Ograniczona dostępność Tamrona 17-28 mm f/2.8 Di III RXD. Powód: duże zainteresowanie obiektywem

Autor: Michał Chrzanowski

8 Lipiec 2019
Artykuł na: 4-5 minut

Wygląda na to, że na rynkowy debiut szerokokątnego zooma Tamrona do systemu Sony E będziemy musieli jeszcze poczekać. „Rezerwacja znacznie przekroczyła naszą prognozę i przewiduje się, że produkcja nie nadąży za zainteresowaniem klientów“ - czytamy w oświadczeniu Tamrona.

Już w dniu premiery Tamrona 17-28 mm f/2.8 Di III RXD można było przypuszczać, że zainteresowanie tym szkłem wśród użytkowników pełnoklatkowych bezlusterkowców Sony będzie ogromne. Wszystko przez parametry tego obiektywu oraz konkurencyjną cenę 4699 zł. Model ten był nawet dostępny w przedsprzedaży, a rynkowy debiut zapowiedziano na koniec lipca. Jednak zapotrzebowanie na zaawansowany szerokokątny zoom przerosło najśmielsze oczekiwania producenta.

- Rezerwacja znacznie przekroczyła naszą prognozę i przewiduje się, że produkcja nie nadąży za zainteresowaniem klientów. Dostawa do niektórych osób, które już dokonały rezerwacji, może nastąpić później niż wcześniej ustalona data. Ponadto klienci, którzy w przyszłości będą dokonywać zakupu w przedsprzedaży, będą musieli poczekać nieco dłużej na dostarczenie produktu - czytamy w oświadczeniu opublikowanym przez japoński oddział Tamrona.

Jakość obrazu priorytetem

Niemniej na Tamrona 17-28 mm f/2.8 Di III RXD warto będzie poczekać. Jak obiecuje producent, „obiektyw został zaprojektowany z myślą o najwyższym priorytecie wydajności optycznej zamkniętej w postaci lekkiej i kompaktowej konstrukcji“. Za jakość obrazu ma odpowiadać rozbudowany i zaawansowany układ optyczny składający się z 13 elementów rozmieszczonych w 11 grupach. Wśród nich znajdują się: trzy soczewki asferyczne, dwa szkła LD (Low Dispersion) i jedno XLD (eXtra Low Dispersion) o wyjątkowo niskiej dyspersji. Połączone w jeden układ mają skutecznie tłumić występowanie aberracji chromatycznych oraz innych wad charakterystycznych dla szerokokątnych obiektywów. 

Otrzymamy także autorskie powłoki BBAR (Broad-Brand Anti-Reflection), których zadaniem jest eliminowanie wszelkich blików i flar powstałych podczas fotografowania w mocnym i kontrastowym oświetleniu. Warto także zaznaczyć, że obiektyw zapewnia powiększenie 1:5.2 (na 17 mm) i 1:6 (na 28 mm), minimalną odległość ogniskowania 19 cm oraz możliwość nakręcenia filtrów o średnicy 67 mm, czyli takich samych jak w przypadku modelu 28-75 mm f/2.8 Di III RXD. Ponadto w trakcie zmiany ogniskowej nie zmienia się rzeczywista długość obiektywu.

Szybki AF i wytrzymała budowa

Najnowszy Tamron do Sony E ma także odznaczać się wyjątkową szybkością i precyzją autofokusa. Zastosowany krokowy silnik RXD zawiera czujnik, który dokładnie wykrywa pozycję obiektywu, dzięki czemu ostrzenie ma przebiegać natychmiastowo - również w trybie filmowym. Pomagać w tym ma także system wewnętrznego ogniskowania. Co więcej, Tamron ma także optymalnie współpracować z trybami wykrywania twarzy i oczu, które znajdziemy w bezlusterkowcach Sony. Tak więc AF nie powinien stanowić problemu. 

Podobnie jak praca w najbardziej wymagających sytuacjach. Obiektyw, który designem nie odbiega od innych nowszych modeli producenta, jest odporny na warunki atmosferyczne, a uszczelki znajdziemy wokół bagnetu oraz innych newralgicznych miejscach tubusa. Poza tym powierzchnia przedniej soczewki została pokryta ochronną warstwą fluoru, który ma doskonałe właściwości odpychające wodę i olej.

Cena i dostępność

Tamron 17-28 mm f/2.8 Di III RXD został wyceniony na 4699 zł. Planowane dostawy obiektywu miały rozpocząć się 25 lipca. Na chwilę obecną producent nie ujawnił konkretnej daty dostępności szerokokątnego zooma do systemu Sony E.  

Skopiuj link

Autor: Michał Chrzanowski

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
TTArtisan AF 35 mm f/1.8 II - mniejszy, lżejszy i tak samo tani. Nowy kompaktowy standard do APS-C
TTArtisan AF 35 mm f/1.8 II - mniejszy, lżejszy i tak samo tani. Nowy kompaktowy standard do APS-C
Chińskie TTArtisan prezentuje kolejną wersję niedrogiego, wyposażonego w system AF obiektywu standardowego do aparatów APS-C. TTArtisan 35 mm f/1.8 II to przede wszystkim mniejsza i...
5
Viltrox AF 35 mm f/1.7 - kompaktowy, jasny i tani. Nowy standard do APS-C
Viltrox AF 35 mm f/1.7 - kompaktowy, jasny i tani. Nowy standard do APS-C
Viltrox odświeża pierwsze konstrukcje ze swojej oferty prezentując kolejny mały, lekki i naprawdę tani obiektyw z serii Air. Viltrox AF 35 mm f/1.7 będzie dostępny w wersjach z...
8
Problemy z Sigmą 24-70 mm f/2.8 DG DN II ART - rusza akcja serwisowa
Problemy z Sigmą 24-70 mm f/2.8 DG DN II ART - rusza akcja serwisowa
Sigma informuje o problemach technicznych dotyczących niektórych egzemplarzy obiektywu SIGMA 24-70 mm f/2.8 DG DN II ART. Sprawdź czy twój model kwalifikuje się do bezpłatnej...
4
zamknij
Partner:
Zagłosuj
Na najlepsze produkty i wydarzenia roku 2024
nie teraz
nie pokazuj tego więcej
Głosuj