Aparaty
Instax Wide Evo - nareszcie cyfrowy Instax na duże wkłady. To najlepsze, co ma do zaoferowania natychmiastowy system Fujifilm
Laowa 10-18 mm f/4.5-5.6 FE, Laowa 100 mm f/2.8 2X Ultra Macro APO, Laowa 17 mm f/4 GFX Zero-D oraz Laowa 4 mm f/2.8 Fisheye - to cztery najnowsze szkła, które w sprzedaży mają pojawić się w trzecim kwartale roku.
Jak zaznacza producent, Laowa 10-18 mm f/4.5-5.6 FE to obecnie „najszerszy na świecie obiektyw zmiennoogniskowy do pełnoklatkowych bezlusterkowców Sony“. Zoom został zaprojektowany w taki sposób, aby spełnić oczekiwania wymagających podróżników. Zakres ogniskowych 10-18 mm daje kąt widzenia od 102° do 130°.
We wnętrzu obiektywu znajdziemy 14 soczewek w 10 grupach, w tym dwa elementy asferyczne i jeden element o bardzo niskiej dyspersji. Poza tym na frontową soczewkę zooma będziemy mogli nakręcić filtry o średnicy 37 mm. Laowa 10-18 mm f/4.5-5.6 FE będzie kompatybilna wyłącznie z aparatami Sony z mocowaniem FE.
Kolejny z zaprezentowanych szkieł, to konstrukcja, która powinna zaciekawić fotografów makro. Laowa 100 mm f/2.8 2X Ultra Macro APO zapewnia maksymalne powiększenie 2x przy minimalnej odległości ogniskowania wynoszącej zaledwie 24,7 cm. Obiektyw ma zapewniać „krystaliczny i wyraźny obraz. Zadba o to układ optyczny, który oparty został na 12 elementach umieszczonych w 10 grupach.
Z tego szkła będzie mogła skorzystać spora grupa fotografów. Obiektyw będzie dostępny w sprzedaży z następującymi mocowaniami: Canon EF, Nikon F, Pentax K i Sony E FE.
Natomiast ta konstrukcja została zaprojektowana z myślą o bezlusterkowcach systemu Mikro Cztery Trzecie. Ekwiwalent ogniskowej wynosi 8 mm, a stałka zapewnia pole widzenia wynoszące aż 201°. Do tego została wyposażona w 7-listkową przysłonę o maksymalnym otworze f/2.8 i umożliwia efektywne ostrzenie z odległości zaledwie 8 cm. Ponadto jest to wyjątkowo kompaktowe i lekkie szkło - waży jedynie 135 g i mierzy 45.2 x 25.5 mm.
Ostatnim z przedstawionych obiektywów jest Laowa 17 mm f4 GFX Zero-D, który jest kompatybilny ze średnioformatowym aparatem Fujifilm GFX. Ta konstrukcja ma sprawdzić się fotografii krajobrazowej, architektury i wnętrz. Stałka zapewnia ekwiwalent ogniskowej wynoszący 13 mm i gwarantuje 113° pole widzenia.
Konstrukcja optyczna składa się z 21 elementów w 14 grupach, w tym dwóch elementów asferycznych i trzech elementów o niskiej dyspersji. Do tego optyka miała zostać w taki sposób skorygowana, by „zniekształcenia obrazu były bliskie zeru“ - obiecuje producent.
Wszystkie zaprezentowane obiektywy mają pojawić się w sprzedaży w połowie lub pod koniec 2018 roku. Jak na razie cena poszczególnych modeli nie została ujawniona. Po więcej informacji o tych lub innych konstrukcjach Laowa odsyłamy na stronę producenta.