Irix 11 mm f/4 - superszeroki kąt dla zawodowców

Autor: Michał Chrzanowski

3 Marzec 2017
Artykuł na: 2-3 minuty

Na przestrzeni ostatnich kilku miesięcy nie raz słyszeliśmy o profesjonalnym i ultraszerokokątnym obiektywie Irix 11 mm f/4. Jednak dopiero teraz doczekaliśmy się jego oficjalnej premiery.

Irix to nowy gracz na rynku optyki. O firmie zrobiło się głośno na początku 2016 roku, kiedy to zaprezentowała swoje pierwsze dzieło - obiektyw Irix 15 mm f/2.4, który został zaprojektowany głównie z myślą o fotografach krajobrazu. Teraz producent powraca z kolejnym ciekawym szkłem.

Irix 11 mm f/4 pełnoklatkowa konstrukcja, która skrywa w sobie zaawansowany układ optyczny. Składa się on z aż 16 soczewek, które producent umieścił w 10 grupach. Wśród nic znajdziemy 4 elementy HR, 3 soczewki asferyczne oraz 2 szkła ED. Do tego otrzymujemy wysokiej klasy powłoki antyodblaskowe. Wszystko to ma sprawiać, że obiektyw powinien oferować wysoką rozdzielczość, ostrość na całej powierzchni kadru i świetnie radzić sobie z aberracją i flarami.

Irix to także bardzo ciekawa konstrukcja pod względem wykonania. Pierścień ostrzenia został wyposażony w blokadę, dzięki której nie będziemy musieli się martwić o nieumyślne przestawienie punktu ostrości. Z kolei przysłoną sterujemy z poziomu aparatu lub ręcznie, za pomocą dedykowanego pierścienia. Obiektyw pozwala na ostrzenie z odległości 28 cm, jego kąt widzenia to 126 stopni.

Irix 11 mm f/4 jest dostępny w dwóch wersjach - Firefly i Blackstone. Pierwsza jest lżejsza i oferuje wygodniejszy pierścień ostrzenia. Jest jednak mniej odporna. Wersję Blackstone cechuje z kolei w pełni magnezowa konstrukcja, dzięki czemu praca w trudniejszych warunkach będzie bezpieczniejsza.

Obie konstrukcje przymocujemy zarówno do lustrzanek Nikon, jak i Canon. W przyszłości ma także pojawić się wersja kompatybilna z systemem Pentax K. Irix 11 mm f/4 Firefly to koszt 645 euro. Natomiast za model Blackstone zapłacimy 865 euro. Niestety polskie ceny nie są jeszcze znane.

Więcej informacji znajdziecie na stronie irixlens.com.

Skopiuj link

Autor: Michał Chrzanowski

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Sony FE 28-70 mm f/2 GM - nowy król standardowych zoomów
Sony FE 28-70 mm f/2 GM - nowy król standardowych zoomów
Sony prezentuje superjasny obiektyw 28-70 mm, będący bezpośrednią odpowiedzią na innowacyjny model Canona. Szkło jest przy tym dużo lżejsze i mniejsze, a do tego oferuje rozbudowaną...
20
Sigma wprowadza 4 stałki APS-C do systemu Canon RF
Sigma wprowadza 4 stałki APS-C do systemu Canon RF
Zgodnie z wiosennymi zapowiedziami do sprzedaży trafiają obiektywy stałoogniskowe Sigma z mocowaniem Canon RF. To dobrze znane i lubiane modele 16 mm f/1.4, 23 mm f/1.4, 30 mm f/1.4 i...
5
Meike AF 85 mm f/1.8 Pro - kolejna „profesjonalna” budżetowa stałka ląduje na rynku
Meike AF 85 mm f/1.8 Pro - kolejna „profesjonalna” budżetowa stałka ląduje na rynku
Meike prezentuje swój drugi obiektyw z serii Pro, który łączyć ma wysoką jakość optyczną i rozbudowaną ergonomie z niską ceną. Szkło wyceniono na mniej niż 1500 zł.
4
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (5)