019
Artykuł na: 2-3 minuty

Najnowszy Mitakon to - w odróżnieniu od większości obiektywów makro - konstrukcja, której nie wykorzystamy do żadnego innego rodzaju fotografii. Zachwyci jednak wszystkich, którzy chcą pokazać niewidoczną gołym okiem strukturę fotografowanych przedmiotów.

Oferując maksymalną skalę odwzorowania 5:1, najnowszy Mitakon 85 mm f/2.8 1-5X Super Macro dołącza do grupy specjalistycznych obiektywów makro pokroju modeli Canon MP-E 65 mm f/2.8 1-5X czy Venus Optics Laowa 25 mm f/2.8 2.5-5X Ultra Macro. Podobnie jak one nie oferuje wsparcia systemu AF i z racji ograniczonego zakresu ostrzenia nie pozwoli na wykorzystanie w innych dziedzinach fotografii. To jednak konstrukcja, która przyspieszy bicie serca fanów ekstremalnych zbliżeń.

Apochromatyczny układ optyczny i praktyczna odległość robocza

Układ optyczny obiektywu zbudowano na bazie 12 soczewek w 10 grupach. Dodatkowo jest to konstrukcja apochromatyczna, w której w zasadzie nie występować ma problem z aberracją chromatyczną. Producent obiecuje też ponadprzeciętną ostrość już od nominalnej wartości przysłony, a użytkowników ucieszy także bardzo wygodna odległość robocza - 23 cm od przedniej soczewki w przypadku powiększenia 1:1 i 9,5 cm w przypadku skali odwzorowania 5:1. Przysłonę zbudowaną w oparciu o 9 listków domkniemy zaś maksymalnie do wartości f/32.

Dodatkowym plusem jest także możliwość nakręcenia filtrów o średnicy 58 mm oraz fakt, że w zestawie otrzymamy także lampę LED i mocowanie statywowe, dzięki czemu nawet mimo nieco wyższej ceny nowy Mitakon powinien stać się bardzo atrakcyjną alternatywą dla wspomnianego modelu Laowa.

Szkło jest też stosunkowo kompaktowe, choć nie najlżejsze. Obiektyw mierzy 67 x 122 mm przy wadze 750g.

Zdjęcia przykładowe

Jak obiektyw radzi sobie w praktyce? Poniżej prezentujemy kilka oficjalnych zdjęć przykładowych producenta (niestety nie w pełnej rozdzielczości)

Cena i dostępność

Mitakon 85 mm f/2.8 1-5X Super Macro dostępny jest do kupienia za pośrednictwem strony producenta w wersjach z bagnetami: Canon EF, Canon EOS-M, Nikon F, Sony A, Sony E, Mikro Cztery Trzecie, Fujifilm X i Pentax K, w cenie 499 dolarów (około 1960 zł). Dokładnej polskiej ceny na razie nie znamy.

Więcej informacji znajdziecie pod adresem zyoptics.net.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Nadchodzi sporo nowości od 7Artisans: kompaktowa stałka 40 mm f/2.5, rektalinearny obiektyw 10 mm i filmowe szkła T1.5
Nadchodzi sporo nowości od 7Artisans: kompaktowa stałka 40 mm f/2.5, rektalinearny obiektyw 10 mm...
Podczas trwających targów NAB2025 chińskie 7Artisans prezentuje szereg nowości optycznych. Wsród nich kompaktowy obiektyw pełnoklatkowy 40 mm, ultraszerokokątny obiektyw rektalinearny...
5
 Nisi Aureus - nowa seria pełnoklatkowych obiektywów filmowych
Nisi Aureus - nowa seria pełnoklatkowych obiektywów filmowych
Po sukcesie serii Athena, Nisi wprowadza na rynek kolejną linię obiektywów kinematograficznych. Nowe modele Aureus to konstrukcje pełnoklatkowe o ogniskowych 18, 24, 35, 50 i 85 mm oraz jasności...
1
SongRaw 50 mm f/1.2 Moonlit - profesjonalny standard za 4000 zł? Kolejny chiński gracz wchodzi do gry
SongRaw 50 mm f/1.2 Moonlit - profesjonalny standard za 4000 zł? Kolejny chiński gracz wchodzi do...
Na rynku obiektywów AF debiutuje kolejny chiński producent optyki. Od razu z mocnym produktem - SongRaw 50 mm f/1.2 Moonlit to pierwszy tego rodzaju obiektyw z Kraju Środka, który przy...
5
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (2)