Akcesoria
Godox V100 - nowa definicja lampy reporterskiej?
Układ optyczny obiektywy Nikon AF-S Nikkor 24-70 mm f/2.8 ED VR składa się z 20 elementów w 16 grupach, w tym z trzech soczewek asferycznych i dwóch ze szkła o obniżonym współczynniku dyspersji. Dodatkowo soczewki otrzymały powłoki nanokrystaliczne i fluorynowe. Obiektyw wyposażono w 9-listkową elektromagnetyczną przysłonę i umożliwia ostrzenie od 38 cm. Zamocujemy na nim filtr o średnicy 82 mm. Cała konstrukcja waży 1070 g.
Szkło posiada system redukcji drgań VR, który według producenta oferuje skuteczność 4 EV, a jego konstrukcja jest uszczelniania przed kurzem i zachlapaniami. Dodatkowo według producenta zastosowany system autofokusa pozwoli na uzyskanie dużo lepszych wyników niż w przypadku poprzednika. Obiektyw trafi do sprzedaży na rynku amerykańskim pod koniec sierpnia w cenie $2399. Nie znamy jeszcze polskiej ceny ani daty premiery obiektyw.
Więcej informacji znajdziecie na stronie nikon.pl
Informacja prasowa:
Firma Nikon odświeża flagowy jasny obiektyw zmiennoogniskowy. Po kompletnej przebudowie najpopularniejszy profesjonalny zoom AF-S NIKKOR 24-70mm f/2.8E ED VR jest jeszcze szybszy, mocniejszy i stabilniejszy.
Dodanie doskonałego systemu redukcji drgań firmy Nikon, całkowita przebudowa układu optycznego oraz wzmocnienie konstrukcji mechanicznej tchnęło nowe życie w ten słynny obiektyw.
„Zoom 24–70 mm to źródło utrzymania każdego profesjonalnego fotografa. W odpowiedzi na opinie używających go zawodowców Nikon udoskonalił go dosłownie w każdym aspekcie – jakości obrazu, sztywności konstrukcji, szybkości, a dzięki wprowadzeniu redukcji drgań także stabilności obrazu. Godny następca legendarnego już obiektywu 24–70 mm f/2,8 G - nowy AF-S NIKKOR 24-70mm f/2.8E ED VR - wyjątkowo dobrze zaspokaja potrzeby współczesnych profesjonalnych fotografów”- powiedział Zurab Kiknadze, kierownik ds. produktów w dziale obiektywów, akcesoriów i oprogramowania firmy Nikon Europe.
Doskonalenie legendy
Chociaż obecny zoom 24–70 mm (wprowadzony wraz z aparatem D3 w roku 2007) w dalszym ciągu cieszy się powszechnym uznaniem, jego nowe wcielenie wznosi wydajność obiektywu na wyższy poziom. To pierwszy obiektyw NIKKOR, którego układ optyczny zawiera soczewkę asferyczną ze szkła ED (o ultraniskiej dyspersji). Ta nowa soczewka, opracowana z myślą o eliminowaniu aberracji chromatycznej i komy, redukuje spadek natężenia światła ze wzrostem odległości od osi optycznej i zapewnia dzięki temu pełną rozdzielczość na brzegach obrazu. Zupełnie nowy system redukcji drgań minimalizuje wibracje aparatu i pozwala fotografować z czasami otwarcia migawki dłuższymi nawet o cztery stopnie EV1. Udoskonalono także autofokus dzięki cichemu silnikowi falowemu firmy Nikon, który jest nawet 1,5 raza szybszy od silnika używanego w obiektywie 24–70 mm f/2,8 G. Wprowadzenie elektromagnetycznej przysłony zapewnia spójne, bardziej precyzyjne ekspozycje podczas fotografowania seryjnego z dużą częstotliwością, redukując ryzyko przypadkowego uszkodzenia występujące w przypadku przysłony z dźwigniami mechanicznymi.
Nowy obiektyw 24–70 mm firmy Nikon jest w stanie znieść trudy wieloletniej codziennej pracy profesjonalnego fotografa. Układ optyczny obejmuje 20 soczewek w 16 grupach oraz powłokę nanokrystaliczną. Dodatkowo wzmocniono konstrukcję obiektywu, aby zwiększyć jego wytrzymałość. Niewielkim, ale istotnym ulepszeniem, jest dołączona osłona. W odpowiedzi na sugestie fotografów przycisk zwalniania blokady umieszczono w zagłębieniu, aby uniemożliwić jego przypadkowe naciśnięcie. Fluorowe powłoki naniesione na przednią i tylną soczewkę obiektywu aktywnie odpychają wodę, kurz i brud, nie wpływając na jakość zdjęć, a także ułatwiają czyszczenie soczewki bez obaw o uszkodzenie powierzchni.