Olympus zakończył produkcję szkieł do systemu 4/3

Autor: Maciej Luśtyk

13 Marzec 2017
Artykuł na: 2-3 minuty

Choć większość z nas spodziewała się tego od dawna, dopiero teraz otrzymaliśmy oficjalne potwierdzenie porzucenia przez producenta mocowania 4/3.

Standard 4/3 ujrzał światło dzienne w 2003 roku i był pierwszym w pełni cyfrowym systemem fotograficznym. Podczas gdy pozostali producenci tworzyli aparaty z matrycami APS-C, obsługujące analogowe, pełnoklatkowe obiektywy, Olympus postanowił stworzyć nowy system od podstaw, z mniejszą matrycą, ale telecentrycznymi obiektywami, które razem miały tworzyć poręczny, niewielki lustrzankowy system, dostarczający obraz o konkurencyjnej jakości. Była to też próba ustandaryzowania systemu mocowań, który miały dzielić ze sobą różni producenci.

Olympus E-1, pierwszy aparat systemu 4/3

Choć system nigdy nie okazał się tak konkurencyjny, jak życzyli sobie tego projektanci, to poszczególne modele aparatów, a przede wszystkim optyka cieszyły się bardzo dobrą opinią użytkowników. Całe przedsięwzięcie dało także podwaliny dla wprowadzonego w 2008 roku standardu Mikro Cztery Trzecie, który rozpoczął bezlusterkową rewolucję i który ceniony jest przez użytkowników za doskonały balans w kwestii rozmiarów sprzętu i dostarczanej jakości obrazu. Jest też jednym z chętniej wykorzystywanych standardów przez osoby zajmujące się produkcjami wideo.

Ostatni aparat z systemu 4/3 zaprezentowany został ponad 6 lat temu, a użytkownicy już od momentu pojawienia się aparatów Mikro Cztery Trzecie spodziewali się, że koniec standardu 4/3 jest bliski. Fakt porzucenia go producent potwierdził jednak dopiero teraz, przy okazji wydania najnowszego katalogu szkieł MTF, w którym znajdziemy oficjalną notę informującą o zaprzestaniu produkcji obiektywów Olympusa z tym mocowaniem.

Miejmy nadzieję, że pomoże to teraz włożyć producentowi jeszcze więcej wysiłku w dalsze rozwijanie systemu Mikro Cztery Trzecie.

 

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Viltrox AF 35 mm f/1.7 - kompaktowy, jasny i tani. Nowy standard do APS-C
Viltrox AF 35 mm f/1.7 - kompaktowy, jasny i tani. Nowy standard do APS-C
Viltrox odświeża pierwsze konstrukcje ze swojej oferty prezentując kolejny mały, lekki i naprawdę tani obiektyw z serii Air. Viltrox AF 35 mm f/1.7 będzie dostępny w wersjach z...
8
Problemy z Sigmą 24-70 mm f/2.8 DG DN II ART - rusza akcja serwisowa
Problemy z Sigmą 24-70 mm f/2.8 DG DN II ART - rusza akcja serwisowa
Sigma informuje o problemach technicznych dotyczących niektórych egzemplarzy obiektywu SIGMA 24-70 mm f/2.8 DG DN II ART. Sprawdź czy twój model kwalifikuje się do bezpłatnej...
4
Sirui 40 mm T1.8 1.33X S35 AF - niedrogi anamorficzny obiektyw z... autofokusem. Czy można chcieć więcej?
Sirui 40 mm T1.8 1.33X S35 AF - niedrogi anamorficzny obiektyw z... autofokusem. Czy można chcieć...
Sirui nie zwalnia tempa i dalej demokratyzuje rynek obiektywów anamorficznych. Tym razem prezentuje swój pierwszy obiektyw tego typu wyposażony w układ AF.
8
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)
zamknij
Partner:
Zagłosuj
Na najlepsze produkty i wydarzenia roku 2024
nie teraz
nie pokazuj tego więcej
Głosuj