Meike 85 mm f/2.8 Macro teraz także z mocowaniem Canon RF i Nikon Z

Autor: Maciej Luśtyk

20 Sierpień 2019
Artykuł na: 2-3 minuty

Kolejna z konstrukcji Meike została zaadaptowana na potrzeby najnowszych pełnoklatkowych bezlusterkowców. Tym razem jest to niedrogi obiektyw makro, którego brakuje w ofercie szkieł do najnowszych systemów.

Niemal dwa lata temu premierę miał model Meike 85 mm f/2.8 Macro - budżetowy, manualny obiektyw do makrofotografii, oferujący jednak całkiem dużą skalę odwzorowania (1,5:1). Do tej pory szkło dostępne było w wersjach z mocowaniami Canon EF, Nikon F, Sony E, Fujifilm X i Mikro Cztery Trzecie. Teraz na rynku debiutuje wariant stworzony z myślą o najnowszych bezlusterkowcach systemów Canon RF i Nikon Z, oferując jednocześnie delikatnie zmieniony design.

"Całkiem dobry obiektyw"

Wygląda jednak na to, że na wyglądzie kończą się różnice między obydwoma konstrukcjami. Podobnie jak w modelu sprzed dwóch lat, tu też otrzymujemy układ optyczny oparty na 11 soczewkach w 8 grupach, oferujący taką samą maksymalną skalę odwzorowania i minimalną odległość ostrzenia (25 cm). Na dokładnie te same możliwości wskazuje także wydłużony tubus obiektywu, który sprawić ma, że opracowany wcześniej układ optyczny będzie kompatybilny z aparatami bez lustra. Obiektyw oferuje osobne pierścienie do regulacji ostrości, przysłony i skali odwzorowania, a na przednią soczewkę nakręcimy filtry o średnicy 55 mm.

Na co stać szkło Meike? Producent obiecuje zaawansowane powłoki, gwarantujące kontrastowość i redukcję występowania odbić światła oraz flar. Jak sam jednak pisze na stronie, “to całkiem dobry obiektyw do fotografii makro i portretowej”. Takie też oczekiwania powinniśmy mieć w stosunku do tej konstrukcji. Poniżej możecie zobaczyć oficjalne zdjęcia przykładowe wykonane modelem lustrzankowym. Niestety nie są to sample w pełnej rozdzielczości.

{$in-article-newsletter}

Cena i dostępność

Jak na razie nie znamy dokładnej ceny nowego szkła, jednak nie powinna być ona wyższa niż w przypadku dotychczasowego modelu, który kosztuje 270 dolarów (około 1050 zł). Pod znakiem zapytania pozostaje jednak dostępność nowej konstrukcji. Na polskim rynku wcześniejsza wersja obiektywu jest praktycznie nieobecna. Przy tej cenie warto jednak skusić się na zamówienie poprzez serwisy typu Amazon, zwłaszcza, że recenzje obiektywu w sieci są raczej pozytywne.

Więcej informacji znajdziecie pod adresem mkgrip.com.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Voigtlander Nokton 28 mm f/1.5 - nadchodzi superjasny szeroki kąt do Nikon Z i Sony E
Voigtlander Nokton 28 mm f/1.5 - nadchodzi superjasny szeroki kąt do Nikon Z i Sony E
Już niebawem na rynku pojawi się obiektyw Voigtlander Nokton 28 mm f/1.5 w wersji do aparatów bezlusterkowych. Gratka dla fanów jasnych obiektywów szerokokątnych.
8
TTArtisan 23 mm f/1.8 - niedroga 35-tka do aparatów APS-C. W sam raz na pierwszy obiektyw
TTArtisan 23 mm f/1.8 - niedroga 35-tka do aparatów APS-C. W sam raz na pierwszy obiektyw
TTArtisan prezentuje kolejną stałkę z systemem AF. Tym razem to budżetowy ekwiwalent obiektywu 35 mm do systemów APS-C. Jest lekki, obiecuje niezłą optykę i kosztuje tylko 699 zł.
6
7Artisans FF 18 mm f/5.6 - supertani, supermały i szeroki, ale z pewnymi ograniczeniami
7Artisans FF 18 mm f/5.6 - supertani, supermały i szeroki, ale z pewnymi ograniczeniami
Chiński producent prezentuje wyjątkowo tani i kompaktowy pełnoklatkowy obiektyw superszerokokątny typu pancake. Może być ciekawą opcja na niezobowiązujące wypady z aparatem czy...
7
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)