Akcesoria
LaCie Rugged SSD Pro5 - 5300 MB/s w zapisie, czyli najszybszy przenośny dysk SSD na rynku
Po miesiącach oczekiwania w końcu dwa modele z zaawansowanej serii Tokina Opera trafiły do polskiej sprzedaży. Zobaczcie ile przyjdzie zapłacić za zooma 16-28 mm f/2.8 FF i standard 50 mm f/1.4 FF.
Na układ optyczny tego modelu składa się 15 elementów w 13 grupach. Zastosowano między innymi 3 soczewki typu asferycznego, oraz elementy ze szkła o niskiej dyspersji SD, co pozwala na skuteczne tłumienie aberracji chromatycznych i sferycznych. Do tego mamy spodziewać się wysokiej rozdzielczości w całym zakresie ogniskowych, nawet na “pełnej dziurze”, a także świetnego kontrastu i odwzorowania kolorów. Oprócz tego, jak zaznacza producent “ze względu na dobrze kontrolowaną aberrację sferyczną, Tokina Opera 16-28mm F/2,8 zapewnia delikatny bokeh przy ogniskowej 28 mm, dzięki czemu wyróżnia się od innych super szerokokątnych konstrukcji.”
Otrzymujemy 9-listkowa przysłonę, która przymkniemy do wartości f/22 i możliwość ostrzenie z minimalnej odległości 28 cm. Do tego nowo opracowany silnik AF, dzięki magnetycznemu czujnikowi AF GMR pracować ma znacznie szybciej i ciszej niż poprzednie generacje szkieł producenta. Mamy też charakterystyczny dla Tokiny mechanizm sprzęgła One-Touch Focus, który pozwala na przełączanie się między trybami AF i MF poprzez przesunięcie pierścienia ostrości. Użytkownicy różnych systemów ucieszą się zapewne także z faktu, że Kierunek obrotu pierścienia ostrości jest inny dla obiektywów Nikon oraz Canon, tak jak ma to miejsce w szkłach systemowych. Konstrukcja nie należy jednak do najlżejszych - szkło waży 940 g, przy rozmiarach 89 x 133,5 mm. Wypukła soczewka nie pozwoli nam też na nakręcenie filtrów. Za Tokinę Opera 16-28 mm f/2.8 przyjdzie nam zapłacić 3145 zł.
Jak zaznacza producent, Opera 50 mm f/1.4 to obiektyw który został zaprojektowany został zgodnie z najnowszymi trendami. Na jego budowę optyczną składa się 15 elementów rozmieszczonych w 9 grupach. Wśród nich znajdziemy trzy soczewki wykonane ze szkła o super niskiej dyspersji (SD) oraz soczewkę asferyczną nowej generacji umieszczoną w tylnej grupie odpowiedzialnej za ogniskowanie. Mechanizm przysłony posiada zaokrąglone listki, co powinno pozwolić cieszyć się naturalnym efektem rozmycia tła. Sama przysłona sterowana jest elektronicznie.
Na uwagę zasługuje także nowa generacja powłok antyrefleksyjnych wykorzystanych w tej konstrukcji - Tokina ELR (Extremly Low Reflection). Za ich sprawą mamy cieszyć się zminimalizowanymi refleksami świetlnymi oraz flarami, które objawiają się podczas pracy w bardzo trudnych warunkach oświetleniowych. Obiektyw Tokina Opera 50 mm f/1.4 FF wyposażony został w uszczelnienia pozwalające na pracę w mokrym lub zapylonym środowisku. Warto również podkreślić że do napędu systemu AF wykorzystano nowej generacji silnik ultradźwiękowy w kształcie pierścienia. Za jego sprawą wydajność układu automatycznego ustawienia ostrości ma stać na najwyższym poziomie. Dodatkowo silnik ma odznaczać się cichą i precyzyjną pracą. Tokina Opera 50 mm f/1.4 FF została wyceniona na 4175 zł.