Czy warto dopłacać do jaśniejszego obiektywu? Zobacz czy jesteś w stanie odróżnić zdjęcia wykonane szkłami f/1.4 i f/1.8

Autor: Maciej Luśtyk

15 Lipiec 2019
Artykuł na: 2-3 minuty

Jaśniejsze obiektywy są lepsze, prawda? Zwykle tak jest, ale czasem różnica może nie uzasadniać przepaści w cenie.

W ostatnim czasie moda na płytką głębię ostrości sprawiła, że jasność obiektywów wiele osób utożsamia z ich jakością. Rzeczywiście, zwykle superjasne szkła są konstrukcjami dużo bardziej zaawansowanymi pod względem optyki, ale też kilkukrotnie droższymi od ich ciemniejszych odpowiedników. I o ile na przykład różnica między obiektywem f/2 i f/1.2 będzie widoczna momentalnie, wybór pomiędzy mniej skrajnymi wartościami może nie być już taki prosty. Czy warto więc np dopłacać do obiektywu f/1.4 gdy wersję f/1.8 możemy kupić znacznie taniej?

Wątpliwości te postanowił rozwiać fotograf Pierre T. Lambert, który w swoim najnowszym filmie zaprasza widzów do wzięcia udziału quizie prezentującym po sobie takie same kadry wykonane obiektywami f/1.4 i f/1.8 przy nominalnym otworze przysłony.

Czy potrafisz wskazać różnicę?

 

Choć można spierać się, że zdjęcia zaprezentowane przez fotografa nie są może najlepszymi przykładami, jeśli chodzi o rozmycie obrazu oferowane przez dwa rodzaj szkieł, to trudno nie zgodzić się, że w wypadkach, jakie pokazane zostały w filmie różnice są praktycznie niezauważalne.

Nieuzasadniony wydatek?

Oczywiście należy pamiętać, że w wielu przypadkach obiektywy f/1.4 będą lepiej radzić sobie z reprodukcją kolorów czy odbiciami światła, a dodatkowo są zwykle lepiej zbudowane i ostrzejsze po domknięciu, ale jeżeli naszą główną formą publikacji są media społecznościowe czy autorski blog dodatkowy wydatek może zwyczajnie nie mieć uzasadnienia.

Labert twierdzi, że wybierając zdjęcia do filmu on sam musiał posiłkować się danymi EXIF i że szkła f/1.4 są zwyczajnie “przereklamowane”. Zachęca też by zaoszczędzone pieniądze na sprzęcie zainwestować w rozwój swoich umiejętności. Doskonalenie swojego rzemiosła to być może najlepszy argument, jaki na poparcie swoich rozważań ma fotograf, czy jednak naprawdę różnica między szkłami f/1.4 i f.1.8 jest tak znikoma, jak mogłoby się z powodu wydawać?

Dajcie nam znać w komentarzach, co sądzicie na ten temat.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Leica Summilux-M 50 mm f/1.4 - jasny standard w stylu retro
Leica Summilux-M 50 mm f/1.4 - jasny standard w stylu retro
Leica prezentuje nowy obiektyw standardowy z linii Klassik. Konstrukcją łączy klasyczny design z usprawnioną optyką i... jak zawsze zbyt wysoką ceną.
5
Voigtlander Color Skopar 35 mm f/3.5 Aspherical - reporterski naleśnik do Leica M
Voigtlander Color Skopar 35 mm f/3.5 Aspherical - reporterski naleśnik do Leica M
Voigtlander prezentuje najnowszy manualny obiektyw z serii Color Skopar. Jak zwykle w przypadku tej linii, otrzymujemy wyjątkowo kompaktową konstrukcję, która czyni nowy model idealną...
14
Zeiss wraca do gry i zapowiada pierwszy obiektyw fotograficzny od 6 lat. Czy nadchodzi bezlusterkowa seria Otus?
Zeiss wraca do gry i zapowiada pierwszy obiektyw fotograficzny od 6 lat. Czy nadchodzi...
Gdy wielu już myślało, że Zeiss na dobre wycofał się z rynku fotograficznego, producent powraca do gry z ekscytującą zapowiedzią. Wygląda na to, że doczekamy się wreszcie współczesnych...
6
Powiązane artykuły