Venus Optics Laowa STF 105 mm f/2 (T/3.2) - kremowe bokeh

Autor: Maciej Luśtyk

27 Styczeń 2016
Artykuł na: 2-3 minuty
Venus Optics to chiński producent optyki, który w minionym roku wprowadził na rynek dwa bardzo ciekawe szkła makro. Niebawem na rynku pojawi się kolejny oryginalny obiektyw ich produkcji, tym razem przeznaczony do fotografii portretowej, gdzie wbudowany filtr apodyzacyjny pozwoli nam na uzyskanie wyjątkowo plastycznego rozmycia.

Venus Optics to producent, który udowadnia, że chińska optyka nie musi być zła, a nawet wyznaczać może nowe trendy. W minionym roku zobaczyliśmy dwa wyjątkowe szkła ich produkcji - ultraszerokokątne makro oraz obiektyw 60 mm ze skalą odwzorowania 2:1. Niewątpliwym plusem tych oryginalnych konstrukcji jest dodatkowo ich względnie niska cena.



Zobacz wszystkie zdjęcia (5)


Już niebawem firma zaprezentuje kolejne, nie mniej ciekawe szkło, przeznaczone do fotografii portretowej. Manualny, pełnoklatkowy obiektyw Laowa STF 105 mm f/2 (T/3.2) zbudowano na bazie układu optycznego składającego się 11 soczewek ułożonych w 8 grupach. Jego skład wchodzą 3 soczewki o obniżonej dyspersji i 1 element o wysokim współczynniku refrakcji, dzięki czemu szkło świetnie radzić ma sobie z aberracjami. W środku układu optycznego znalazł się także filtr apodyzacyjny, który sprawi, że rozmycie nieostrości będzie bardzo miękkie i bardziej wyraziste niż w przypadku zwykłych szkieł. Filtr redukuje ilość przepuszczanego światła i zmniejsza rzeczywistą jasność obiektywu o 1 EV, do wartości T/3.2. Specjalny pierścień pozwoli nam bezstopniowo regulować ekspozycję w zakresie T/3.2 - 8.



W przeszłości podobne konstrukcje oferował już teleobiektyw minolty o ogniskowej 135 mm, szkło Laowa jest jednak jaśniejsze. Nowy produkt Venus Optics charakteryzuje się powiększeniem obrazu 0,16x i pozwala na ostrzenie z minimalnej odległości 90 cm. Do obiektywu o wadze 746 g i wymiarach 76 x 99 mm zamocujemy filtry o średnicy 67mm.



Szkło trafić ma na rynek na początku lutego, w dwóch wersjach kolorystycznych, w cenie około 550 euro. Dostępne będzie w wariantach z mocowaniami Canon EF, Nikon F, Pentax K, Sony A i Sony E, tak więc będą mogli się nim cieszyć użytkownicy wszystkich systemów oprócz Mikro Cztery Trzecie.



Więcej informacji i zdjęcia przykładowe wykonane za pomocą obiektywu znajdziecie w serwisie Flickr.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Sony FE 28-70 mm f/2 GM - nowy król standardowych zoomów
Sony FE 28-70 mm f/2 GM - nowy król standardowych zoomów
Sony prezentuje superjasny obiektyw 28-70 mm, będący bezpośrednią odpowiedzią na innowacyjny model Canona. Szkło jest przy tym dużo lżejsze i mniejsze, a do tego oferuje rozbudowaną...
20
Sigma wprowadza 4 stałki APS-C do systemu Canon RF
Sigma wprowadza 4 stałki APS-C do systemu Canon RF
Zgodnie z wiosennymi zapowiedziami do sprzedaży trafiają obiektywy stałoogniskowe Sigma z mocowaniem Canon RF. To dobrze znane i lubiane modele 16 mm f/1.4, 23 mm f/1.4, 30 mm f/1.4 i...
5
Meike AF 85 mm f/1.8 Pro - kolejna „profesjonalna” budżetowa stałka ląduje na rynku
Meike AF 85 mm f/1.8 Pro - kolejna „profesjonalna” budżetowa stałka ląduje na rynku
Meike prezentuje swój drugi obiektyw z serii Pro, który łączyć ma wysoką jakość optyczną i rozbudowaną ergonomie z niską ceną. Szkło wyceniono na mniej niż 1500 zł.
4
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (3)